Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Aleksandra Rybińska 22.11.2016

I edycja Tygodnia Kuchni Włoskiej na Świecie. Jakie przysmaki zawdzięczamy Włochom?

Ruszył Tydzień Kuchni Włoskiej organizowany przez Ambasadę Włoch, Włoski Instytut Kultury oraz Włoską Izbę Handlową. Wybrane włoskie restauracje zaproszone do udziału w wydarzeniu przygotowały specjalne menu degustacyjne w promocyjnych cenach. Inicjatywa ma na celu promowanie włoskiej sztuki kulinarnej, która zdobyła serca smakoszy na całym świecie.

4965 oryginalnych włoskich produktów

W 105 krajach trwa pierwszy Tydzień Włoskiej Kuchni zorganizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Rzymie. Celem tej wielkiej inicjatywy jest promocja tradycji kulinarnych Italii oraz ostrzeżenie przed mającym globalny zasięg zjawiskiem podrabiania włoskich produktów. Na wszystkich kontynentach odbędzie się 1300 pokazów kulinarnych z udziałem znanych szefów kuchni, degustacji, kolacji tematycznych, wystaw i konferencji oraz szkoleń, przygotowanych przez placówki włoskiego MSZ, w tym ambasady, Instytuty Kultury i izby handlu. Włochy są jedynym krajem na świecie, który ma 4965 produktów żywnościowych z certyfikatami oryginalności i najwyższej jakości, takimi jak Chroniona Nazwa Pochodzenia.

Czytaj także
owoce morza_1280.jpg
Owoce morza - cenne skarby wielkich wód

,,Kulinarne piractwo”

Promotorzy imprez na całym świecie podkreślają, że chcą pokazać skalę oszustw, które nazywają „kulinarnym piractwem”. Polega ono na sprzedaży sfałszowanych i złej jakości produktów jako włoskie, co - jak mówią - przynosi straty zarówno wizerunkowi kraju, jak i producentów, a także na posługiwaniu się włoskimi nazwami oraz odniesieniami, które przywołują Włochy, choć nie mają nic wspólnego z ich tradycją kulinarną. W związku z inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych przypomniano też, że różnym, nieudanym modyfikacjom poddaje się takie sztandarowe potrawy, jak pesto, tiramisu i makaron carbonara. W czasie Tygodnia Włoskiej Kuchni ostrzega się też przed uznaną za „klonowanie” produkcją parmezanu i uprawą odmiany pomidorów San Marzano w Kalifornii oraz w innych regionach i krajach. Na ogłoszonej przy tej okazji liście najczęściej podrabianych na świecie włoskich produktów znalazły się sery: Parmigiano Reggiano, Grana Padano, provolone, gorgonzola, mozzarella oraz szynka parmeńska i oliwa z oliwek.

Włoski parmezan         Foto: pixabay.com/Icb

Jedna z najpopularniejszych

Tydzień Kuchni Włoskiej jest idealną okazją do skorzystania z ofert restauracji i sklepów oferujących sprzedaż włoskich produktów. Może on też być inspiracją do przygotowania dania włoskiego samodzielnie w domu. Kuchnia włoska, obok francuskiej, jest najpopularniejsza w krajach europejskich. Rozwijała się na przestrzeni wieków, a dziś znana jest na całym świecie - tradycyjne włoskie potrawy wchodzą powoli w kulturę innych państw. Charakteryzuje się korzystaniem z dużej ilości warzyw i przypraw takich jak: oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn, a także częstym dodawaniem do potraw parmezanu. Nie oszczędza się w niej oliwy, pomidorów , cebuli i czosnku, a także oliwek. Kuchnia włoska wyspecjalizowała się szczególnie w potrawach mącznych – głównie w makaronach - oraz w przyrządzaniu ryb i owoców morza. Charakterystyczną jej cechą jest przygotowywanie dań świeżych ze składników dostępnych w okolicy i o danej porze roku. Włosi pod względem zasad kulinarnych są bardzo przywiązani do swojej tradycji i mocną jej strzegą, co przejawia się między innymi stałą porą spożywania poszczególnych posiłków w ciągu dnia w całych Włoszech.

Najczęściej podrabianymi włoskimi produktami są sery: Parmigiano Reggiano, Grana Padano, provolone, gorgonzola, mozzarella oraz szynka parmeńska i oliwa z oliwek.

