Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Polska - Chile. Wynik lepszy niż gra. Piątek w końcówce uratował skórę Biało-Czerwonym

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 22:46
Reprezentacja Polski pokonała Chile 1:0 w ostatnim sparingu przed wylotem na mistrzostwa świata w Katarze. W składzie Biało-Czerwonych brakowało kilku kluczowych piłkarzy - m.in. Roberta Lewandowskiego i Wojciecha Szczęsnego. Gra Polaków nie napawała optymizmem, ale gol Piątka w końcówce spotkania dał nam zwycięstwo.
Krzysztof Piątek strzelił jedynego gola w meczu z Chile
Krzysztof Piątek strzelił jedynego gola w meczu z ChileFoto: Beata Zawadzka/East News

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy mistrzostw świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze będą nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.
>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022 <<<

W wyjściowym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił wielu etatowych graczy kadry – Roberta Lewandowskiego, Piotra Zielińskiego, Wojciecha Szczęsnego i Matty’ego Casha. Szansę dostali za to m.in. Łukasz Skorupski, Szymon Żurkowski i w ataku Karol Świderski wraz z Arkadiuszem Milikiem.

Mecz mógł rozpocząć się fatalnie dla Biało-Czerwonych – już w 1. minucie po stracie naszych graczy w środku pola oko w oko ze Skorupskim stanął Nunez, ale górą był polski bramkarz.

Polacy bronili bardzo nisko i bez większego oporu wpuszczali rywali pod własną bramkę. Po centrze Valencii z prawej flanki strzelał Nunez, ale Skorupski ponownie obronił jego strzał. Polacy pierwsze uderzenie zanotowali w 20. minucie - z dystansu kropnął Milik, ale pomylił się o dobre pół metra.

Grę kontrolowali jednak Chilijczycy, którzy w pierwszej połowie zanotowali 68-procentowe posiadanie piłki. Akcje Polaków załamywały się już po kilku podaniach, a postawa Biało-Czerwonych pozostawiała wiele do życzenia.

53:00 Polska-Chile pierwsza połowa.mp3 Mecz towarzyski Polska-Chile - pierwsza połowa spotkania. Komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka)

W przerwie Glika zmienił Bereszyński, a nasza kadra od 46. minuty zmieniła ustawienie z 1-3-5-2 na 1-4-3-3. Ta roszada niestety nie zmieniła obrazu gry.

Nieco ożywienia do gry Polaków wnieśli dopiero skrzydłowi, którzy weszli na plac gry w drugiej połowie. Kamil Grosicki i Jakub Kamiński przeprowadzili kilka rajdów, ale okazji bramkowych było jak na lekarstwo. Zwycięstwo Biało-Czerwonym dała jednak nie składna akcja, ale rzut rożny. W 85. minucie Grosicki dośrodkował do Kiwiora, jego strzał obronił Bravo, ale przy dobitce Piątka był bezradny.

51:22 Polska-Chile druga połowa.mp3 Mecz towarzyski Polska-Chile - druga połowa spotkania. Komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka)

Dla Biało-Czerwonych był to ostatni sprawdzian przed rozpoczynającymi się w niedzielę mistrzostwami świata w Katarze. Drużyna selekcjonera Czesława Michniewicza zagra w grupie C z Meksykiem (22 listopada), Arabią Saudyjską (26 listopada) i Argentyną (30 listopada).

Polska - Chile 1:0 (0:0).

Bramka: Krzysztof Piątek (85).

Żółta kartka: Polska - Jan Bednarek, Krzysztof Piątek; Chile - Guillermo Soto, Marcelino Nunez, Gary Medel.

Sędzia: Harm Osmers (Niemcy). Widzów: ok. 28 tys.

Polska: Łukasz Skorupski - Jan Bednarek (79. Mateusz Wieteska), Kamil Glik (46. Bartosz Bereszyński), Jakub Kiwior - Robert Gumny, Grzegorz Krychowiak (67. Damian Szymański), Szymon Żurkowski, Sebastian Szymański, Przemysław Frankowski (67. Kamil Grosicki) - Arkadiusz Milik (59. Krzysztof Piątek), Karol Świderski (59. Jakub Kamiński).

Chile: Claudio Bravo - Guillermo Soto (89. Juan Delgado Baeza), Francisco Sierralta (89. Diego Rubio), Guillermo Maripan, Gabriel Suazo - Marcelino Nunez, Gary Medel, Victor Mendez (76. Michael Fuentes), Arturo Vidal - Alexis Sanchez, Diego Valencia (76. Dario Osorio).

Tak relacjonowaliśmy mecz Polska - Chile:

19:56

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji!

