Euro 2020

Euro 2020: Szwajcaria - Turcja. Popis Shaqiriego, ważna wygrana Helwetów

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 19:55
Reprezentacja Szwajcarii pokonała Turcję 3:1 w ostatniej kolejce gier w grupie A. Helweci ostatecznie zajęli trzecie miejsce w grupie, mając gorszy bilans bramkowy niż Walia.
Xherdan Shaqiri w meczu Szwajcarii z Turcją
Xherdan Shaqiri w meczu Szwajcarii z TurcjąFoto: PAP/EPA/Ozan Kose / POOL

Turcy, którzy musieli mierzyć się z bardzo dużą krytyką po meczach z Włochami i Walią, chcieli poprawić nastroje wśród swoich kibiców. Spotkanie ze Szwajcarią rozpoczęli od mocnego uderzenia, w pierwszych minutach oddając trzy groźne strzały.

Brakowało jednak skuteczności, a lekcję z tego, jak wykorzystywać szanse, dał rywalom Haris Seferović. Napastnik dostał piłkę przed polem karnym, ułożył sobie futbolówkę na lewej nodze i posłał precyzyjny strzał w długi róg bramki Cakira.

Była dopiero 6. minuta, a Turcy już musieli gonić wynik. W dobrej dyspozycji był jednak Sommer, który znakomicie spisywał się w bramce. W 26. minucie Szwajcarzy uderzyli po raz drugi i podwyższyli prowadzenie. Przepięknym strzałem popisał się Shaqiri, który przymierzył w okienko.

Chwilę później mogło być już 3:0, ale tym razem Shaqiri nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Cakirem. Turcy praktycznie przez całą pierwszą połowę potwierdzali, gdzie leżą ich największe mankamenty tego turnieju - byli nieskuteczni, cały czas nie mogli zdobyć pierwszego gola na imprezie, a do tego popełniali bardzo duże błędy w obronie, bezlitośnie wykorzystywane przez rywali.

W drugiej połowie Turkom cały czas nie kleiła się gra, Szwajcarzy zaś starali się o to, by zdobyć kolejne gole. Niespodziewanie jednak jeden przebłysk Kahveciego dał outsiderom grupy kontakt z rywalami.

Podrażnieni Szwajcarzy nie zamierzali pozwalać Turkom na to, by poczuli, że remis jest tu w ich zasięgu. Nieco ponad pięć minut później Helweci odskoczyli - Shaqiri zdobył swoją drugą bramkę, a trzecią asystę w tym spotkaniu zanotował świetnie dysponowany Steven Zuber.

Turcy cały czas próbowali pożegnać się z tuniejem w honorowy sposób, kilka razy szarżował Under, jednak Szwajcarzy kontrolowali spotkanie. Do ostatniego gwizdka wynik nie uległ już zmianie.

W innym niedzielnym spotkaniu Włochy wygrały z Walią 1:0 (1:0). Italia triumfowała w tabeli grupy z dorobkiem 9 punktów. Z drugiego miejsca do 1/8 finału awansowała Walia (4 pkt). Tyle samo punktów zgromadziła 3. Szwajcaria, która czeka na rozstrzygnięcia w innych grupach. Z turniejem żegna się 4. Turcja (0 pkt).

00:58 cyzio turcja.mp3 Były piłkarz kilku tureckich klubów Jacek Cyzio liczył na dobry występ podopiecznych selekcjonera Şenola Güneşa podczas EURO 2020 (IAR)

Grupa A: Szwajcaria - Turcja 3:1 (2:0).

Bramki: 1:0 Haris Seferovic (6), 2:0 Xherdan Shaqiri (26), 2:1 Irfan Kahveci (62), 3:1 Xherdan Shaqiri (68).

Żółta kartka - Szwajcaria: Granit Xhaka. Turcja: Hakan Calhanoglu, Zeki Celik, Caglar Soyuncu.

Sędzia: Slavko Vincić (Słowenia). Widzów: 17 138.

Szwajcaria: Yann Sommer - Silvan Widmer (90.+2, Kevin Mbabu), Nico Elvedi, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Remo Freuler, Granit Xhaka, Steven Zuber (85. Loris Benito), Xherdan Shaqiri (75. Ruben Vargas) - Breel Embolo (86. Admir Mehmedi), Haris Seferović (75. Mario Gavranovic ).

Turcja: Ugurcan Cakir - Zeki Celik, Merih Demiral, Caglar Soyuncu, Kaan Ayhan (64. Okay Yokuslu), Mert Muldur - Cengiz Under (80. Kenan Karaman), Ozan Tufan (66. Yusuf Yazici), Hakan Calhanoglu (86. Dorukhan Tokoz), Irfan Kahveci (80. Orkun Kokcu) - Burak Yilmaz.

Szwajcaria - Turcja 3:1 (2:0)

Tabela (mecze, wygrane, remisy, przegrane, bramki, punkty)
1. Włochy 3 3 0 0 7-0 9 - awans
2. Walia 3 1 1 1 3-2 4 - awans
3. Szwajcaria 3 1 1 1 4-5 4
4. Turcja 3 0 0 3 1-8 0

Jan Bednarek musiał zejść z boiska w zremisowanym 1:1 spotkaniu z Hiszpanią, które przedłużyło nadzieje biało-czerwonych na wyjście awans do 1/8 finału imprezy. Środkowy obrońca w niedzielę przejdzie badania, które dadzą odpowiedź, jak poważna jest jego kontuzja.