Radio Parlament
Section01

Działania edukacyjne w VII kadencji Senatu RP

migracja
migrator migrator 19.09.2011

„Edukacja dla demokracji”, „Społeczeństwo demokratyczne”, „Młodzi senatorowie” czy „Archiwum mówionej historii Senatu” to niektóre programy zrealizowane podczas VII kadencji Senatu. Główną ideą tych działań edukacyjnych jest popularyzacja wiedzy o Senacie,

Po zakończeniu kadencji chcemy przypomnieć niektóre inicjatywy edukacyjne Kancelarii Senatu.

„Edukacja dla demokracji”, „Społeczeństwo demokratyczne”, „Młodzi senatorowie” czy „Archiwum mówionej historii Senatu” to niektóre programy  zrealizowane podczas VII kadencji Senatu. Główną ideą tych działań edukacyjnych jest popularyzacja wiedzy o Senacie, przybliżenie społeczeństwu, zwłaszcza młodemu pokoleniu, historii polskiego parlamentaryzmu, współczesnych mechanizmów tworzenia prawa oraz funkcjonowania demokratycznych instytucji władzy ustawodawczej w Polsce.  Działalnością edukacyjną Senatu zajmuje się Dział Edukacji Obywatelskiej w Biurze Komunikacji Społecznej.
 

Program „Edukacja dla demokracji”  przygotowany we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Woli i Muzeum-Pałacem w Wilanowie w ramach inicjatyw podjętych w Roku Polskiej Demokracji, którym był rok 2009. Program składał się z dwóch części: historycznej, która umożliwiła młodzieży poznanie początków demokracji szlacheckiej poprzez np. udział w symulacji obrad Sejmu Wielkiego oraz współczesnej poświęconej ustrojowi Rzeczypospolitej i funkcjonowaniu demokracji w odrodzonej Polsce. Program ten działał w 2009 i 2010 roku.

Projekt „Społeczeństwo demokratyczne” był zrealizowany we współpracy z Wielkopolskim Kuratorium Oświaty w 2009 i 2010 r. Młodzież szkół ponadgimnazjalnych brała udział w wykładach, konkursach, warsztatach, spotkaniach z przedstawicielami władzy samorządowej oraz posłami i senatorami.  W projekcie tym chodziło o uzupełnienie wiedzy na temat funkcjonowania władzy ustawodawczej i wykonawczej, pokazanie praktycznego aspektu zaangażowania w życie publiczne, propagowanie inicjatyw na rzecz rozwoju społeczeństwa demokratycznego.

Projekt „Młodzi senatorowie”, przeprowadzony w latach 2008-2009 we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, miał na celu zapoznawał uczniów z procedurami demokratycznymi, w tym z wyłanianiem przedstawicieli społeczeństwa w drodze powszechnego głosowania oraz procesem tworzenia prawa. Uczniowie stu szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski wzięli udział w kampanii wyborczej i wyborach w swoich szkołach według specjalnie opracowanej ordynacji wyborczej. Setka młodych senatorów przyjechała do Warszawy na symulację obrad Senatu.

Projekt „Archiwum Mówionej Historii Senatu” został zrealizowany w latach 2009-2010 we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Sfilmowano wówczas ponad sześćdziesiąt wywiadów z senatorami pierwszej kadencji Senatu (1989-1991), po odrodzeniu się Senatu w 1989 r. Na podstawie nagrań powstanie książka o senatorach pierwszej kadencji, a fragmenty wywiadów zostaną umieszczone na internetowej stronie Senatu.

Projekt „Prezydencja dziś” został przeprowadzony wiosną 2011 r. we współpracy z Muzeum - Zamkiem w Łańcucie i skierowany do młodzieży z woj. podkarpackiego. Jego tematyka obejmowała funkcjonowanie Unii Europejskiej,  polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej oraz  wymiar parlamentarny polskiej prezydencji. Wykłady i warsztaty odbyły się na zamku w Łańcucie. Drugi projekt dotyczący polskiej prezydencji w Radzie UE jest realizowany od kwietnia 2011 r., a jego zakończenie jest planowane w połowie grudnia br.  Adresatami tego cyklu są uczniowie szkół warszawskich.

Projekt „Królewskie spacery na trakcie Europy”, współorganizowany przez Fundację ART i Zamek Królewski w Warszawie latem 2011 r., obejmował warsztaty „Parlamentaryzm dawniej i dziś”, w których wzięło udział 2000 dzieci - uczestników akcji „Lato w mieście”. Dzieci zagrały w krótkiej inscenizacji obrad staropolskiego Senatu. Dowiedziały się też, jak funkcjonuje współczesny parlament, czym się zajmuje, co to jest ustawa i dlaczego konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym.

W trakcie dni otwartych Senatu wykwalifikowani przewodnicy - pracownicy Kancelarii Senatu oprowadzali gości. Dni otwarte niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

/IAR/ Elżbieta Mamos

 

Section02
Section03
Section04