X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Sacrum Profanum od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 11:30
Zakończyło się krakowskie święto nowej muzyki. Tajniki twórczości awangardowej zgłębialiśmy w rozmowach z artystami.
Audio

W Krakowie i na antenie Dwójki mieliśmy okazję wysłuchać między innymi monograficznych koncertów Klasa Torstenssona oraz Eivinda Buene. Pierwszy kompozytor urodził się w Szwecji, jednak swoją muzyczną karierę związał z Holandią. Stąd do jego naturalistycznej i romantycznej zarazem muzyki przedostała się typowa dla niderlandczyków lekkość, rytmiczna witalność oraz wyraziste, niemal rozrywkowe beaty. Między innymi o "szkołach narodowych" oraz ich fuzjach opowiadał Klaudii Barnowskiej Klas Torstensson.

Bardziej ekspresjonistyczne i typowo skandynawskie oblicze miał natomiast zaprezentowany we wtorek cykl Niewidzialne miasta Eivinda Buene, zainspirowany powieścią Italo Calvino pod ty samym tytułem. Co ciekawe, młody Norweg odżegnuje się od modernistycznych tradycji swojego kraju i wiele uwagi poświęca improwizacji oraz innym gatunkom muzycznym.

 

Eivind_Buene
Eivind Buene

Danię reprezentował w Krakowie między innymi popularny minimalista, Hans Abrahamsen, silnie zainspirowany kontrapunktycznymi arcydziełami Jana Sebastiana Bacha. O związkach muzyki lipskiego kantora ze współczesnym minimalizmem artysta opowiadał Klaudii Baranowskiej.

Na monograficznym koncercie Abrahamsena zabrzmiała między innymi Liebeslied. Utwór powstał dla zespołu Ensemble Recherche, który z okazji jubileuszu 25-lecia zamówił szereg kompozycji - ich wspólnym mianownikiem są właśnie pieśni o miłości. Flecista legendarnego zespołu, Martin Fahlenbock opowiadał Klaudii Baranowskie o specyfice awangardowe warsztatu wykonawczego oraz konieczności nieustannego rozwoju.

Fragment występu Ensemble Recherche na Sacrum Profanum:

 

 

Czytaj także

Freaki i Klasyki w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2010 15:52
U2, Radiohead i Stonesi muzyki współczesnej zagrają na 8. edycji Sacrum Profanum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sacrum Profanum na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 14:23
W Krakowie rozpoczeła się 8. edycja jednego z najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce – Sacrum Profanum!
rozwiń zwiń