Euro 2020

"Sportowo zawiedliśmy". Zbigniew Boniek podsumował występ reprezentacji Polski na Euro 2020

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 12:09
- Sportowo zawiedliśmy, nie osiągnęliśmy rezultatu, który zakładaliśmy - ocenił prezes PZPN Zbigniew Boniek podczas konferencji prasowej w Gdańsku. Piłkarska reprezentacja Polski po ostatniej porażce ze Szwecją (2:3) odpadła z Euro 2020. 
Zbigniew Boniek
Zbigniew BoniekFoto: PAP/Marcin Gadomski
  • Euro potrwa do 11 lipca. Finał zaplanowano na Wembley w Londynie - tytułu broni reprezentacja Portugalii
  • Znamy już wszystkich uczestników 1/8 finału
  • Polacy odpadli z Euro 2020 po porażkach ze Słowacją i Szwecją oraz remisie z Hiszpanią
baner grafika serwis Euro bez-Milika 1200 f.jpg
EURO 2020 - SERWIS SPECJALNY

- Mam nadzieję, że będziemy jeździli na kolejne wielkie imprezy. Polska piłka tego potrzebuje - skomentował Boniek, odpowiadając na pytania dziennikarzy. 

Posłuchaj
00:47 Boniek kadra.mp3 Dlaczego skoro miało być tak dobrze, wyszło tak źle? Mówi prezes PZPN (IAR)

Szef polskiej federacji zaznaczył, że kluczowym elementem, którego zabrakło w kadrze na Euro 2020 była - jakość. - Jakość robi różnicę [...] Tego nam zabrakło i nad tym trzeba pracować - dodał. 

Posłuchaj
00:45 Boniek Sousa.mp3 Mówi prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek (IAR) 

Zbigniew Boniek odniósł się również do kwestii związanej ze zmianą selekcjonera. - Paulo Sousa ma kontrakt z PZPN. Jest bardzo dobrym trenerem [...] Potrzebna nam jest stabilność, trzeba pójść w tę stronę [...] Uważam, że Sousa jest szkoleniowcem, który ma bardzo duże doświadczenie - powiedział. - Skoro trener Jerzy Brzęczek przestał być trenerem, to znaczy, że były jakieś powody [...] Na dzień dzisiejszy trener Paulo Sousa zostaje na swoim stanowisku - dodał. 

Posłuchaj
00:16 Boniek piłkarze.mp3 Boniek skrytykował po tym turnieju zawodników naszej reprezentacji (IAR) 

- Zmiana trenera była konieczna. Ten marazm przy reprezentacji był naprawdę wielki. Uważam, że wybrałem dobrego trenera - podkreślił Zbigniew Boniek

- Nie jestem odpowiedzialny za formę jednego czy dwóch zawodników, tylko za całokształt. Porażka nigdy nie jest pozytywna, ale za dwa miesiące czekają nas kolejne mecze w ramach eliminacji mistrzostw świata i trzeba z optymizmem iść do przodu. Polska piłka pod wieloma względami bardzo się rozwinęła, jednak na wielkich turniejach nie osiągamy tego, co chcemy - przyznał Boniek.

PAP Boniek 1200.jpg
"Zadecydowała porażka ze Słowacją". Boniek o odpadnięciu Polski z Euro 2020

Pojawiły się również pytania o ewentualne zakończenie kariery w kadrze narodowej przez niektórych piłkarzy. - Reprezentacja tworzy zwartą grupę. Było im przykro, że nie zrobili tego, czego oczekiwali od nich kibice - komentował prezes PZPN. - Każdy piłkarz chce grać w reprezentacji - to jest projekt premium [...] Nie miałem takiego odczucia, by ktokolwiek mówił o zakończeniu kariery w kadrze - powiedział. 

Posłuchaj
00:41 Boniek Brzęczek.mp3 Czy z perspektywy czasu prezes PZPN nie żałuje, że w styczniu zdecydował się na zwolnienie ówczesnego selekcjonera Jerzego Brzęczka, którego zastąpił Paulo Sousa? (IAR) 

Polacy odpadli z Euro 2020 po przegranej ze Słowacją (1:2), remisie z Hiszpanią (1:1) i porażce ze Szwecją (2:3)Dla biało-czerwonych był to czwarty występ w tej imprezie. Dotychczas trzykrotnie odpadali po fazie grupowej, a pięć lat temu dotarli do ćwierćfinału, przegrywając w nim w serii rzutów karnych z późniejszym triumfatorem - Portugalią. 

Euro 2020 miało się odbyć przed rokiem, ale z powodu pandemii zostało przełożone o rok. Turniej rozpoczął się 11 czerwca w Rzymie. Finał zaplanowano na 11 lipca na Wembley w Londynie. 

Posłuchaj
00:27 Kwiatkowski.mp3 Czy po nieudanej przygodzie podczas EURO 2020 ktoś z kadrowiczów nosi się z zamiarem zakończenia reprezentacyjnej kariery? (IAR) 

Czytaj także:

red/YouTube/Łączy Nas Piłka

Czytaj także

Euro 2020: co z przyszłością Paulo Sousy? Zbigniew Boniek złożył jasną deklarację

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 11:30
Zbigniew Boniek zapewnia, że nawet jeśli polscy piłkarze nie wyjdą na mistrzostwach Europy z grupy, pozycja Paulo Sousy nie będzie zagrożona. „Uważam, że mamy bardzo mądrego, dobrego i fajnego trenera. Podkreślają to wszyscy, którzy z nim pracują” – powiedział prezes PZPN.
rozwiń zwiń