X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Adesa w Muzycznym Poranku

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2008 04:17
W czasie wakacji podróżujemy w różne zakątki Polski i świata. Muzyczny Poranek proponuje za to tym wszystkim, którzy pozostali w domu wycieczkę muzyczną w głąb Czarnego Lądu.
Audio

Muzyczne Poranki w sierpniu proponują słuchaczom niezwykłą zmianę klimatów muzycznych. Po zeszłotygodniowej podróży jedwabnym szlakiem z Marią Pomianowską tym razem znajdziemy się środku Afryki razem z zespołem Adesa.

Członkowie Adesy wywodzą się z ludzi Ga – mniejszości zamieszkującej okolice Akry. Historia tego małego plemienia liczy ponad 500 lat i jest niezwykle bogata. Jako przybrzeżni kupcy złota, oleju palmowego i innych towarów ludzie Ga nawiązywali bliższe kontakty z innymi kulturami. Niestety, po opanowaniu kraju przez potęgi kolonialne (głównie Anglię) większość plemienia została deportowana, a zbiorowa pamięć historii i tradycji wymazana. Jednakże legendarna duma ludzi Ga pomogła im przetrwać, dając wystarczającą siłę do ponownego włączenia się w aktywne życie w stolicy kraju oraz w innych portach Ghany.

Zespół Adesa (czyli "Ludzkość") rozpoczął działalność artystyczną i poszukiwania swojej tożsamości ponad 15 lat temu. Założyło go małżeństwo – tancerka Korkoi Odametey z królewskiej rodziny Ga Mantse oraz Nii Ayi Conen, który spędził parę lat w różnych mistrzowskich szkołach perkusyjnych w Ghanie. Grupa pragnęła utrzymać przy życiu oraz rozwijać – poprzez włączanie wpływów pochodzących z innych kultur – rytualną i dworską muzykę ludzi Ga. Na początku Adesa eksperymentowała z popularnymi stylami muzyki ghańskiej (highlife i reggae) oraz z zastosowaniem klawiszowych instrumentów elektronicznych oraz gitar. Zespół tworzy oryginalne, zabawne przedstawienia dla dzieci, umieszczając w nich niemal całkowicie zapomniane elementy akrobatyki, gawędziarstwa, tańca i muzyki tradycyjnej. Wykorzystuje różne afrykańskie instrumenty: watercalabash, korlegonor, balafon, gonje-violin, gome, bębny i inne instrumenty perkusyjne, ale również gitarę, gitarę basową, flet. Pieśni z towarzyszeniem tańców, kolorowych kostiumów i masek, akrobacji i żonglerki, potrafią przenieść widownię do innego świata i ukazać specyficzną, afrykańską radość życia. Specjalnie dla dzieci Adesa odgrywa przedstawienie teatralne pt. "Tifi i Abu w dżungli", opowiadające o dwóch młodych, niedoświadczonych myśliwych, którzy przemierzają afrykańską dżunglę, aby zapolować na zwierzęta.

Członkowie Adesy przedstawią komiczne strony życia Afrykanów nie tylko z myślą o najmłodszych melomanach zebranych w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Ubrani w kolorowe kostiumy będą tańczyć, śpiewać, żonglować i z pewnością rozbawią całą porankową publiczność – bez względu na wiek!

więcej informacji o Muzycznych Porankach

Program Pierwszy, 10.08.2008 (niedziela), godz. 11.05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak