X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Pierwsza hard rockowa grupa w kraju

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 16:00
Wojciech Gąssowski to postać kojarzona z przebojami big beatowymi, mało kto wie, iż na początku lat 70. śpiewał w jednym z najostrzej grających polskich zespołów.
Audio

Gościem Jerzego Sosnowskiego w kolejnej audycji z cyklu Trójkowy Wehikuł Czasu, był Wojciech Gąssowski, artysta przede wszystkim kojarzony z przebojami rock’n’rollowymi jak "Zielone wzgórza nad Soliną" i "Gdzie się podziały tamte prywatki". W latach 60. grał i śpiewał m.in. w Czerwono Czarnych, Tajfunach, Chochołach i Polanach. Mniej pamiętaną kartą w życiu muzyka jest jego działalność w zespole Test, uznawanej za pierwszą hard rockową grupę w Polsce.

Zespół powstał w 1971 roku w Warszawie.

- To wszystko zaczęło się od rozpadu grupy ABC, z której odszedłem razem z Olkiem Michalskim i Andrzejem Mikołajczakiem. Wpadliśmy na pomysł zespołu, który grałby inną muzykę, niż to co się grało w kraju – opowiadał Wojciech Gąssowski.

Początkowo żeby zaistnieć i nie wystraszyć publiczności zbyt nowoczesnym brzmieniem zespół nagrał pare piosenek w lżejszym stylu. Po nagraniu pierwszej ‘czwórki’ i dołączeniu do składu Dariusza Kozakiewicza, który do Testu przeszedł z grupy Breakout, zespół skierował się ku ostrzejszym brzmieniom.

Test nagrał zaledwie jedną płytę, która została wydana przez Pronit w 1974 roku. Album ten jest uznawany za pierwszą hard rockową płytę w Polsce. W dwa lata po wydaniu krążka, kiedy w kraju rozpoczęła się moda na cięższe granie grupa rozpadła się. Przyczyny rozpadu Testu Wojciech Gąssowski tłumaczył w audycji następująco:

- Myśmy mieli ogromne problemy jeśli chodzi o personalny skład zespołu. To były czasy, że było bardzo dużo dobrych muzyków, ale oni nie mieli na czym grać i każda propozyjca, którą otrzymywali na wyjazd zagraniczny kończyła się tym, że my zostawaliśmy z Darkiem we dwójkę i musieliśmy co chwila dobierać nowych muzyków...

Poza tym w audycji archiwalne nagrania Polskiego Radia:

- zapowiedzi koncertu laureatów Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, (audycja z 20 lipca 1960 roku)

 - rozmowa z Leonidem Teligą na chwilę zanim wyruszył w swój samotny rejs dookoła świata (audycja z 10 grudnia 1966 roku)

- retransmisja wręcznia Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari Leonidowi Breżniewowi przez Edwarda Gierka (audycja z 21 lipca 1974 roku)

 - fragment audycji literackiej z 22 lutego 1974 roku o jubileuszu urodzin Jarosława Iwaszkiewicza.

Zapraszamy do wysłuchania audycji (dźwięk w boksie po prawej stronie)

bch

Czytaj także

Wehikułem w big beatowe czasy

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 12:45
W programie wycieczki wspomnienie o Kasi Sobczyk, wyprawa do "grającej spółdzielni" oraz fragmenty audycji młodzieżowych z lat 60.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tato kupi mi dżinsy, proszę!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2010 15:00
Apel ten wyśpiewany w 1966 roku przez Karin Stanek wyrażał marzenia tysięcy polskich nastolatków o spodniach - symbolu zachodniego stylu życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swingujący Gąssowski w Muzycznej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 17:00
Nowa płyta Wojciecha Gąssowskiego "I Wish You Love" to wydawnictwo, które prawdopodobnie zaskoczy fanów artysty przyzwyczajonych do jego rockowego repertuaru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rock’n’rollowcy czasów małej stabilizacji

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 15:00
- Nie istniały narkotyki, piwo smakowało jak mocz pawiana, zostawała tylko alpaga, napój młodej inteligencji polskiej – big beatową atmosferę Warszawy lat 60. wspominał w Trójce muzyk grupy Pesymiści.
rozwiń zwiń