19:55

Koniec! Polska wygrywa z Chile 1:0. Gra Biało-Czerwonych pozostawiała wiele do życzenia, ale wynik ostatecznie okazał się korzystny.

19:52

90' - dwie minuty doliczone do podstawowego czasu gry.

19:52

90' - Grosicki świetnie popędził lewą flanką, zagrał do Szymańskiego, ale górą był Bravo!

19:47

85' - GOOOOL! Grosicki do Kiwiora, broni Bravo, ale przy dobitce Piątka był bezradny!

19:46

84' - co tam się wydarzyło?! Sierralta, leżąc na ziemi, zagrał głową, piłka spadła pod nogi Piątka, ale Bravo obronił!

19:45

83' - dobry rajd Kamińskiego, który fatalnym podaniem zniweczył Żurkowski.

19:43

81' - próbował przebić się Piątek, ale jego strzał o kilka metrów minął bramkę Bravo.

19:41

79' - groźnie w naszym polu karnym! Sanchez odebrał piłkę Wietesce i dośrodkował, jednak centrę w ostatniej chwili przeciął Bereszyński.

19:40

78' - Jana Bednarka zastępuje Mateusz Wieteska.

19:39

77' - Biało-Czerwoni naciskają wysokim pressingiem, ale Chilijczycy zachowują zimną krew i nie tracą piłki.

19:36

75' - szansa Polski! W pole karne z piłką wpadł Grosicki, ale jego strzał z ostrego kąta tylko przeszył pole karne.

19:35

73' - niezła akcja lewą flanką Polaków. Bereszyński został jednak zatrzymany przez defensorów Chile.

19:32

70' - Polacy nadal bez celnego strzału na bramkę rywali w drugiej połowie. Boiskowe wydarzenia kontrolują rywale.

19:28

67' - na boisko wejdą Damian Szymański i Kamil Grosicki. Zastąpią Grzegorza Krychowiaka i Przemysława Frankowskiego.

19:24

63' - żółta kartka dla Bednarka za faul na Sanchezie.

19:23

61' - koszmarne wyprowadzenie Krychowiaka z własnego pola karnego, na szczęście bez konsekwencji dla naszej kadry.

19:20

59' - dwie zmiany w szeregach Polaków - wchodzą Piątek i Kamiński, plac gry opuszczają Świderski i Milik.

19:18

56' - kolejny rzut rożny, po centrze Szymańskiego główkował Bednarek, ale bardzo nieudanie.

19:17

55' - korner dla Polski - piłka przeszła obrońców i trafiła do Krychowiaka, ale jego uderzenie zostało zablokowane.

19:14

53' - z dystansu uderzył Nunez, ale Skorupski złapał jego strzał bez większych problemów.

19:13

52' - seria rzutów rożnych dla reprezentacji Chile, bronimy się skutecznie, ale nieco nerwowo.

19:12

50' - w końcu udana akcja Żurkowskiego, który "podciągnął" z piłką kilkanaście metrów. Sfaulował go Nunez, za co zobaczył żółtą kartkę.

19:11

49' - Polacy nadal w potrzasku. Chilijczycy wymieniają podania przed naszym polem karnym przy biernej asyście Biało-Czerwonych.

19:08

47' - wszystko wskazuje na to, że zmieniliśmy ustawienie na 1-4-3-3.

19:07

Zaczynamy drugą połowę!

19:07

19:06

Zmiana w reprezentacji Polski, od 46. minuty Bartosz Bereszyński zastąpi Kamila Glika.

19:02

Tak pierwszą połowę meczu relacjonowali Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk na antenie radiowej Jedynki:

18:49

Koniec pierwszej połowy, pojedyncze gwizdy żegnają Polaków schodzących na przerwę.

18:48

44' - nie klei się gra Polaków, kolejny zmarnowany kontratak, ponownie piłkę traci Żurkowski.

18:46

42' - seria stałych fragmentów gry dla Polski. Mimo przewagi wzrostu Biało-Czerwoni nie są w stanie zagrozić rywalom.

18:44

40' - dobry przechwyt Polaków na połowie Chile, ale szansę zniweczył Gumny fatalnym podaniem.

18:43

39' - Glik został trafiony w stopę, stoper Benevento utyka.

18:41

36' - trwa ofensywna niemoc Polaków, nadal nie skonstruowaliśmy żadnej groźnej akcji. Na nasze szczęście Chilijczycy też spuścili z tonu.

18:37

32' - dobrze zapowiadającą się kontrę Polaków przerywa prosty błąd techniczny Żurkowskiego.

18:34

30' - bomba Vidala zza pola karnego, broni Skorupski!

18:33

29' - fatalny kiks jednego z polskich obrońców, piłkę przejął Soto, ale skiksował i piłka wyszła na aut boczny.

