Nowa Tradycja 2022

Dialog idealny. Zawierucha wygrywa Nową Tradycję 2021

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 20:00
Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej na 23. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia, najważniejszą nagrodę radiowego święta muzyki folkowej, etnicznej i ludowej, w jednogłośnym werdykcie przyznano zespołowi Zawierucha. 
Audio
 • Wrażenia z pandemicznej Nowej Tradycji. Mówi Piotr Kędziorek z RCKL (Jedynka/Muzyka nocą)
Marcin Drabik i Kacper Malisz, skrzypkowie Zawieruchy.
Marcin Drabik i Kacper Malisz, skrzypkowie Zawieruchy.Foto: Wojciech Kusiński

NowaTradycja2021_baner_kwadrat_02xs6.jpg
Kapela ze Wsi Warszawa na finał Nowej Tradycji 2021. OGLĄDAJ

Konkurs Muzyki Folkowej organizowany jest od 1998 roku, specjalnie z myślą o rodzimych artystach i muzykach folkowych. To platforma do wymiany artystycznej i rozpowszechniania dorobku polskich twórców za granicą. W tym roku cały festiwal, po rocznej przerwie i na przekór pesymistycznym przewidywaniom, odbył się w innej, dostosowanej do potrzeb sanitarnych formule online. W Konkursie Muzyki Folkowej, najważniejszej części festiwalu, wzięło udział 12 grup i wykonawców, wyłonionych z rekordowej liczby zgłoszeń - 109! 

__________________________________________

WYNIKI KONKURSU MUZYKI FOLKOWEJ 2021

 • Grand Prix – nagroda ufundowaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 15 tysięcy złotych jednogłośnie przyznana została zespołowi Zawierucha za wysoki poziom artystyczny i wykonawczy, a zwłaszcza za fenomenalny dialog skrzypków Marcina Drabika i Kacpra Malisza
 • I nagroda – dla zespołu Wernyhora za głębokie wniknięcie w muzykę bojkowską i szlachetność jej wykonania
 • II nagroda – dla zespołu Rube Świnie za poruszające ukazanie idiomu śląskiej kultury oraz spójną i przemyślaną koncepcję artystyczną
 • III nagroda – dla grupy Dance of Fire Quartet za brawurową grę zespołową, muzykalność i świadome wykorzystanie możliwości instrumentów
 • Wyróżnienie finansowe dla grupy Radical Polish Ansambl za walory brzmieniowe i oryginalne rozwiązania formalne
 • Nagroda Programu 2 Polskiego Radia w postaci możliwości pracy z producentem i profesjonalnego nagrania przyznana została zespołowi Wernyhora
 • Nagrodę specjalna im. Czesława Niemena jury przyznało jednogłośnie Darii Kosiek za wrażliwość, muzykalność i sceniczną charyzmę
 • Nagrodę dla najlepszego instrumentalisty „Złote Gęśle” zaś na podstawie jednogłośnego wyboru otrzymała Daria Butskaya z zespołu Pokrzyk wyróżniającą się grę na skrzypcach.

Jury konkursu

 • Przewodnicząca: Maria Baliszewska – dziennikarka, etnomuzykolożka, twórczyni RCKL
 • Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – dyrektor Programu 2 Polskiego Radia
 • Dana Vynnytska – wokalistka, instrumentalistka, kompozytorka, laureatka KMF z zespołem Babooshki
 • Maciej Szajkowski – dziennikarz, muzyk, laureat KMF z Kapelą ze Wsi Warszawa
 • Tomasz Janas – dziennikarz, krytyk muzyczny
 • Piotr Kędziorek – redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej

  W Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2021 bierze udział 12 grup. W Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2021 bierze udział 12 grup.

__________________________________________

Wirtuozeria, geniusz, polot. I to razy dwa!

Jednogłośnym zwycięzcą Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" 2021 jest zespół ZAWIERUCHA. To grupa i projekt muzyczny zainicjowane w minionym roku przez Piotra Zgorzelskiego podczas prac nad kolejną edycją projektu internetowych lekcji tańca pt. Taniec Tradycyjny PL. Zgorzelski - tancerz, znawca i propagator muzyki ludowej - zaprosił do współpracy muzyków tak jak on zafascynowanych od wielu lat polską muzyką tradycyjną. Punktem wyjścia jest dla nich tradycyjna muzyka taneczna.

