Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: Maria Andrejczyk pewnie awansowała do finału. Wystarczył jeden rzut

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 05:54
Maria Andrejczyk bez problemów awansowała do finału rzutu oszczepem podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Polka w swym pierwszym rzucie w kwalifikacjach przekroczyła wymagane minimum, czyli 63 metry - uzyskała 65 metrów i 24 centymetry.
Maria Andrejczyk podczas rzutu oszczepem na igrzyskach w Tokio
Maria Andrejczyk podczas rzutu oszczepem na igrzyskach w TokioFoto: KP/Reuters/Forum

Jak się później okazało, z obu grup eliminacyjnych żadna zawodniczka nie zbliżyła się do rezultatu Polki. Do finału rywalizacji oszczepniczek awansują zawodniczki, które osiągną 63 metry, bądź 12 najlepszych w kwalifikacjach. Poza Polką, która w tym sezonie rzuciła najdalej na świecie, tę granicę przekroczyła tylko najlepsza w grupie B Amerykanka Maggie Malone - 63,07. Trzeci rezultat miała Australijka Kelsey-Lee Barber - 62,59.

serwis Tokio grafika 1200x660 - 02.png
Tokio 2020 - SERWIS SPECJANY

- Bardzo się stresowałam, ale cieszę z tego, bo wypłukanie z emocji też nie jest dobre dla organizmu. Zrealizowałam plan już w pierwszym rzucie i jestem bardzo zadowolona. Ostatnie tygodnie to była dla mnie walka ze zdrowiem, ale udało się. Teraz wracam do wioski olimpijskiej, by się zregenerować - skomentowała Polka na antenie Eurosportu.

Dopiero z 11. wynikiem do finału awansowała druga na tegorocznej liście światowej mistrzyni Europy 2018, Niemka Christin Hussong - 61,68.

Wśród 12 najlepszych zabrakło dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej i rekordzistki globu Barbory Špotákovej. 40-letnia Czeszka osiągnęła 60,52, co było 14. rezultatem kwalifikacji.

Posłuchaj
00:29 Andrejczyk.mp3 Andrejczyk jest bardzo zadowolona (IAR)

Kwalifikacji nie przebrnęła także druga spośród ostatnich mistrzyń olimpijskich w oszczepie - Chorwatka Sara Kolak.

Finał - w piątek.

Czytaj również:

25-letnia Maria Andrejczyk (LUKS Hańcza Suwałki) to czwarta zawodniczka igrzysk w Rio de Janeiro sprzed pięciu lat i liderka tegorocznych światowych list. W ostatnich latach, z powodu kłopotów zdrowotnych, opuściła wiele najważniejszych imprez. W tym roku wróciła do pełni sił i 9 maja w Splicie ustanowiła rekord Polski wynikiem 71,40.

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl specjalnie na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis.

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego

jmo

Partnerzy

Partner

Czytaj także

Tokio 2020. Maria Andrejczyk kandydatką do medalu? Trener: potrafi się spiąć

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 16:31
Nie milkną echa niesamowitego wyczynu, jakiego dokonała Maria Andrejczyk w Splicie podczas Pucharu Europy w rzutach. 23-letnia Polka już w 1. kolejce konkursu oszczepniczek uzyskała odległość 71.40 m. - Zawsze dodaje na starcie coś od siebie, ponad trening. Potrafi się spiąć i przełożyć to na bardzo dobry wynik - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Karol Sikorski, trener oszczepniczki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tokio 2020: Kopron i Andrejczyk błysną na olimpijskiej rzutni? "Jasno określony cel"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 22:30
Lekkoatleci są jednymi z największych polskich nadziei medalowych przed igrzyskami olimpijskimi w Tokio. Szczególnie silnie obsadzone wydają się być konkurencje rzutowe. Krzysztof Kuzak z Polskiego Radia rozmawiał z młociarką Malwiną Kopron i oszczepniczką Marią Andrejczyk o ich olimpijskich celach i nadziejach. 
rozwiń zwiń