Muzyka

90. rocznica premiery filmu „Metropolis”. Niezwykły koncert w Studiu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 06:37
W 90-tą rocznicę premiery filmu "Metropolis" ścieżkę dźwiękową do słynnego obrazu Fritza Langa na żywo wykonają znakomici artyści: Władysław Komendarek, Agnieszka Makówka i Igor Gwadera. Niezwykły koncert odbędzie się wieczorem (początek o 19:00) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
Audio
  • Dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia Piotr Iwicki zapowiada koncert (IAR)
Kadr z filmu Metropolis Fritza Langa
Kadr z filmu "Metropolis" Fritza LangaFoto: youtube.com

To przedsięwzięcie, które łączy kino, operę, elektronikę i rockowe brzmienie. Dotychczas odbyły się tylko 3 koncerty "Metropolis": premiera podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, w Teatrze Wielkim w Łodzi oraz w Filharmonii Lubelskiej.
Występ będzie rejestrowany na potrzeby albumu CD. Wydawcą będzie Polskie Radio. Płyta ukaże się wiosną. Do wydawnictwa zostanie dołączona płyta DVD z niespodziankami. Występ i projekcję poprzedzi film dokumentalny "Władysław Komendarek - W Kosmosie zawsze jest dobrze".

10 stycznia 1927 roku w Berlinie odbyła się uroczysta premiera "Metropolis". Film w reżyserii Fritza Langa już od niemal stulecia stanowi inspirację dla pokoleń twórców. Dzieło wywołało u krytyków mieszane uczucia i odniosło finansową klęskę, jednak na zawsze zmieniło sposób patrzenia na kino. "Metropolis" inspirowali się twórcy takich obrazów jak: "Gwiezdne Wojny", "Matrix", "Łowca androidów", "Doktor Strangelove" oraz "Sky Kapitan”.

Klasyczny już dziś film jest wpisany na listę UNESCO "Pamięć Świata", która zawiera między innymi dzieła audiowizualne o znaczeniu historycznym i cywilizacyjnym. "Metropolis" zostało docenione również przez Kościół katolicki. Mimo wątków ezoterycznych i okultystycznych, Watykan wpisał go na listę 45-ciu filmów szczególnie ważnych ze względu na wyjątkowe walory artystyczne.

"Metropolis" jest uważane za szczytowe osiągnięcie niemieckiego ekspresjonizmu. Żaden film przed dziełem Fritza Langa nie był zrealizowany z porównywalnym rozmachem. Była to zarazem pierwsza poważna produkcja fantastyczno-naukowa, która na stałe wyznaczyła standardy gatunku.

pp/IAR


Zobacz więcej na temat: koncert Polskie Radio MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także