Muzycy wymarzyli sobie, że rodzima tradycja będzie rdzeniem muzycznym, natomiast brzmienie, aranżacje, warstwa słowna pokażą rytmy taneczne mazurków, oberków, kujawiaków, polek, wiwatów sprzed stu lat, tak aby mogły na nowo funkcjonować we współczesnym codziennym życiu. Realizacja tego marzenia przerosła oczekiwania wszystkich! 

Szczególną uwagę zwróciła doskonała współpraca muzyczna dwóch skrzypków grupy, świetnie znanych folkowym i tradycyjnym słuchaczom, a także bywalcom Nowej Tradycji - Kacpra Malisza i Marcina Drabika. Skrzypce w tym wydaniu, choć w muzyce tradycyjnej grają zazwyczaj partie solowe, tu zdają się stworzone do muzyki duetowej. 

Nowa Tradycja unplugged

W pigułce można zobaczyć, co ciekawego wydarzyło się muzycznie w ciągu tego pandemicznego roku, a wbrew pozorom wydarzyło się bardzo dużo! Dana Vynnytska, Dagadana

Już po pierwszym dniu przesłuchań widać było wyraźnie, że ta odsłona Konkursu Muzyki Folkowej jest szczególna, bo naznaczona nie tylko roczną przerwą w działalności festiwalu, ale przede wszystkim niepewnością i brakiem kontaktu z żywą muzyką i publicznością. - Żal, że nie ma publiczności, bo ona odbierałaby fluidy od muzyków i dzięki temu na pewno lepiej by im się grało, ale i radość, że festiwal w ogóle jest - komentowała przewodnicząca jury Maria Baliszewska. Pojawiło się kilka dodatkowych obserwacji. 

- Wrażenie zrobiła rekordowa liczba zgłoszeń do konkursu - aż 109! Poziom konkursu był wysoki, a to, co dominowało w atmosferze konkursu, to głód grania i radość z możliwości wystąpienia - mówił w radiowej Jedynce tuż po zakończeniu przesłuchań redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i organizator festiwalu Piotr Kędziorek. Po takiej przerwie w koncertach pracujący przy tym wydarzeniu czuli wyjątkowość sytuacji. - Wszyscy cieszyliśmy się, że możemy słuchać muzyki na żywo.

Wyraźnie dało się zauważyć udział muzyków profesjonalnych oraz przewagę muzyki akustycznej. - Każdy kolejny konkurs czymś zaskakuje, bardzo trudno jest określić mody, trendy czy przewidywania, np. w ostatnich latach królowała elektronika, a ten rok był całkowicie zdominowany przez projekty akustyczne. 

Rekord zgłoszeń mimo pandemii

Rok spowolnienia, zatrzymania, a wręcz załamania w wielu sferach życia, dotkliwie ugodził w artystów i branżę muzyczną. Wiele zespołów odłożyło na przyszłość wydania płyt, odwołanych zostały tysiące występów, całe trasy koncertowe, premiery i festiwale. Tym bardziej cieszy, że tegoroczna odsłona Konkursu Muzyki Folkowej wzbudziła takie zainteresowanie muzyków, którzy czas pandemii wykorzystali nie tylko na doszlifowanie istniejących propozycji, ale i tworzenie mnóstwa wartych uwagi projektów.

>>>ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PIERWSZEGO DNIA PRZESŁUCHAŃ DO KONKURSU MUZYKI FOLKOWEJ 2021<<<

____________________________________

PROGRAM FESTIWALU

13.05. czwartek
20:05 Koncert Inauguracyjny – Fanfara Awantura Prawdziwie Polskie Techno

14.05. piątek
Konkurs Muzyki Folkowej, dzień 1

15.05. sobota
Konkurs Muzyki Folkowej, dzień 2

16.05. niedziela
20:00 koncert Laureata Folkowego Fonogramu Roku 2020 – Kapela ze Wsi Warszawa

>>>TRANSMISJE Z FESTIWALU NOWA TRADYCJA<<<

SZCZEGÓŁY NA STRONIE: www.nowatradycja.polskieradio.pl