Euro 2020

Euro 2020: zmiennicy na medal. Macedonia Północna przegrała z Austrią

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 20:06
W meczu Austria - Macedonia Północna sensacja długo wisiała w powietrzu, lecz dzięki bramkom dwóch rezerwowych Austriacy wygrali 3:1 w swoim pierwszym meczu podczas Euro 2020.
Akcja bramkowa na 2:1 dla Austrii
Akcja bramkowa na 2:1 dla Austrii Foto: PAP/EPA/Vadim Ghirda / POOL

Początek meczu był mało atrakcyjny dla oka - oba zespoły przede wszystkim nie chciały stracić bramki i zajęte były neutralizacją przeciwnika. W 19. minucie pierwsza groźna sytuacja podbramkowa zakończyła się trafieniem - dośrodkowanie z lewej strony Sabitzera skutecznie "zamknął" Stefan Lainer i zapewnił Austriakom prowadzenie.

Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

Podopieczni Franco Fody poczuli swoją szansę i już chwilę później bliski podwojenia prowadzenia był Kalajdzić. Gdy zdawało się, że druga bramka dla Austrii jest kwestią czasu - doszło do niespodziewanego. Chaotyczne wybijanie piłki z linii obrony chciał przerwać wychodzący z austriackiej bramki Bachmann, lecz nie potrafił utrzymać piłki w rękach, a "bezpańską" futbolówkę zauważył doświadczony Pandev i doprowadził do remisu.

Do przerwy kilka razy próbowali ruszyć Austriacy, wysokie umiejętności pokazał też Eljif Elmas, lecz wynik nie uległ zmianie.

Po zmianie stron wydawało się, że Alaba i spółka ruszą do ataku, aby jak najszybciej odzyskać prowadzenie, lecz to ich przeciwnicy prezentowali się minimalnie lepiej. Swój warsztat zagrań pokazywali Alioski czy Bardhi, na co Foda zareagował w 57. minucie, wprowadzając Marko Arnautovicia i Michaela Gregoritscha. Kilka minut później zagrożenie pod bramką Bachmanna stworzył wyjściem do prostopadłej piłki Nikolov, lecz tym razem bramkarz stanął na wysokości zadania.

Austriacki duet rezerwowych był bliski gola po zaledwie kilku chwilach - Arnautović dośrodkował, a Gregoritsch strzelił głową, lecz na drodze do celu stanęła interwencja Dimitrievskiego.

00:31 kosowski.mp3 Spotkanie podsumowuje były reprezentant Polski Kamil Kosowski (IAR)

Co nie udało się wtedy, wyszło później. W 78. minucie padła druga bramka, dość podobna do pierwszej - znów dośrodkowanie z lewej strony - tym razem Alaby - na bramkę zamienił Gregoritsch, który wyprzedził wychodzącego Dimitrievskiego.

Po dziesięciu minutach Austriacy potwierdzili swoją dominację trzecim golem - tym razem w sytuacji sam na sam z bramkarzem nie pomylił się Arnautović. Austria mimo problemów umiała potwierdzić, kto jest lepszy piłkarsko.

Grupa C: Austria - Macedonia Północna 3:1 (1:1).

Bramki: 1:0 Stefan Lainer (18-głową), 1:1 Goran Pandev (28), 2:1 Michael Gregoritsch (78), 3:1 Marko Arnautovic (90).

Żółta kartka - Austria: Stefan Lainer. Macedonia Północna: Alexandar Trajkovski, Ezgjan Alioski.

Sędzia: Andreas Ekberg (Szwecja). Widzów: 9082.

Austria: Daniel Bachmann - Stefan Lainer, Aleksandar Dragović (46. Philipp Lienhart), David Alaba, Martin Hinteregger, Andreas Ulmer - Konrad Laimer (90+3. Julian Baumgartlinger), Xaver Schlager (90+4. Stefan Ilsanker), Marcel Sabitzer - Christoph Baumgartner (59. Michael Gregoritsch), Sasa Kalajdzić (59. Marko Arnautović).

Macedonia Północna: Stole Dimitrievski - Boban Nikolov (63. Egzon Bejtulai), Stefan Ristovski, Darko Velkovski, Visar Musliu (87. Milan Ristovski), Ezgjan Alioski - Enis Bardhi (82. Ivan Trickovski), Arijan Ademi, Elif Elmas - Alexandar Trajkovski (63. Tichomir Kostadinov), Goran Pandev.

kp

Polscy piłkarze dolecieli do Sankt Petersburga na poniedziałkowy mecz mistrzostw Europy ze Słowacją. Przed podróżą przeprowadzono w kadrze biało-czerwonych testy na COVID-19. - Wszystkie wyniki są negatywne - poinformował rzecznik prasowy reprezentacji Jakub Kwiatkowski.

W pierwszym niedzielnym meczu Euro 2020 padła tylko jedna bramka, lecz kibice zgromadzeni na Wembley nie mogli narzekać. Reprezentacja Anglii wygrała 1:0 z Chorwacją po golu Raheema Sterlinga.