Jerzy Giedroyc

Myśl Jerzego Giedroycia a polityka wschodnia Polski i UE

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 17:09
14 września 2005 roku mineło 5 lat od śmierci Redaktora paryskiej “Kultury” Jerzego Giedroycia. Dzień później w paryskim Polskim Instytucie odbyła się konferencja poświęcona jego myśli politycznej.
Audio
  • Bohdan Osadczuk o polityce wschodniej Jerzego Giedroycia: kiedy powstała i jak się kształtowała. (14.09.2005)
  • Jerzy Pomianowski ocenia politykę wschodnią Jerzego Giedroycia jako najtrafniejszą w ostatnich dekadach. (14.09.2005)
  • Czesław Bielecki odpowiada na pytanie, czy Polacy dobrze rozumieją myśl Jerzego Giedroycia. (14.09.2005)
  • Krzysztof Pomian podkreśla, że historia przyznała Redaktorowi rację. (15.09.2005)
Przed pierwszą podparyską siedzibą Kultury, 1, Av. Corneille w Maisons-Laffitte. Od lewej: Jerzy Giedroyc, James Burnham, Zygmunt Hertz, Zofia Hertz, Maria Czapska, Czesław Miłosz, siedzi Józef Czapski.
Przed pierwszą podparyską siedzibą "Kultury", 1, Av. Corneille w Maisons-Laffitte. Od lewej: Jerzy Giedroyc, James Burnham, Zygmunt Hertz, Zofia Hertz, Maria Czapska, Czesław Miłosz, siedzi Józef Czapski.Foto: Instytut Literacki

Dyskusję zatytułowaną "Myśl Jerzego Giedroycia a polityka wschodnia Polski i UE” zorganizowały Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Radio Polonia i RFI, TVP oraz Instytut Polski w Paryżu we współpracy z Instytutem im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Wzięli w niej udział między innymi: Bohdan Osadczuk, Jerzy Pomianowski, Czesław Bielecki, Natalia Gorbaniewska i Krzysztof Pomian. Starają się odpowiedzieć na pytania o percepcję myśli Jerzego Giedroycia w Polsce, o jej owoce, które przyjdą po latach, a także dlaczego "Kultura" nie była pismem codziennym. Debata odbywała się na tle wystawy przedstawiającej historię Instytutu Literackiego, od rzymskich początków w 1946 roku aż do dziś.