Polskie Radio
Section05
Ghana

Podwodne eldorado u wybrzeży Ghany: polscy biolodzy odkryli setki nowych gatunków!

Ponad 300 nowych gatunków organizmów zamieszkałych nawet na głębokości 1000 metrów na dnie Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ghany odkryli biolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego. Odkryte organizmy to bezkręgowce: wieloszczety, czyli morscy kuzyni dżdżownicy, oraz skorupiaki. Naukowcy już szykują projekt kolejnej wyprawy, tym razem wraz z kolegami z Uniwersytetu Azorskiego będą badać dno w okolicach grzbietu środkowoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA STYL ŻYCIA odkrycia i ciekawostki Ocean Atlantycki krewetki głębiny skorupiaki Uniwersytet Łódzki biologia przyroda ekologia Witold Lazar Trójka

„Zombie” Feli Kutiego i ghański Highlife

Mówi się, że są dwa typy Nigeryjczyków. Jeden z nich to ten, który na pytanie, czy bywał w klubie Afrika Shrine Feli Kutiego odpowiada: „Nie, moi rodzice nigdy by mnie tam nie puścili”. Drugi to natomiast typ osób, które na wszelkie sposoby próbowały dostać się do legendarnego miejsca, będącego świadkiem wybuchowych koncertów grupy Afrika 70 i manifestów Feli Kutiego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Afryka

Polka w Ghanie. "Trzeba pomagać z dobrego serca"

Daria Mejnartowicz znana jest z organizacji niekonwencjonalnych akcji pomocowych jak np. budowa szkoły po trzęsieniu ziemi w Tybecie i pomoc dla dzieci w Indiach. Tym razem zorganizowała akcję w Ghanie. Budowała boiska sportowe w szkołach, organizowała rozgrywki piłkarskie dla dziewczynek z okazji UN International Day of the Girl Child, przekazała sporo pomocy edukacyjnych i sportowych w szkołach. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Afryka dzieci dobroczynność

Kryzys rządowy we Włoszech. Kto przejmie władzę?

Premier Włoch Matteo Renzi złożył dymisję na ręce prezydenta Sergio Mattarelli. Zrobił to kilka godzin po uchwaleniu budżetu przez parlament. Jego rezygnacja to rezultat porażki rządu w niedzielnym referendum konstytucyjnym. W audycji Gorąca Planeta sprawę komentowała dr Anna Osmólska-Mętrak, italianistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ernest Zozuń Włochy Austria Rzym Brexit Wenecja Matteo Renzi Sergio Mattarella