X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Klan: Dla pieniędzy graliśmy także swing w amerykańskiej ambasadzie...

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 14:00
- Tyle razy słuchaliśmy muzyki Klanu w kinie, nawet o tym nie wiedząc - komentuje Jerzy Sosnowski płytę "Senne Wędrówki" z nagraniami pionierów polskiego prog rocka dla Polskiej Kroniki Filmowej.
Klan: Dla pieniędzy graliśmy także swing w amerykańskiej ambasadzie...
Foto: Fot. Wikimedia Commons/Henryk Kotowski/lic.CC

- Takiego "uproszczonego jazzu" dużo grywaliśmy na wieczorkach tanecznych w warszawskim Klubie Medyków - wyjaśnia obecność na "Sennych Wędrówkach" swingujących rytmów gość "Trójkowego wehikułu czasu", perkusista Klanu Andrzej Poniatowski. - Raz zdarzało nam się nawet wystąpić na "garden party" w ambasadzie amerykańskiej.

"Chałturą" były także nagrania dokonane przez zespół w 1970 roku dla Polskich Kronik Filmowych. - Dostaliśmy dwa dni w studiu i mogliśmy nagrać, co tylko przyszło nam do głowy - wspomina Poniatowski - Na dodatek dostaliśmy za to całkiem sensowne pieniądze, a byliśmy wtedy naprawdę biednym zespołem.

Okazuje się, że czołowi awangardziści polskiego rocka przełomu lat 60. i 70. żyli w znacznym stopniu za pieniądze rodziców. Dochody z koncertów przeznaczali głównie na wypożyczenie i utrzymanie solidnego sprzętu nagłośnieniowego. - Jakość brzmienia była dla nas bardzo istotna - wyjaśnia perkusista Klanu, a potem ceniony reżyser dźwięku, odpowiedzialny między innymi za realizację pierwszej płyty Maanamu. - Cztery dobre głośniki udało nam się wyprosić od amerykańskiej firmy Jensen, a organy kupiliśmy na raty.

Aż trudno uwierzyć, że z takimi problemami zmagała się grupa, która rok później stworzyła kamień milowy ambitnego polskiego rocka, czyli ilustrację do spektaklu baletowego (oraz płytę długogrającą) "Mrowisko". Opus magnum Klanu prezentowane było z sukcesami około 20 razy, m.in. w warszawskiej Sali Kongresowej oraz na Festiwalach w Opolu i Sopocie. Zdaniem wielu ta muzyka miała szansę zrobić karierę na Zachodzie. Niestety, pomimo wielokrotnych obietnic, zespół nigdy nie otrzymał szansy by wystąpić poza granicami kraju.

W ten sposób zespół na miarę Breakoutu, grup Niemena, czy SBB po kilku latach działalności zakończył bardzo obiecującą karierę.

W "Trójkowym wehikule czasu" Jerzy Sosnowski rozmawiał z perkusistą Klanu, Andrzejem Poniatowskim. Ponadto wysłuchaliśmy fragmentów archiwalnej (1970) audycji Tadeusza Romer z udziałem członków zespołu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawski Klan jako pierwszy wystąpił w obronie poziomek

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 13:00
W latach 70. śpiewali o spychaczach dwusuwowych, tworzyli muzykę baletową i jako pierwsi w Polsce zastosowali na scenie dym z odkurzacza. Dziś mija 43. rocznica powstania zespołu Klan.
rozwiń zwiń