baner
Nowa Tradycja 2024

Konkurs Muzyki Folkowej na jubileusz festiwalu Nowa Tradycja! OTWIERAMY ZGŁOSZENIA

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 08:00
W dniach 16-19 maja 2024 Polskie Radio zaprasza do udziału w 25., jubileuszowej odsłonie Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja"! Jego najważniejszą częścią jest jak zawsze Konkurs Muzyki Folkowej.
Igor Nikiforow z zespołu Babadag podczas koncertu na festiwalu Nowa Tradycja 2022
Igor Nikiforow z zespołu Babadag podczas koncertu na festiwalu Nowa Tradycja 2022Foto: Danuta Naugolnyk

Konkurs Muzyki Folkowej to główna część Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja", jednego z najważniejszych polskich festiwali prezentujących muzykę folkową. Organizowany jest od 1998 roku, specjalnie z myślą o rodzimych artystach i muzykach folkowych. Jego podstawowym założeniem jest aktywizowanie polskiego środowiska muzycznego czerpiącego inspiracje z folku, muzyki ludowej, tradycyjnej oraz mniejszości narodowych, a także tworzenie platformy do wymiany artystycznej i rozpowszechniania dorobku polskich twórców za granicą. 

Amatorzy folku, łączmy się!

Polskie Radio ma przyjemność zapraszać na jubileuszową, 25. odsłonę festiwalu. Przy tej szczególnej okazji zachęcamy wszystkich do zgłaszania się do konkursu. 

Dla kogo? Mogą w nim wziąć udział zespoły (do 12 osób) lub soliści, których program będzie zawierał co najmniej trzy utwory inspirowane polską muzyką ludową lub muzyką historycznych mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę.

Oceniany będzie repertuar, poziom wykonania, wartość opracowania muzyki i układ programu pod kątem różnorodności stylistycznej interpretacji muzyki tradycyjnej od rekonstrukcji, przez folk i jazz, po muzykę pop, improwizowaną, elektroniczną i inne gatunki.

Uczestnicy konkursu walczą o różnorodne nagrody, m.in. o Grand Prix, miejsca na podium, jak i o dodatkowe laury:

 • nagrodę publiczności Burza Braw,
 • Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena,
 • specjalne nagrody radiowe programów 1, 2 i Czwórki Polskiego Radia w postaci np. koncertu, profesjonalnie wydanej płyty z pomocą świetnych producentów czy rozwiniętej, eksperckiej opieki menedżerskiej
 • wyróżnienia.

Aby wziąć udział w konkursie, wypełnij specjalny elektroniczny formularz, dostępny na stronie www.nowatradycja.polskieradio.pl

TERMIN ZGŁOSZEŃ: 8 kwietnia 2024
Listę uczestników konkursu poznamy po 12 kwietnia 2024. 
Konkurs odbędzie się w dniach 17-19 maja 2024 r. w Warszawie. W dniach 17 i 18 maja odbędą się Przesłuchania Konkursowe, a 19 - uroczysty Koncert Laureatów.

Piotr Damasiewicz 'Into the Roots' zwycięzcą Nowej Tradycji 2022

- Festiwal Nowa Tradycja to spotkanie artystów uprawiających muzykę odnoszącą się do korzeni. Jest to rodzaj święta, które daje okazję do poznania się - tłumaczył Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i organizator festiwalu. - Pierwszy nasz festiwal trwał dwa dni i była na nim tylko jedna gwiazda. Obecnie przyjeżdża do nas więcej wykonawców muzyki świata. Sam konkurs również bardzo się zmienił. Obserwujemy profesjonalizację tej sceny. To już nie jest studencka muzyka zainspirowana dawnym światem Łemków, co kiedyś dominowało w polskim świecie folku. Obecnie jest to konkurs dla młodych stażem, jeśli chodzi o tego typu muzykę. Pojawiają się u nas utytułowani artyści, którzy chcą spróbować się z tego rodzaju repertuarem i to też jest rodzaj debiutu. Na "Nowej Tradycji" możemy usłyszeć wszystko; od śpiewu a cappella, rootsowego grania, po bardzo elektroniczne eksperymenty, muzykę klubową, hip-hop czy ciężkie brzmienia. Bardzo się to mocno rozwinęło i jest obrazem naszej rodzimej sceny folkowej, a słowo folk w Polsce jest bardzo pojemne - mówi Piotr Kędziorek.