18:31

27' - brakuje tempa w grze Polaków. Kolejne ataki naszych reprezentantów są bez trudu rozbijane przez rywali.

18:28

24' - szybkie wznowienie z autu zakończone strzałem Świderskiego. Niestety uderzenie naszego napastnika było bardzo słabe i Bravo złapał je bez trudu.

18:26

22' - brutalny atak Soto na Frankowskiego. Na szczęście nasz wahadłowy już podnosi się z murawy.

18:24

20' - pierwszy strzał Biało-Czerwonych. Z dystansu kropnął Milik, ale pomylił się o dobre pół metra.

18:22

17' - Polacy bronią bardzo nisko i wpuszczają rywali pod własną bramkę. Po centrze Valencii z prawej flanki strzelał Nunez, ale Skorupski ponownie obronił jego strzał.

18:17

14' - a jednak, gracz Bolonii wraca do gry!

18:16

13' - na boisko upadł Medel - doświadczony pomocnik prawdopodobnie niebawem zakończy udział w meczu.

18:15

11' - szarpana gra na stadionie Legii. Żadna ze stron nie jest w stanie przeprowadzić składnej akcji, a strzał Nuneza pozostaje jedynym, jaki oglądaliśmy w dzisiejszym meczu.

18:13

9' - przewaga Chilijczyków, nasi rywale grają krótkimi podaniami i długo utrzymują się przy piłce.

18:11

7' - próba kontrataku w wykonaniu Polaków, ale Żurkowski przegrał pojedynek biegowy z obrońcą i akcja spaliła na panewce.

18:08

3' - Polakom udało się oddalić niebezpieczeństwo od swojej bramki, gra toczy się w środku pola.

18:06

1' - ależ było groźnie! Mogliśmy stracić gola już w pierwszej akcji meczu! Strzelał Nunez, ale Skorupski był na posterunku!

18:03

Zaczęli!

17:58

Piłkarze wyszli na murawę, za chwilę usłyszymy hymny!

17:46

Do rozpoczęcia meczu został niespełna kwadrans, Biało-Czerwoni powoli kończą rozgrzewkę.

17:45

Selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz zapowiedział też, że skrzydłowy Lecha Poznań Michał Skóraś nie zagra z Chile. - Przygotowujemy go indywidualnie do treningów w Katarze - powiedział szkoleniowiec, dając do zrozumienia, że udział młodego piłkarza w katarskim turnieju nie jest zagrożony.

17:35

- Koncepcję składu na Meksyk już mamy, ten mecz nie wywróci jej do góry nogami. (...) Jesteśmy elastyczni, nie przywiązujemy się do ustawienia - powiedział przed meczem selekcjoner Czesław Michniewicz.

17:23

Polacy rozpoczęli rozgrzewkę. Jako pierwsi na murawę wyszli bramkarze.

17:19

Po raz ostatni Biało-Czerwoni mierzyli się z Chile w 2018 roku. Sparing zakończył się remisem 2:2 - gole dla Polski zdobyli Robert Lewandowski i Piotr Zieliński, natomiast dla Chile trafili Diego Alfonso Valdes Miiko Albornoz.

17:09

Sparing z Chile to ostatni sprawdzian Polaków przed wylotem do Kataru, który ma pomóc Biało-Czerwonym w lepszym przygotowaniu do grupowej rywalizacji.

- To wymagający i odpowiedni przeciwnik. Mają sposób grania podobny do Meksyku, choć nie taki sam - ocenił na przedmeczowej konferencji prasowej selekcjoner Czesław Michniewicz.

17:02

Stroje już czekają na Biało-Czerwonych, do rozpoczęcia meczu pozostała niespełna godzina.

17:00

Znamy skład reprezentacji Chile. Nie zabraknie dobrze znanych w Europie gwiazd!

Bravo - Soto, Maripán, Díaz, Suazo - Vidal, Medel, Núñez, Méndez - Alexis Sánchez, Diego Valencia.

16:58

Chilijczycy nie wygrali od 7 meczów. Aż 6 z nich przegrali. W ostatnim sparingu zremisowali 2:2 z ekipą gospodarzy mundialu, Katarem.

16:53

W jakim systemie taktycznym zagrają Polacy? Wszystko wskazuje, że Czesław Michniewicz postawi na 1-3-5-2 z Kiwiorem, Glikiem i Bednarkiem w środku obrony oraz Frankowskim i Gumnym na wahadłach.

16:51

Oto skład Biało-Czerwonych. W bramce szansę dostanie Łukasz Skorupski, zaś w ataku Roberta Lewandowskiego zastąpią Arkadiusz Milik i Karol Świderski.