X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Odszedł twórca "Malowanej Lali"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 16:55
6 listopada pożegnaliśmy Marka Sarta kompozytora wielu polskich przebojów muzyki rozrywkowej.
Audio
  • Maria Szabłowska w Muzycznej Jedynce o Marku Sarcie.

W niedzielnej audycji Leniwa Niedziela z Muzyczną Jedynką Maria Szabłowska przedstawiła sylwetkę zmarłego 6 listopada br. Marka Sarta czyli Jana Szczerbińskiego, wybitnego kompozytora i aranżera, mającego na swym koncie wiele znakomitych przebojów, można rzec, klasycznych utworów polskiej piosenki, takich m. in. jak „Bal u Posejdona” w wykonaniu Anny German, „Każda miłość jest pierwsza” śpiewanej przez Irenę Santor, „Malowana lala” i „300 tysięcy gitar” z repertuaru Karin Stanek, „Wesoły pociąg” dla Marty Mirskiej, „Komu piosenkę” – wielki przebój Macieja Koleśnika, czy „Wspomnienie” – utwór do wiersza Juliana Tuwima, tak bardzo kojarzony z Czesławem Niemenem

Czesław Niemen, „Wspomnienie”, wersja koncertowa z roku 1998:

Jan Szczerbiński (pseudonim artystyczny: Marek Sart) urodził sie w roku 1926 w Łodzi. Studiował w Wydziale Filologii Polskiej na Uniwersytecie Łódzkim, a także w Państwowej Szkole Muzycznej w Warszawie. W latach 40. zainteresował się jazzem. Współtworzył klub „Melomani” przy polskim oddziale YMCA’i w Łodzi i związany z klubem słynny zespół jazzowy o tej samej nazwie (grał w nim na kontrabasie i gitarze). W roku 1950 rozpoczął współpracę z Polskim Radiem. Komponował piosenki, które były nagrywane przez Polskie Radio i aranżował utwory dla radiowych orkiestr w Warszawie, Łodzi i Poznaniu, a także dla bandu Błękitny Jazz Ryszarda Damrosza. W połowie lat 50. założył własny zespół – Czworaczki Sarta, który wylansował wiele przebojów, m. in. piosenkę z tekstem Andrzeja Własta „Kiedy księżyc ponad wodą”.

Jan Szczerbiński komponował nie tylko piosenki, lecz także musicale i operetki, w tym najbardziej znaną polską powojenną operetkę „Miss Polonia” z librettem Jerzego Jurandota. Komponował również muzykę filmową, w tym do filmów Stanisława Bareji: „Mąż swojej żony” i „Przygoda z piosenką”. Założył w roku 1961 w hotelu Bristol Teatr Piosenki, przekształcony później w Klub Piosenki ZAKR, w którym debiutowało wielu wykonawców, m. in. grupa 2+1.

Zapraszamy do wysłuchania opowieści Marii Szabłowskiej o Marku Sarcie (dźwięk w boksie po prawej stronie).

(JM)

Czytaj także

Artur Dutkiewicz - "Niemen improwizacje"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 07:50
Wzięcie przez Artura Dutkiewicza na warsztat muzyki Czesława Niemena i twórcze rozjazzowanie jego najbardziej znanych utworów przyniosło znakomite efekty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ubluesowiła Niemena

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 10:44
Grażyna Łobaszewska wraz zespołem Ajagore zmierzyła się z twórczością Niemena. Fani artysty mogą być zaskoczeni.
rozwiń zwiń