Radio Parlament
Section01

Sejm: debata nad proj. ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość RP

migracja
migrator migrator 08.01.2009

Tylko Klub Lewicy opowiedział się za odrzuceniem w pierwszym czytaniu prezydenckiego projektu ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Tylko Klub Lewicy opowiedział się za odrzuceniem w pierwszym czytaniu prezydenckiego projektu ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z projektem do Korpusu mają należeć weterani, którzy brali udział w walkach o niepodległość do 8 maja 1945 roku, po tej dacie walczyli z reżimem komunistycznym lub zostali odznaczeni Krzyżem Wojskowym. Tak więc ustawa obejmuje też współczesnych żołnierzy odznaczonych za bohaterstwo na misjach zagranicznych.

Według Klubu Lewicy projekt był konsultowany tylko z wybranymi organizacjami kombatanckimi a największa organizacja - Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych do dzisiaj oficjalnie projektu nie otrzymał. Poseł Tadeusz Tomaszewski zarzucił też projektowi, że dzieli kombatantów na tych, którzy szli spod Lenino i na tych, którzy walczyli pod Monte Casino.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak nie zgodził się z zarzutami Lewicy i zapewnił, że prezydent nie chce dzielić kombatantów. Pokreślił, że ofiarność i krew weteranów spod Lenino, Studzianek, Narwiku i Tobruku, a także weteranów walk o przełamanie Wału Pomorskiego i Powstania Warszawskiego jest tak samo ważna. Dodał, że do Korpusu Weteranów nie należy jedynie zaliczać ludzi, którzy zwalczali niepodległość Polski, jak funkcjonariusze UB czy NKWD.

Posłanka Jadwiga Zakrzewska powiedziała podczas debaty, że Platforma Obywatelska docenia dobre intencje prezydenta, ale niektóre zapisy projektu uważa za niedopracowane, co może wywołać rozgoryczenie czy niedowartościowanie niektórych środowisk kombatanckich.

Poseł Aleksander Szczygło podkreślił w imieniu Klubu PiS, że ustawa nie odbiera nikomu praw nabytych, a jej celem jest wyróżnienie z ponad 800-tysięcznego grona kombatantów około 75 tysięcy weteranów. Jego zdaniem ustawa jest spóźniona o blisko 20 lat. Dzięki niej będą mogli wyjść z cienia bohaterowie, przez lata wymazywani z pamięci Polaków.

Po zakończeniu debaty prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Czesław Cywiński powiedział, że weteranom chodzi właśnie o wyróżnienie w sensie honorowym. Dodał, że dzięki tej ustawie odróżnieni zostaną żołnierze od osób represjonowanych, a weterani żadnych zaszczytów nie oczekują

Zgodnie z projektem uprawnienia wynikające ze statusu weterana to dodatek w wysokości 200 złotych miesięcznie oraz zasiłek pogrzebowy dla rodziny w wysokości 400 procent przeciętnego wynagrodzenia. Ustawa przewiduje także pewne udogodnienia, związane z leczeniem oraz zakupem leków. Projekt zostanie skierowany do dalszych prac w komisjach obrony narodowej polityki społecznej.

Section02
Section03
Section04