Oficjalny Nadawca Radiowy

Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokyo 2020

Igrzyska Paraolimpijskie: dominacja Chin w Tokio. 25. medali Polaków

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 11:16
Amerykanie pokonali Japończyków 64:60 w finale turnieju koszykówki na wózkach na zakończenie igrzysk paraolimpijskich w Tokio. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Chińczycy - 207, a Polacy zajęli 17. miejsce - 25.
Emilia Babska
Emilia BabskaFoto: Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski
  • Igrzyska paraolimpijskie w Tokio miały odbyć się między 25 sierpnia, a 6 września 2020 roku, jednak ze względu na szerzącą się pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 zostały przełożone na kolejny rok
  • Kolejna impreza za trzy lata w Paryżu

Na antenach Polskiego Radia Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 relacjonował Krzysztof Kuzak.

Igrzyska Paraolimpijskie TOKIO 2020 - SERWIS SPECJALNY

Dominacja "Państwa Środka"

Sportowcy z Chin sięgnęli po 96 złotych krążków, 60 srebrnych i 51 brązowych. Wyprzedzili Brytyjczyków - 124 (41-38-45) i Amerykanów - 104 (37-36-31). Biało-czerwoni wywalczyli 25 medali (7-6-12), ale jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.

Na najwyższym stopniu podium stawali lekkoatleci i tenisiści stołowi. W pchnięciu kulą wygrała Renata Śliwińska, w skoku w dal Karolina Kucharczyk, rzucie dyskiem Piotr Kosewicz, rzucie maczugą Róża Kozakowska, biegu na 1500 metrów Barbara Bieganowska-Zając oraz pingpongiści Patryk Chojnowski w singlu, Natalia Partyka i Karolina Pęk w turnieju drużynowym.

Gospodarze Japończycy sięgnęli po 51 krążków, w tym 13 z najcenniejszego kruszcu.

Zawody w tle pandemii

Podsumowując tokijską paraolimpiadę przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego Andrew Parsons nie miał wątpliwości, że to była "najważniejsza edycja" tych zawodów ze względu na ryzyko związane z pandemią koronawirua. - [...] Ruch paraolimpijski jest silniejszy niż kiedykolwiek- powiedział na konferencji prasowej Parsons na kilka godzin przed zgaszeniem ognia olimpijskiego w Tokio.

Jednym z bohaterów ostatniego dnia rywalizacji w Japonii był szwajcarski lekkoatleta Marcel Hug, który zwyciężył w zawodach maratońskich na wózkach (T54). Wcześniej zdobył tytuły mistrza paraolimpijskiego na 800, 1500 i 5000 metrów.

Obawiano się odwołania igrzysk, ale te się odbyły, choć bez publiczności. "Trybuny bez kibiców... Ten obraz zachowam z tych igrzysk" - przyznał francuski tenisista stołowy Fabien Lamirault, który w finale singla (klasa 2 - wózki) pokonał Rafała Czupera.

Kolejna paraolimpiada już za trzy lata w Paryżu.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Paralympics (@paralympics)

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio miały odbyć się między 25 sierpnia, a 6 września 2020 roku, jednak ze względu na szerzącą się pandemię koronawirusa zostały przełożone na kolejny rok.

Polska reprezentacja składała się z 89 zawodników, którzy wystartowali w 12 dyscyplinach.

Pięć lat temu w Rio polska ekipa zdobyła 39 medali — dziewięć złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W tej klasyfikacji Biało-Czerwoni zajęli 10. miejsce.