X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Tomasz Stańko: Kulczyk ma żar

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 16:00
- Żar, to mnie napędza, to mnie nakręca, to jest podstawą mojego życia. Żar: nie wiem, jak to inaczej określić - mówił znakomity jazzman, który obchodzi właśnie 70. urodziny i 50-lecie kariery artystycznej.
Audio
Tomasz Stańko
Tomasz StańkoFoto: Andrzej Szozda/PR

- Ten żar mają ludzie wielkiego biznesu. Kiedy czytam wypowiedzi pana Kulczyka, to mnie się wydaje, że on ma ten żar. Ci najwięksi, najbardziej kreatywni, to są pewnego typu artyści, którzy zajmują się innego typu działalnością ludzką. Ten żar jest podstawą wszystkich ludzi, którzy mają coś do powiedzenia w dzisiejszych czasach - twierdzi Tomasz Stańko.

Znakomity trębacz, twórca nurtu free-jazz, stara się być bardzo otwarty na wszelkie nurty muzyczne, słucha zresztą wszystkiego - od jazzu po Ryszarda Straussa. Jak mówi, bywa to niełatwe, ale wysiłek się opłaca.

- Mottem mojego życia jest, że wszystkich cenię. W każdym razie tolerancyjność jest podstawą mojego artystycznego bytu. Ona nie jest łatwa czasami, bowiem każdy ma swoje predyspozycje czy predylekcje estetyczne i w związku z tym w automatyczny, trochę naturalny sposób przyrównuję wszystko do swojej estetyki. Ale proszę pamiętać, że estetyk jest tyle, ilu ludzi na świecie. To jest istotne, żeby nie stracić pewnej szczególnej wiedzy czy szczególnego przeżycia artystycznego, które jest odwrotne do naszego - żeby tego nie stracić. Bo to jest nasza strata.

Tomasz Stańko w lipcu obchodzi 70. urodziny. Ma do tego duży dystans.

- Nie obchodzę jubileuszy i właściwie nie chciałbym tego robić, ale tak się złożyło, że będę grał taki projekt "Solidarity Of Arts" i tam będą podkreślali ten mój wiek, te 70 lat. Ja już od dłuższego czasu mówię, że mam 70 lat, ale córka i przyjaciele mnie korygują błyskawicznie: jeszcze nie, jeszcze nie! Ja w ogóle nie biorę tego pod uwagę, po prostu żyję równo, staram się żyć równo, jak dotąd mi się udaje, w miarę równo się czuję i równo prowadzę swoją życiową strategię. Ale jeśli już państwo chcą, to proszę bardzo...

Rozmawiała Magdalena Juszczyk.

Zobacz więcej na temat: Jazz

Czytaj także

Kilar, Stańko i Karewicz laureatami Złotych Fryderyków

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 14:19
Artyści zostali uhonorowani przez Akademię Fonograficzną za szczególne zasługi dla kultury muzycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Stańko złoży hołd Wisławie Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 11:00
Album dedykowany pamięci noblistki zostanie zarejestrowany w czerwcu w Nowym Jorku. Premiera koncertowa już jutro w Warszawie
rozwiń zwiń