Kultura

Drzewa zamiast ludzi

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2010 12:01
Joanna Piotrowska fotografowała dzikie drzewa owocowe - jedyny ślad po tysiącach łemkowskich domów w Bieszczadach.
Audio
  • Karol Hordziej o "5128" i Miesiącu Fotografii w Krakowie

Wystawę zdjęć artystki można oglądać w krakowskiej Galerii ZPAF i S-ka. Nosi tytuł  "5128" - to liczba łemkowskich domów, które Joannie Piotrowskiej udało się odnaleźć w starych dokumentach. Łemkowie zostali masowo wysiedleni z Bieszczad w ramach akcji "Wisła" w 1947 roku. Przesiedlenia objęły ponad 140 tysięcy osób cywilnych.

- Wystawa powstała z osobistego impulsu autorki, która wyruszyła w sentymentalną podróż w poszukiwaniu domu swoich pradziadków - opowiadał Karol Hordziej z Galerii ZPAF i S-ka na antenie Trójki.

Joanna Piotrowska podróżowała z dawnymi mapami i udało jej się odnaleźć miejsca, gdzie kiedyś stały łemkowskie wsie. Domy zniknęły, artystka fotografowała zdziczałe tereny, na których pozostały tylko ślady dawnych sadów owocowych.

Wystawa "5128" trwa w Galerii ZPAF i S-ka przy ul. Św.Tomasza w Krakowie. Zdjęcia Joanny Piotrowskiej można oglądać do 30 października.

Karol Hordziej opowiadał także Agnieszce Szydłowskiej o pierwszych przygotowaniach do dziewiątej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie.www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Miesiąc fotografii w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 12:29
Klasyczna i współczesna fotografia z Wielkiej Brytanii będzie w tym roku głównym tematem Miesiąca Fotografii w Krakowie. Oficjalne otwarcie festiwalu zaplanowano wprawdzie na piątek, 7 maja, ale już dziś wieczorem - na krakowskim Kazimierzu - rozpocznie się prezentacja Sekcji Show OFF, będąca okazją do promocji młodych autorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak się widział Zygmunt Freud?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 15:08
Ferdinand Schmutzer wielokrotnie portretował Zygmunta Freuda, Alberta Einsteina oraz Cesarza Franciszka Józefa. Jego grafiki można oglądać na wystawie w Krakowie.
rozwiń zwiń