Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: nie będzie rewolucji. Flick nadal selekcjonerem Niemiec. Celem Euro 2024

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 20:50
Hansi Flick pozostanie selekcjonerem reprezentacji Niemiec mimo katastrofalnego mundialu w wykonaniu czterokrotnych mistrzów świata, którzy w Katarze nie wyszli z grupy. 
Hansi Flick pozostanie selekcjonerem reprezentacji Niemiec
Hansi Flick pozostanie selekcjonerem reprezentacji NiemiecFoto: FORUM/MATTHEW CHILDS/Reuters

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Prezes Niemieckiej Federacji Piłkarskiej Bernd Neuendorf zapowiedział niedawno zwołanie sztabu kryzysowego, z udziałem m.in. selekcjonera Hansiego Flicka. Po spotkaniu władz DFB zawarto porozumienie.

Katar 2022. Hansi Flick nadal selekcjonerem reprezentacji Niemiec

Podopieczni Hansiego Flicka odpadli już na etapie fazy grupowej przegrywając z Japonią, remisując z Hiszpanią i wygrywając z Kostaryką. Ostatnia wygrana nic nie dała w kontekście ewentualnego awansu i ekipa "Nationalelf" musiała się pożegnać z mundialem w Katarze. To już drugi raz z rzędu, kiedy piłkarze Niemiec nie przeszli fazy grupowej MŚ [wcześniej Rosja 2018].

Media spekulowały, że następcą Flicka mógłby zostać wolny w tej chwili Thomas Tuchel, który miałby być zainteresowany przejęciem reprezentacji Niemiec w przypadku gdy Hansi Flick zdecyduje się odejść.

Ostatecznie wiadomo, że Flick pozostanie na stanowisku i skupi się na przygotowaniu drużyny do Euro 2024, którego Niemcy są gospodarzami.

- Mój sztab i ja jesteśmy optymistami co do Euro w naszym kraju. Jako zespół możemy osiągnąć znacznie więcej niż na mundialu w Katarze. Straciliśmy tam wielką szansę. Wyciągniemy z tego wnioski - zapowiedział Hansi Flick.

Oliver Bierhoff odszedł po 18 latach

Wcześniej z niemiecką federacją pożegnał się Oliver Bierhoff jedna z legend niemieckiej piłki od lat związana z kadrą narodową. W 2014 roku w roli menedżera drużyny świętował z reprezentacją złoty medal mistrzostw świata.

W związku z fatalnym występem kadry Oliver Bierhoff odszedł z DFB. Obie strony zgodziły się na rozwiązanie umowy, która miała obowiązywać do 2024 roku. Następca jeszcze nie jest znany. W mediach przewijają się nazwiska Matthiasa Sammer, Ralfa Rangnicka czy Frediego Bobicia.

- Niektóre decyzje, do których byliśmy przekonani, nie okazały się właściwe. Nikt nie żałuje tego bardziej niż ja. Biorę za to odpowiedzialność - czytamy w oświadczeniu 54-latka.

"Euro 2024 to wielka szansa dla niemieckiego futbolu"

- Wszyscy jesteśmy zgodni, że Euro 2024 w naszym kraju to wielka szansa dla piłki nożnej w Niemczech. Naszym celem jest uczynienie tego turnieju sportowym sukcesem. Mamy pełne zaufanie do Hansiego Flicka, że poradzi sobie z tym zespołem. W odniesieniu do następcy Olivera Bierhoffa uzgodniliśmy, że najpierw porozmawiamy o obszarach tej działalności w obrębie DFB, a później podejmiemy decyzję personalną - przyznał prezes DFB Bernd Neuendorf. 

Bierhoff z reprezentacją Niemiec wywalczył w 1996 roku mistrzostwo Europy, a w 2002 - wicemistrzostwo świata. Rozegrał 70 meczów w kadrze, strzelając 37 goli.

Reprezentacja Niemiec z dorobkiem 4 pkt uplasowała się na trzecim miejscu w grupie E. 

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

Ćwierćfinały zaplanowano na 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.

Mecze Euro 2024, które potrwają od 14 czerwca do 14 lipca 2024 roku, rozgrywane będą w Monachium, Berlinie, Hamburgu, Frankfurcie nad Menem, Kolonii, Dortmundzie, Gelsenkirchen, Duesseldorfie, Lipsku i Stuttgarcie.

 

Czytaj także:

polskieradio24.pl

red/Dfb.de

Section07
Section51

sponsor


partner

Section52