Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja” obchodzi w tym roku swoje 26. urodziny i już od 15 do 18 maja 2025 zaprasza do Radiowego Studia im. W. Lutosławskiego na święto dźwięków, które łączą przeszłość z przyszłością.
To wyjątkowy splot konkursu dla rodzimych artystów folkowych (Konkurs Muzyki Folkowej odbywa się od 1998 roku!), spotkań i warsztatów, podczas których poczujecie puls tradycyjnych rytmów w intrygującym wydaniu. W ciągu czterech dni scena „Nowej Tradycji” zamieni się w żywy organizm tętniący zarówno barwami regionalnych strojów (koncert Lachów Sądeckich – Muzyka Źródeł), egzotycznymi dźwiękami Mauretanii i gwarem inspirujących rozmów.
Otwarcie Festiwalu: awangarda kłania się w pas tradycji
Czwartkowe otwarcie festiwalu to dwa odrębne ukłony w stronę kultury tradycyjnej. Najpierw usłyszymy koncert Lachów Sądeckich w ramach cyklu Muzyka Źródeł. Żeńska grupa Podegrodzkie Dziopy, najprawdziwszy drużba weselny Dawid Ciągło i heligonista Kacprem Kulakiem ukażą witalność dziedzictwa Sądecczyzny. Następnie na scenie pojawi się Radical Polish Ansambl – laureaci Konkursu Muzyki Folkowej i twórcy płyty, która zwyciężyła konkurs na Folkowy Fonogram Roku 2024, którzy połączą radykalną, awangardową energię z głębokim szacunkiem dla tradycyjnych oberków. To spotkanie surowej muzyki źródeł i „radykalnej muzyki polskiej”, awangardowej, ale składającej głęboki ukłon tradycji.
Barwne oblicze folku i muzyczne spotkania bez granic
Na scenie wystąpią Kapela ze Wsi Warszawa & Bassałyki. Legendy polskiego folku nie trzeba przedstawiać. Tym razem KzWW wraz z Bassałykami zaproponują publiczności repertuar z elektroniczno‑dubowym zacięciem, znany z albumu „Sploty” (III miejsce w konkursie na Folkowy Fonogram Roku!). Obok nich zabrzmią transowe brzmienia Noury Mint Seymali, cieszącej się wielkim uznaniem mauretańskiej griotki, która harfą theardine i hipnotyzującym śpiewem przenosi słuchaczy wprost na Saharę.
Folkowe premiery, które poruszą wyobraźnię – nowe albumy i eksperymenty brzmieniowe
Zeszłoroczni laureaci Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” – Suferi – wespół z Frederikiem Heliodorem pokażą, jak polski folk z jazzowym zacięciem stroi z brazylijskim rockiem i bluesem na gitarę basową. Czekają nas także premiery płytowe laureatów KMF. Sam Kowalski zaprosi publiczność w kameralną podróż z tradycyjnymi oberkami na gitalele i śpiew, towarzyszyć jej będzie film, zarejestrowany we współpracy z Piotrem Gwaderą podczas objazdu podprzysuskich wsi w dzień Bożego Ciała 2024 roku. Duet SekundA zaprezentuje debiutancki album „Tchnienie”. To opowieści o ludziach, miejscach oraz uczuciach, w większości autorskie kompozycje artystek.
Zobacz, jak tradycja staje się sztuką – wystawy i rozmowy o muzyce z duszą
Nie brakuje propozycji „poza sceną”. W tym roku zapraszamy na spotkanie autorskie wokół książki „Sztuka wymaga czułości” – dziennikarz muzyczny Tomasz Janas porozmawia z muzykiem Maciejem Rychłym o tym, jak zbierać, opisywać i tworzyć dźwięki z szacunkiem i pasją. Wernisaż prac Czarli Bajki rozświetli gmach studia ilustracjami inspirowanymi rodzimym folklorem i spotkaniami z tradycyjnymi artystami – to okazja, by zobaczyć, jak tradycja przenika współczesne teksty kultury.
Niedziela z muzyką dla dzieci – rodzinne warsztaty, śląskie zabawy i wspólne muzykowanie
Niedzielę (18 maja) dedykujemy najmłodszym (i tym, którzy wciąż czują się dziećmi!). Warsztaty muzykanckie dla dzieci pozwolą maluchom odkryć proste rytmy i melodie – zatańczą, zaśpiewają i poznają tajniki śląskich wyliczanek czy zabaw. Dzięki żywej interakcji zarówno w studiu, jak i przy radioodbiornikach całe rodziny zanurzą się w radość wspólnego muzykowania.
