Euro 2020

Euro 2020: mecz reprezentacji Polski wśród najlepszych widowisk turnieju. "Pięciobramkowy thriller"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 11:33
Mecz Szwecja - Polska zajął 5. miejsce w rankingu najbardziej spektakularnych spotkań Euro 2020 przygotowanym przez portal 90min.com. Serwis przypomina, że podczas wspomnianego meczu do ostatnich sekund ważyły się losy awansu z grupy, a kibice oglądali wiele zwrotów akcji.
Robert Lewandowski po meczu ze Szwecją
Robert Lewandowski po meczu ze SzwecjąFoto: PAP/Dmitry Lovetsky / POOL

Przed meczem ze Szwecją biało-czerwoni potrzebowali zwycięstwa, by awansować do 1/8 finału Euro. Już w 2. minucie gry plany Paulo Sousy i jego podopiecznych pokrzyżował Emil Forsberg. Drugi cios Polakom kwadrans po przerwie zadał również pomocnik RB Lipsk i wydawało się, że zakończył emocje w tym spotkaniu.

grafika baner serwis Euro 2020 UNIWERSALNY 1200 f .jpg
Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

Okazało się jednak inaczej - po dwóch kapitalnych trafieniach Roberta Lewandowskiego Polacy wyrównali i wrócili do gry o awans. Na zdobycie decydującego gola mieli 6 minut plus doliczony czas gry. Niestety, w 94. minucie bramkę zdobyli nie biało-czerwoni, a Szwedzi, wskutek czego nasi reprezentanci pożegnali się z turniejem.

"Dwa pierwsze mecze Szwedów na Euro były raczej nudne, ale nie można tego powiedzieć o ich szalonej rywalizacji z Polską, w której prowadzili już 2:0, by potem stracić dwa gole po pościgu Roberta Lewandowskiego. Ostatecznie wygrali jednak 3:2, co po piłkarskim thrillerze dało im pierwsze miejsce w grupie, a Polskę odesłało do domu" - podsumowuje serwis 90min.com.

Pozostałe mecze z udziałem Polaków nie znalazły uznania w oczach twórców rankingu. Starcie z Hiszpanią zajęło 43. lokatę, a mecz ze Słowacją 31. pozycję, co biorąc pod uwagę, że na Euro rozegrano dotychczas 50 spotkań, nie jest nadzwyczajnym wynikiem.

Najbardziej efektownym meczem okrzyknięto zakończony rzutami karnymi pojedynek Francji ze Szwajcarią. Drugą lokatę zajął rozgrywany tego samego dnia mecz Chorwacja - Hiszpania. Z kolei najgorszym widowiskiem wybrano spotkanie Danii z Finlandią, podczas którego zawału serca na murawie doznał Christian Eriksen. Dziennikarze 90min.com twierdzą, że mecz nie powinien być dokończony tego samego dnia.

Najlepsze mecze Euro 2020 według portalu 90min.com:

10. Holandia – Ukraina 3:2 (grupa C, 13.06)
9. Turcja – Walia 0:2 (grupa A, 16.06)
8. Anglia – Dania 2:1 po dogrywce (półfinał, 07.07)
7. Belgia – Włochy 1:2 (ćwierćfinał, 02.07)
6. Niemcy – Węgry 2:2 (grupa F, 23.06)
5. Szwecja – Polska 3:2 (grupa E, 23.06)
4. Włochy – Hiszpania 1:1, 4:2 w karnych (półfinał, 06.07)
3. Portugalia – Niemcy 2:4 (grupa F, 19.06)
2. Chorwacja – Hiszpania 3:5 po dogrywce (1/8 finału, 28.06)
1. Francja – Szwajcaria 3:3, 4:5 po karnych (1/8 finału, 28.06)

W rozmowie z tygodnikiem "Piłka Nożna" Zbigniew Boniek przyznał, że wyniki osiągane przez reprezentację Polski za kadencji Paulo Sousy nie są zadowalające, ale prezes PZPN wciąż uważa Portugalczyka za dobrego trenera. Boniek ujawnił również, że Sousa nie był jego pierwszym wyborem na stanowisko selekcjonera kadry.