X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Pamiętajmy o Bojkach

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 12:20
Maria Baliszewska i Anna Szotkowska przypominają gawędy dwóch wybitnych skrzypków, przesiedlonych w ramach akcji "Wisła" z rodzinnych Bieszczad.
Audio
  • Dymitr Chodowaniec o przedwojennym życiu muzycznym Bieszczad
  • Włodzimierz Nazarowicz o dojrzewaniu (nie tylko muzycznym) na polsko-ukraińskim pograniczu kulturowym

Dymitr Chodowaniec i Włodzimierz Nazarowicz przesiedleni zostali na teren Mazur w 1947 roku. Na czas wojennej pożogi musieli zapomnieć o swojej muzycznej pasji, ale, gdy tylko zadomowili się na Ziemiach Odzyskanych, znów sięgnęli po zakurzone skrzypce. Oryginalny folklor z kulturowego pogranicza polsko-ukraińskiego wykonywali przez całe dekady jako reprezentanci zupełnie innej ojczyzny niż ich własna. Cóż, w oficjalnej polityce PRL temat mniejszości enticznych po prostu nie istniał.

Efekt jest taki, że dziś o Bojkach wiemy bardzo niewiele. Ci ukraińscy górale bez wątpienai posługiwali się oryginalnym dialektem z silnymi wpływami języka staro-cerkiewno-słowiańskiego. Ale już co do ich pochodzenia zdania są podzielone. Pozostały natomiast wielogodzinne nagrania muzyki oraz ludowych gawęd zebrane w archiwach Polskiego Radia.

Czytaj także

Drzewa zamiast ludzi

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 12:01
Joanna Piotrowska fotografowała dzikie drzewa owocowe - jedyny ślad po tysiącach łemkowskich domów w Bieszczadach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odsłonięto pomnik pomordowanych przez UPA

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2010 20:51
W Krowicy Samej koło Lubaczowa na Podkarpaciu odsłonięto pomnik upamiętniający kilkudziesięciu mieszkańców zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA w latach 1944-1947.
rozwiń zwiń