POZNAJ PROGRAM
Czwartek, 15 maja
19:00 Wernisaż wystawy ilustracji Czarli Bajki
19:30 KONCERTY
Muzyka Źródeł – Lachy Sądeckie
Radical Polish Ansambl
Piątek, 16 maja
16:00 Konkurs Muzyki Folkowej cz. 1
16:00 CHORNO BRYVTSI
16.25 Jakub Kluś Kwintet
16.50 Fie.dronowicz
17.15 Justyna Jary i Alegancka Kapela
17.40 Lunaria
18.05 Tercet Imperial
19:30 KONCERTY
Kapela ze Wsi Warszawa & Bassałyki
SEKUNDa
Sobota, 17 maja
15:00 S3 Maciej Rychły i Tomasz Janas - spotkanie autorskie
16:00 Konkurs Muzyki Folkowej cz. 2
16.00 Memento Mori Dance Club
16.25 Mala Herba
16.50 Trzciny Karabachu
17.15 Tugłos
17. 40 Non-adaptive Dance Music
18.05 Joanna Szczęsnowicz (jablkagruszki)
19:30 KONCERTY
SUFERI & Frederico Heliodoro
Noura Mint Seymali
Niedziela, 18 maja
12:00 S3 Skoko wróbel po desce – muzyka i zabawy dla dzieci prosto ze Śląska
13:15 S3 Warsztaty muzykanckie dla dzieci prowadzi Piotr Dorosz
18:00 S3 KONCERT Sam Kowalski
19:30 KONCERT Laureatów Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2025
W Nowej Tradycji odnajdziemy zamiłowanie do oryginalnych dźwięków i nieoczywistych połączeń. Przyjdźcie skonfrontować tradycję z awangardą, spotkać ikony i odkryć przyszłe gwiazdy sceny folkowej. Zarezerwujcie sobie majowy czas, zabierzcie znajomych i przekonajcie się, jak smakują prawdziwe „nowe tradycje”!
>> KUP BILET <<
Konkurs Muzyki Folkowej
Folk z twistem – rave, queer, AI i duchowość w eksperymentalnym wydaniu
Konkurs Muzyki Folkowej to serce festiwalu Nowa Tradycja – przestrzeń, gdzie współczesność spotyka tradycję, a wiejskie melodie zyskują drugie życie w miejskich klubach i syntezatorach. Od 1998 roku to miejsce dla artystów, którzy nie tylko sięgają po dziedzictwo kulturowe, ale też z pasją je przetwarzają, reinterpretują, dekonstruują tradycję. Co roku na scenie Polskiego Radia pojawiają się projekty wymykające się gatunkom, ale zanurzone po uszy w lokalnej pamięci dźwiękowej. Jeśli jesteś fanem alternatywy, która nie boi się źródeł, ten konkurs jest dla Ciebie.
Oto kilka przykładów, które pozwolą poczuć klimat tego Konkursu Muzyki Folkowej – ukraińska bandura wchodzi w dialog z elektroniką. Inspiracją innego artysty jest Suwalszczyzna – jej pamięć dźwiękowa, tradycyjne dudy (tak, występowały także na obszarze pogranicza białorusko-polskiego!) i archiwalne brzmienia. Usłyszymy także dźwięki zaczerpnięte z karpackich klimatów – Podhala, Rumunii, muzyki pasterskiej. Jazzowe improwizacje zleją się z historią rodem z Karabachu, opowiedzianą przez duduk. Pojawią się muzyczne opowieści o marginalizacji, inności. Jakie jeszcze instrumenty usłyszymy podczas KMF? Akordeon, skrzypce, banjo, tuba, syntezatory, loopery – w nieoczywistych konfiguracjach i kontekstach.
Wielkopostne pieśni przeniesione zostaną w świat elektronicznych tekstur i terenowych nagrań, zderzając duchowość z post-industrialnym brzmieniem. Kobiece historie zaklęte w rytmach oberków i walczyków – skrzypce, bęben obręczowy, śpiew wielogłosowy stworzą taneczny, emocjonalny rytuał. Pojawią się artyści oddający hołd warszawskiemu folklorowi miejskiemu – z humorem, pazurem i czułością. A w jeszcze bardziej eksperymentalnych odsłonach folk spotka się z ravem: jedna z artystek miksuje queerowe rytuały z wiedźmińskim elektro, inny duet testuje AI i sample z PRL-owskiego Studia Eksperymentalnego, a pewien zespół rozbraja pieśni zaduszne i pogrzebowe jak najlepszy dźwiękowy detektyw. Czeka nas także fuzja oberka z muzyką Indii i Afryki, grana na analogowych syntezatorach.
HARMONOGRAM PRZESŁUCHAŃ
Piątek, 16 maja
CHORNO BRYVTSI (piątek, 16:00)
Jakub Kluś Kwintet (piątek, 16:25)
Fie.dronowicz (piątek, 16:50)
Justyna Jary i Alegancka Kapela (piątek, 17:15)
Lunaria (piątek, 17:40)
Tercet Imperial (piątek, 18:05)
Sobota, 17 maja
Memento Mori Dance Club (sobota, 16:00)
Mala Herba (sobota, 16:25)
Trzciny Karabachu (sobota, 16:50)
Tugłos (sobota, 17:15)
Non-adaptive Dance Music (sobota, 17:40)
Joanna Szczęsnowicz (jablkagruszki) (sobota, 18:05)
Konkurs Muzyki Folkowej? To nie tylko konkurs – to laboratorium dźwięku, w którym przeszłość wibruje w zupełnie nowym rytmie!
Przesłuchania konkursowe odbędą się 16 i 17 maja (piątek, sobota) na scenie głównej Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.
Start: godzina 16.00.
Wstęp – wolny!
***
26. Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja odbędzie się w dniach 15-18 maja 2025 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.
Obserwuj nas na rckl.polskieradio.pl / nowatradycja.polskieradio.pl / naszym kanale YouTube