X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

31 lat temu zmarł Krzysztof Klenczon (posłuchaj archiwalnego wywiadu)

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 20:00
7 kwietnia minęła 31. rocznica śmierci legendy polskiego beatu i rocka przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku.
Audio

Był niezwykle popularnym piosenkarzem i kompozytorem, współliderem zespołów: Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary i Trzy Korony. Artysta zmarł w 1981 roku w Stanach Zjednoczonych. Klenczon trzy razy rezygnował z działalności artystycznej i trzykrotnie powracał na estradę. W wywiadzie udzielonym Dariuszowi Michalskiemu, 3 lipca 1978 roku muzyk wspominał, iż najlepiej mu było w Czerwonych Gitarach.

- To był najpiękniejszy okres w moim życiu. Były to wprawdzie ciężkie czasy, bo była ciężka praca, ale chyba ten okres najlepiej wspominam - mówił Klenczon. (cały wywiad w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie)

W ciągu swojej kariery ten nazywany polskim Johnem Lenonnem muzyk skomponował kilkadziesiąt piosenek, wylansował kilkanaście przebojów, między innymi: "Biały krzyż", "Powiedz stary, gdzieś ty był", "Nie przejdziemy do historii", "Jesień idzie przez park" i "10 w skali Beauforta". W styczniu 1965 roku był współzałożycielem słynnych Czerwonych Gitar. W krótkim czasie zespół zaprezentował wiele przebojów, jak: "No bo ty się boisz myszy", "Takie ładne oczy" i "Kwiaty we włosach".

W 1970 roku wokalista rozstał się z Czerwonymi Gitarami. Ostatnim etapem jego działalności artystycznej w Polsce, przed wyjazdem na stałe do Stanów Zjednoczonych, była praca z zespołem Trzy korony, który założył w 1970 roku. Na cześć muzyka co roku odbywają się "Dni i noce Szczytna", podczas których główny koncert nosi imię Krzysztofa Klenczona. W 1993 roku w Gdyni zarejestrowano stowarzyszenie mające na celu propagowanie twórczości muzyka.

Krzysztof Klenczon urodził się 14 stycznia 1942 roku w Pułtusku. Jego kariera artystyczna rozpoczęła się w 1962 roku na koncercie młodych talentów w Szczecinie. Młodego artystę dostrzegł Czesław Niemen i zaproponował mu współpracę z "Niebiesko-Czarnymi". W 1973 roku Krzysztof Klenczon wyjechał na stale do Stanów Zjednoczonych, gdzie występował i nagrał jedną płytę. W latach 1978-1979 koncertował w wielu miastach Polski. 27 lutego 1981 roku wracając z koncertu charytatywnego w Chicago, został ranny w wypadku samochodowym. Zmarł 7 kwietnia w szpitalu świętego Józefa w Chicago. Został pochowany w Szczytnie.

Chcesz być na bieżąco - zapisz się na profil muzyka.polskieradio.pl na Facebooku

Czytaj także

Czerwone Gitary

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2010 14:12
Gdyby 3 stycznia 1965 roku w gdańskiej kawiarni Crystal głosy rozłożyły się inaczej, dziś najpopularniejszym polskim zespołem wszech czasów byłyby Maskotki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstaje film dokumentalny o Krzysztofie Klenczonie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 18:10
Muzyka Czerwonych Gitar i Trzech Koron z okazji mijającej rocznicy jego 69 urodzin wspominał dziennikarz Jedynki, Dariusz Michalski.
rozwiń zwiń