Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Iran - USA to mecz podwyższonego ryzyka. Piłkarze pod presją, kibice się boją

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 14:51
Siły porządkowe w Katarze przygotowują się do wtorkowego meczu dyplomatycznych wrogów Iranu i USA w piłkarskich mistrzostwach świata. Niektórzy irańscy kibice obawiają się starć z ochroną stadionu lub z rządowymi zwolennikami w związku z trwającymi w kraju protestami.
Piłkarze Iranu znajdują się pod presją
Piłkarze Iranu znajdują się pod presjąFoto: AMANDA PEROBELLI/Reuters/Forum

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Mecz dyplomatycznych wrogów. Katar rozjemcą

Rywalizacja między dwoma narodami, które zerwały stosunki dyplomatyczne ponad 40 lat temu, odbędzie się ze zwiększonymi środkami bezpieczeństwa. Organizatorzy chcą zapobiec wybuchowi napięć w związku z zamieszkami, które ogarnęły Iran od śmierci 22-letniej Mahsy Amini w areszcie 16 września.

W geście solidarności przed meczem Federacja Piłki Nożnej Stanów Zjednoczonych tymczasowo wystawiła flagę narodową Iranu bez godła Republiki Islamskiej, co według państwowych mediów doprowadziło Teheran do złożenia skargi do FIFA.

Katar, który ma silne powiązania z Waszyngtonem i przyjazne stosunki z Teheranem, chce zbudować dobrą reputację, zapewniając bezpieczny mundial bez jakichkolwiek incydentów, wzmocnił więc zasady bezpieczeństwa podczas meczów Iranu. Zakazał również wnoszenia na stadiony niektórych przedmiotów uznanych za podżegające, takich jak przedrewolucyjna flaga Iranu.

Nie wszyscy czują się bezpiecznie. "FIFA również jest winna"

Po piątkowym zwycięstwie Iranu z Walią wysłano grupy sił porządkowych, aby "rozwiązać niewielką liczbę sprzeczek" między irańskimi kibicami poza stadionem, powiedział katarski urzędnik, dodając, że incydenty zostały zakończone "szybko", aby powstrzymać dalsze spięcia.

- Nie wezmę udziału we wtorkowym spotkaniu, ponieważ nie czuję się bezpiecznie w Katarze - przyznała irańsko-kanadyjska kibicka Azi, odmawiając przy tym podania swojego nazwiska. Miała na sobie koszulkę z napisem "Kobiety, życie, wolność" - slogan protestów w Iranie.

- Katar prowadzi ten sam system cenzury, który obowiązuje w Iranie... FIFA również jest winna - podkreśliła w rozmowie z Reutersem opowiadając o tym, jak została zatrzymana przez ochronę stadionu ze względu na swój strój.

37-letnia Hila Yadegar planuje być na meczu, aby okazać wsparcie protestującym, mimo że ona i jej mąż byli przez krótki czas przetrzymywani przez strażników stadionowych podczas spotkania Iran - Walia, i pomimo wyrażania niepokoju dotyczącego bezpieczeństwa w państwie Zatoki Perskiej. - Ustawiłam krzesło pod drzwiami w naszym pokoju w hotelu, mimo że był zamknięty - przyznała kibicka, która pracuje w szpitalu w Kanadzie.

Przedstawiciel Kataru, zapytany o obawy fanów dotyczące bezpieczeństwa i skargi na ograniczenia, powiedział, że władze zapewniają, że każdy mecz podczas mundialu będzie "bezpieczny i przyjazny dla wszystkich widzów". Przedmioty, które "mogłyby zwiększyć napięcie i zagrozić bezpieczeństwu kibiców", nie będą dozwolone na stadionach, dodał urzędnik.

Piłkarze Iranu pod presją. Nie tylko piłkarską

Polityka od początku ma swój wpływ na turniej, pierwszy odbywający się na Bliskim Wschodzie. Drużyna Iranu, będąca pod presją, by stanąć po stronie protestujących, odmówiła zaśpiewania hymnu narodowego w swoim pierwszym meczu z Anglią, który przegrała 2:6. Piłkarze zaśpiewali jednak hymn przed drugim spotkaniem wygranym 2:0 z Walią.

Ogólnokrajowe zamieszki w Iranie stanowią jedno z najodważniejszych wyzwań stwarzanych przez obywateli dla teokracji od czasu rewolucji islamskiej z 1979 roku. Waszyngton nałożył sankcje na irańskich urzędników za śmiertelne tłumienie protestów.

Stany Zjednoczone i Iran zerwały formalne stosunki dyplomatyczne w 1980 roku. Gdy ich drużyny piłkarskie starły się na mistrzostwach świata w 1998 roku atmosfera była wręcz wroga. Iran zwyciężył 2:1 w tym spotkaniu, nazywanym przez media tego kraju "matką wszystkich meczów piłkarskich".

Katar 2022. Kiedy i o której mecz Polska - Argentyna?

W kolejnym meczu Biało-Czerwoni zmierzą się w Dosze z Argentyną. Początek spotkania w środę, 30 listopada o godz. 20.00.

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.

Polska - Arabia Saudyjska. "Spokojnie, to tylko Katar", wyjątkowa analiza gry Polaków:

Czytaj także:

polskieradio24.pl

red/PAP

Section07
Section51

sponsor


partner

Section52