WYNIKI KONKURSU MUZYKI FOLKOWEJ 2022

 • Wyróżnienie dla zespołu KOSY za wyrazistą obecność sceniczną i świadomość muzyczną.
 • Nagroda Złote Gęśle – dla Pawła Szpury z zespołu Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’.
 • Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena – dla Piotra Damasiewicza z zespołu Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’.
 • Nagrodę Czwórki Polskiego Radia dla zespołu Kadabra Dyskety Kusaje za spójną muzyczną narrację i wyraz sprzeciwu wobec rzeczywistości.
 • Trzecią nagrodę zespołowi Hajda Banda / Гайда Банда Banda za żywiołową i muzycznie atrakcyjną interpretację repertuaru pogranicza polsko-białoruskiego.
 • Dwie równorzędne drugie nagrody zespołowi SEKUNDa za muzyczną wrażliwość, precyzję wykonawczą i umiejętne połączenie świata klasyki z tradycją oraz zespołowi Michalove za stylowe i przekonujące odczytanie wschodnich tradycji wokalnych.
 • Nagrodę Programu I Polskiego Radia zespołowi Michalove.
 • Nagrodę Programu II Polskiego Radia zespołowi SEKUNDa.
 • Grand Prix – nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 15000 PLN – zespołowi Piotr Damasiewicz ‘Into The Roots’ za porywająca muzyczną opowieść, brawurowe wykonanie i stworzenie przestrzeni do wrażliwego, organicznego współistnienia muzycznych światów.
 • Nagrodę Specjalną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Nagrodę „Burza Braw” zdobył zespół Hajda Banda / Гайда Банда

Freejazz, eksperyment, elektronika

W ostatnich latach wśród zwycięskich inspiracji znalazło się dużo elektroniki, jazzu, muzyki eksperymentalnej, a nawet freejazzowej - co pokazały przykłady takich artystów jak Lumpeks, Zawierucha, Piotr Damasiewicz "Into the Roots", Sw@da, Naphta i wiele innych. Czym zaskoczą nas muzycy w tym roku?

CZYTAJ TEŻ:

Konkurs Muzyki Folkowej razem z konkursami fonograficznymi Polskiego Radia (Folkowy Fonogram Roku, Fonogram Źródeł) stanowi najaktualniejszą i wszechstronną prezentację polskiej sceny muzyki folkowej i tradycyjnej minionego roku. W historii imprezy w jego jury zasiadało wiele znaczących postaci polskiej sceny muzycznej oraz mediów, w tym: muzycy i kompozytorzy (Jarosław Bester, Maciej Filipczuk, Zbigniew Namysłowski, Czesław Niemen, Edward Pałłasz, Jan Pospieszalski, Marcin Pospieszalski, Maria Pomianowska, Maciej Rychły, Krzysztof Trebunia-Tutka, Olo Walicki, Józef Broda, Wojciech Waglewski, Remigiusz Mazur-Hanaj, Jacek Hałas, Sylwia Świątkowska, Adam Strug, Maciej Filipczuk) oraz dziennikarze muzyczni (m.in. Maria Baliszewska, Tomasz Janas, Sławomir Król, Włodzimierz Kleszcz, Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, Wojciech Ossowski, Paweł Sztompke, Maciej Szajkowski). 

Zwycięzcami Grand Prix dotychczasowych odsłon konkursu byli: Piotr Damasiewicz "Into the Rots", Zawierucha, Lumpeks, Vocal Varshe feat. Jacaszek, Grochocki_Odorowicz, Gęsty Kożuch Kurzu, Banda Nella Nebbia, Trzy Dni Później, Cicha & Spółka, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Agata Siemaszko, Wołosi i Lasoniowie, FolkRoll i Nasta Niakrasava, Sounds of Times, Karpatia, Maćko Korba, Niedźwiecki/Żak/Kierzkowski/Pulcyn, Żywiołak i Kwadrofonik, Joanna Słowińska z zespołem, Odpust Zupełny, Swoją Drogą, Cracow Klezmer Band i Muzykanci. 

***