Grunt to różnorodność

Kuchnia włoska jest bardzo zróżnicowana klimatycznie i geograficznie, Włochy oferują szerokie spektrum produktów i potraw. Z północy pochodzą słynne sery z mleka krowiego, zaś z południa pyszne sery owcze. Na północy Włoch można zjeść Risotto, natomiast południe słynie z przygotowywanej na tysiąc sposobów pasty. We Włoszech wyróżnia się 20 regionów kulinarnych, które mają dodatkowo swoje specjalności. Można zauważyć pewną zależność - im bardziej na południe kraju, tym częściej spotkamy się z daniami przygotowanymi z owoców morza oraz oliwy z oliwek. Natomiast na północy Włoch częściej zjemy dania mięsne, pizzę, zapiekanki, makarony i sery. Tam spożywa się też ryż i polentę, z kolei na południu przeważają niezliczone gatunki makaronów. Każdy z 20 regionów oraz wiele miast mają swoje kulinarne specjały. Emilia-Romania to ojczyzna faszerowanych pierożków, Sycylia i Siena słyną z deserów, rejon Valle d'Aosta z fondue, Florencja szczyci się daniami mięsnymi, Turyn kurczakami, Bolonia sosem mięsnym bolognese, a Neapol – tradycyjną pizzą.

Pizza          Foto: pixabay.com/Ajale

Rozbudowane menu

Cechą charakterystyczną włoskiego sposobu stołowania jest spora ilość dań. Tradycyjny posiłek składa się z przystawki, pasty lub innego mącznego dania, zupy; głównego dania (ryby, mięsa albo drobiu wzbogaconego sałatką). Taki posiłek zakończony jest deserem.

Do typowych włoskich przystawek należy bruschetta, czyli włoski chrupki chleb, polany oliwą z oliwek, natarty czosnkiem i posmarowany mieszanką z pomidorów i bazylii. Często też jadana jest sałatka caprese wykonana z pomidorów, mozzarelli i bazylii, polana oliwą z oliwek. Ta przystawka swoimi kolorami symbolizuje włoską flagę. Włosi często posiłek zaczynają także od carpaccio przygotowywanego z surowej wołowiny czy też prosciutto e melone, czyli pokrojonego włoskiego melona zawiniętego w szynkę prosciutto.

Czytaj także
chilli papryka ostre 1280.jpg
Ostrość da się zmierzyć. Co decyduje o pikantnym smaku?

Pierwsze danie we Włoszech to zupa, makaron z sosem lub rissoto. Najpopularniejszą włoską zupą jest bez wątpienia warzywna minestrone. Makaron mieć różne kształty i wielkość, ale niezależnie od formy odgrywa bardzo ważną rolę w kuchni włoskiej. Do najbardziej znanych należą: spirali, penne, fusilli, tagliatelle, farfalle, spaghetti, lasagne i cannelloni. Najczęściej używanym sosem jest sos bolognese, przygotowywany z warzyw, mięsa mielonego, pomidorów i czerwonego wina. Innym popularnym sosem jest Arrabiatta powstający z pomidorów, bazylii, papryki chili i czosnku. Quatro Formaggi przyrządza się z włoskich serów, takich jak mozzarella, gorgonzola, parmezan i świeży kremowy ser Robiola lub Stracchino. Inną włoską specjalnością są gnocchi, czyli kluseczki przygotowywane z ziemniaków, jajek i mąki. Podaje się je w połączeniu z sosem Quatro Formaggi, z pieczarkami lub szpinakiem

Na drugie danie Włosi często jadają mięso, ryby lub owoce morza. Najczęstszą potrawą jest na przykład kurczak z estragonem lub wołowina po florencku w sosie pomidorowym, do której serwuje się czerwone wino. Spożywane są też różne rodzaje ryb, które przygotowuje się na tysiąc sposobów. Typowym daniem są na przykład smażone filety z dorsza lub leszcz w solance. Nie można zapomnieć o owocach morza: miłośnicy kuchni egzotycznej mogą spróbować ośmiornicy, gotowanej z papryką chili, małży, sercówek jadalnych, muszli św. Jakuba, langust, krewetek i homarów.

Tiramisu        Foto: pixabay.com/tvselleri

Najpopularniejszym deserem jest oczywiście tiramisu powstający z połączenia kremu ze świeżego serka mascarpone, jajek i dużych biszkoptów zamoczonych w czarnej kawie i likierze Amaretto. Innymi smakołykami spożywanymi jako uwieńczenie posiłku są: czekoladowe suflé, z których po rozkrojeniu wypływa kremowa czekolada czy też śmietankowa panna cotta polana kremem malinowym.

 

Aleksandra Rybińska/PAP