Euro 2020

Euro 2020: Szwecja uporała się ze Słowacją. Polacy z nożem na gardle przed meczem z Hiszpanią

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 16:50
W drugiej kolejce fazy grupowej Euro 2020 Szwecja pokonała w Sankt-Petersburgu Słowację 1:0 w "polskiej" grupie E. W sobotę Polska zagra w Sewilli z Hiszpanią. Dla biało-czerwonych będzie to mecz "o wszystko".
Reprezentacja Szwecji
Reprezentacja SzwecjiFoto: PAP/EPA/Dmitry Lovetsky / POOL
  • Euro potrwa do 11 lipca. Finał zaplanowano na Wembley w Londynie - tytułu broni reprezentacja Portugalii
  • Polacy na inaugurację spotkań grupy E przegrali w Petersburgu ze Słowacją 1:2. Biało-czerwonych czekają jeszcze spotkania z Hiszpanią i Szwecją
EURO 2020 - SERWIS SPECJALNY

>>> TERMINARZ EURO 2020

Pierwsza połowa spotkania na Stadionie Kriestowskijm w Sankt-Petersburgu w "polskiej grupie" z pewnością należało do jednej z najsłabszych na Euro 2020. Zarówno reprezentacja Szwecji jak i Słowacy nie zachwycili swoją grą i do przerwy kibice zgromadzeni na trybunach nie zobaczyli żadnych goli.

Po zmianie stron obraz gry za wiele nie uległ zmianie. Kilka minut po wznowieniu rywalizacji z dystansu spróbował Ondrej Duda, ale piłka i tak przeleciała wysoko nad poprzeczką. Martin Dubravka tylko wzrokiem odprowadził futbolówkę.

00:17 Rumak.mp3 Mówi selekcjoner reprezentacji Polski do lat 19 Mariusz Rumak (IAR)

Najlepszą okazję w 60. minucie meczu miał Ludwig Augustinsson, który uderzeniem głową sprawdził formę golkipera Słowacji. 32-letni bramkarz popisał się refleksem i uchronił podopiecznych Stefana Tarkovicia przed utratą gola. Chwilę później w podobnej sytuacji znalazł się Alexander Isak, ale piłka minęła poprzeczkę bramki "Sokołów". Z każdą minutą rosła przewaga Szwedów.

W 70. minucie w polu karnym Słowaków ponownie znalazł się Isak, ale i tym razem Dubravka wybronił strzał zawodnika niebiesko-żółtych. Zaledwie kilka sekund później bramkarz Słowacji ponownie był górą w starciu z Isakiem.

Szczęście Słowaków nie trwało jednak długo. Po jednej z akcji Dubravka wślizgiem faulował w polu karnym jednego z piłkarzy Szwecji. Sędzia Daniel Siebert nie miał wątpliwości i podyktował rzut karny. Jedenastkę pewnie wykonał Emil Forsberg, który otworzył wynik spotkania w Petersburgu.

Jeszcze na kilka minut przed końcem gry wynik ustalić mógł Viktor Claesson, ale w ostatniej chwili został przyblokowany.

Po wygranej Szwecji ze Słowacją sytuacja w grupie D nie wygląda korzystnie dla Polski. Biało-czerwoni przed sobotnim meczem z Hiszpanią mają 0 punktów. Prowadzi drużyna Janne Anderssona z dorobkiem 4 pkt przed Słowacją (3 pkt) i ekipą "La Roja" (1 pkt).

Mistrzostwa Europy zainaugurowali również Polacy, którzy grupie E przegrali ze Słowacją (1:2). Kadrę Paulo Sousy czekają jeszcze mecze z Hiszpanią (19 czerwca, Sewilla) oraz Szwecją (23 czerwca, Sankt Petersburg).

01:00 Szwecja Słowacja.mp3 Więcej na temat tego meczu - Filip Jastrzębski (IAR)

Dla biało-czerwonych jest to czwarty występ w tej imprezie. Dotychczas dwukrotnie odpadli po fazie grupowej, a pięć lat temu dotarli do ćwierćfinału, przegrywając w nim w serii rzutów karnych z późniejszym triumfatorem - Portugalią.

górski serwis grafika 1200 .jpg
SERWIS SPECJALNY - KAZIMIERZ GÓRSKI

Euro 2020 miało się odbyć przed rokiem, ale z powodu pandemii zostało przełożone o rok. Turniej rozpoczął się 11 czerwca w Rzymie od wygranej Włochów z Turcją (3:0). Finał ME zaplanowano na 11 lipca na Wembley w Londynie.

Grupa E: Szwecja Słowacja 1:0 (0:0)

Bramki: E. Forsberg - 76 (rzut karny)

Sędzia: Daniel Siebert (Niemcy). Widzów: 11 525.

Żółta kartka - Szwecja: Kristoffer Olsson. Słowacja: Martin Dubravka, Ondrej Duda, Vladimir Weiss.

Szwecja: Robin Olsen - Mikael Lustig, Victor Lindeloef, Marcus Danielson, Ludwig Augustinsson (88. Pierre Bengtsson) - Sebastian Larsson, Albin Ekdal (88. Gustav Svensson), Kristoffer Olsson (64. Viktor Claesson), Emil Forsberg (90+3. Emil Krafth) - Alexander Isak, Marcus Berg (64. Robin Quaison)

Słowacja: Martin Dubravka - Peter Pekarik (65. Lukas Haraslin), Lubomir Satka, Milan Skriniar, Tomas Hubocan (85. David Hancko) - Juraj Kucka, Martin Koscelnik, Robert Mak (76. Vladimir Weiss), Marek Hamsik (), Patrik Hrosovsky (84. Michal Duris) - Ondrej Duda

Po przegranej ze Słowacją (1:2) reprezentacja Polski zajmuje ostatnie miejsce w tabeli grupy E z zerowym dorobkiem punktowym. Jeśli biało-czerwoni przegrają również kolejny mecz z Hiszpanią, już po dwóch spotkaniach mogą stracić szansę na awans do 1/8 finału.

W pierwszym piątkowym meczu Szwedzi pokonali 1:0 Słowaków, co oznacza, że aby marzyć o awansie do 1/8 finału Euro Polacy muszą zapunktować w meczu z Hiszpanią. O godz. 18 Chorwaci zremisowali 1:1 z reprezentacją Czech, a w rozpoczętym o godz. 21 meczu Anglicy podzielili się punktami ze Szkotami.