X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Koncert "Zalewski śpiewa Niemena" na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2018 22:15
– Wydawało mi się, że jestem wielbicielem i znawcą Niemena, ale kiedy zacząłem się przygotowywać do koncertu, okazało się, że nie znam nawet połowy jego twórczości – przyznaje dzisiaj.
Audio
  • Krzysztof Zalewski i utwory Czesława Niemena (Klub Trójki)
Krzysztof Zalewski
Krzysztof ZalewskiFoto: Przemek Dzienis

W środę 2 maja o godz. 21.05, tuż po zakończeniu Polskiego Topu Wszech Czasów, można było wysłuchać retransmisji koncertu z trasy promującej płytę "Zalewski śpiewa Niemena", który odbył się 18 lutego 2018 roku w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Krzysztofowi Zalewskiemu towarzyszył zespół w składzie:

  • Krzysztof Zalewski - wokal, gitara
  • Natalia i Paulina Przybysz - chórek
  • Jerzy Zagórski - gitara
  • Kuba Staruszkiewicz - perkusja
  • Pat Stawiński - bas
  • Tomasz Duda - saksofon, flet
  • Jarek Jóźwik - instrumenty klawiszowe

Usłyszymy także solowe wykonania piosenek Czesława Niemena, które nie pojawiły się na płycie: Natalia Przybysz zaśpiewała utwór "Mów do mnie jeszcze", a Paulina Przybysz "Ode to Venus".

A wszystko zaczęło się w Jarocinie. Organizatorzy kultowego festiwalu postanowili godnie uczcić dwie piękne rocznice – pół wieku od premiery płyty "Dziwny jest ten świat" i 30 lat od pierwszego występu Czesława Niemena na jarocińskiej imprezie – i zaproponowali Krzysztofowi Zalewskiemu przygotowanie koncertu z repertuarem Mistrza. Autor "Złota" zgodził się, bo lubi wyzwania, ale zrobił to również po to, by lepiej poznać swojego idola.

– Wydawało mi się, że jestem wielbicielem i znawcą Niemena, ale kiedy zacząłem się przygotowywać do koncertu, okazało się, że nie znam nawet połowy jego twórczości – przyznaje dzisiaj. – Na pewno duża część jego dorobku pozostaje nieodkryta. Pod koniec życia zachwycił się nowinkami technicznymi, co miało ogromny wpływ na brzmienie. Choć jego utwory były harmonicznie, aranżacyjnie bogate, trudno przebrnąć przez nagrania naszpikowane brzmieniami Synclaviera, wówczas uchodzącymi za nowoczesne. Dlatego pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie nagranie tzw. trudnych piosenek we współczesnych aranżacjach. Wyciągnięcie z nich tego, co najważniejsze: tekstów i melodii.

Udało się. Zalewski podszedł do zadania z szacunkiem, ale nie na kolanach. Nie wywrócił tych utworów do góry nogami, nie wymyślał interpretacji na siłę odmiennych od oryginałów – raczej ujednolicił repertuar pochodzący z różnych okresów twórczych Niemena, po czym włożył w to wszystkie swoje umiejętności, całą energię. Jarocińska publiczność przyjęła koncert entuzjastycznie, więc trzeba było rzecz utrwalić dla potomnych. Powstała aktualna, świeżo brzmiąca płyta, gatunkowo rozpięta pomiędzy hard rockiem a białym soulem, z niezbyt głęboko ukrytymi pokładami słowiańskiej melancholii.

Czytaj także

Magiczne dźwięki ukulele, czyli Julia Pietrucha wystąpiła w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 22:00
Utalentowana piosenkarka, wraz ze swoim zespołem, promowała w Trójce swoje najnowsze wydawnictwo "Postcards From The Seaside".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neoklasycznie "otwarta" muzyka Grandbrothers na Trójkowej scenie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 08:00
Grandbrothers to duet pochodzący z Dusseldorfu, który w swojej muzyce łączy klasyczny fortepian z elektronicznym brzmieniem. Artyści przedstawili w Trójce materiał ze swojej ostatniej płyty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz nad Odrą. Daniels, Możdżer i Oleszkiewicz na jednej scenie

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 20:00
Trzech wyjątkowych instrumentalistów spotka się w sali teatralnej wrocławskiego Impartu, by zaprezentować fuzję indywidualnych doświadczeń muzycznych. 
rozwiń zwiń