Polskie Radio
Section05
zdrowe odżywianie

Mgła mózgowa. Jak rozpoznawać pierwsze oznaki?

Mgła mózgowa, zwana także umysłową uznawana jest za jeden z najbardziej uciążliwych objawów Zespołu Chronicznego Zmęczenia. O mgle mózgowej mówimy, gdy mamy do czynienia m.in. z pogorszeniem koncentracji i percepcji. Występuje, gdy regulacja neuroprzekaźników jest zaburzona, a to z kolei może być związane ze stresem, brakiem odpowiedniej higieny snu, niezdrowym stylem życia, odwodnieniem czy nadmiarem bodźców. Więcej w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowie psychiczne zdrowe odżywianie mózg neurologia pamięć Strefa Rodzica Mikołaj Foks

Produkty pszczele. Po czym poznać prawdziwy miód?

To, czy miód rzeczywiście będzie zdrowy, zależy przede wszystkim od tego, jaki miód wybieramy i ile go spożywamy. Liczne właściwości ma nie tylko miód, ale też różne inne produkty pszczele. Najbardziej wartościowe w miodzie są domieszki pszczelich enzymów, pszczelich białek, czyli tego, co powoduje, że możemy mówić o miodzie jak o żywym produkcie. - To jest to, co pszczoły wkładają tam od siebie - zapewnił Pan Tabletka. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica miód zdrowe odżywianie radio dla rodziców Joanna Ficińska

Medycyna funkcjonalna i stylu życia w trosce o zdrowe i długie życie

Zbilansowana dieta jest jednym z fundamentów naszego zdrowia. Ma wpływ nie tylko na fizyczność, ale też na to, jak się czujemy. Nie powinno w niej zabraknąć żadnego z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych, w tym witamin oraz makro- i mikroelementów. Nie ma czegoś takiego jak dieta krótkoterminowa. Zamiast stosować kolejną dietę na chwilę, po której wrócimy do starych nawyków żywieniowych, wprowadźmy trwałe zmiany do swojego stylu życia. Z pomocą przychodzi też medycyna funkcjonalna.
Zobacz więcej na temat:  dieta zdrowie zdrowe odżywianie zdrowie i dieta Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców Joanna Ficińska

Dieta i naturalne metody wspierania pracy nerek

Nerki są jednym z kluczowych organów w naszym organizmie. Przez całe nasze życie całodobowo filtrują krew. Dzięki nim pozbywamy się niechcianych substancji, które znajdują się w naszym układzie krwionośnym, ale też regulują ciśnienie i pełnią wiele innych funkcji, jak chociażby utrzymywanie w ciele witaminy C. Nie tylko działają mechanicznie, ale też wytwarzają hormony. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowe odżywianie zdrowie i dieta Strefa Rodzica serce

Dobrze jeść, to znaczy dbać o dobrą kondycję swojego mózgu

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że odpowiednia dieta redukuje możliwość wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych w wieku dojrzałym. Mówiąc wprost: jeśli zdrowo się odżywiasz, zwiększasz swoje szanse na uniknięcie w starości choroby Alzheimera czy Parkinsona. A więc warto się nad tym pochylić!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie mózg inteligencja choroba Alzheimera Anna Popek jedzenie zdrowe odżywianie Trójka

Nudności i wymioty nieodłączną częścią ciąży? Niekoniecznie

Niemal osiemdziesiąt procent kobiet w pierwszym trymestrze ciąży odczuwa mdłości, a ponieważ z przekazów rodzinnych czy mediów społecznościowych wynika, że jest to nieodłączna część ciąży, którą trzeba jakoś przetrwać, to wydawać by się mogło, że tak ma właśnie być. Okazuje się jednak, że nie chodzi tu o przetrwanie, a o reagowanie i to jak najszybsze. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców ciąża zdrowie i dieta zdrowe odżywianie

Święta Bożego Narodzenia. Jak jeść, żeby się nie przejeść?

- Starajmy się nie rozciągać żołądka do niebotycznych rozmiarów, bo to jest pokłosie, które zostaje nam po świętach. Później cały czas jesteśmy głodni, a rozciągnięty brzuszek woła wtedy: "więcej" - podpowiada w Programie 1 Polskiego Radia Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać przy świątecznym stole?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Joanna Racewicz etykieta święta jedzenie zdrowie zdrowe odżywianie

Dieta na płodność. Czego nie może zabraknąć w jadłospisie przyszłego rodzica?

O zmianie nawyków żywieniowych myślimy zwykle dopiero wówczas gdy spodziewamy się dziecka albo po urodzeniu – gdy karmimy piersią lub chcemy zregenerować organizm po ciąży. Temat żywienia w kontekście płodności i starań o dziecko jest jednak często bagatelizowany. Problemy z płodnością dotyczą około 1,5 miliona polskich par. W sytuacji problemów z zajściem w ciążę pary częściej decydują się na środki farmakologiczne, pomijając dietę, ponieważ oczekują szybkich efektów. Na efekty stosowania konkretnej diety trzeba poczekać nieco dłużej.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie i dieta ciąża rodzice zdrowe odżywianie DAB+

Wegetarianizm i inne diety eliminacyjne u dzieci

Dieta wegetariańska, szczególnie w okresie ciąży powinna być dobrze zbilansowana i urozmaicona. Ograniczenie danej grupy produktów wymaga uzupełnienia z innego źródła. Do suplementów, które przyjmujemy w trakcie ciąży, w przypadku diety wegetariańskiej należy włączyć witaminę B12. Bardziej zaawansowaną dietą pod względem restrykcji od diety wegetariańskiej jest dieta wegańska. Nie są to jednak jedyne diety eliminacyjne. Więcej o nich powiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dietetyczka, Małgorzata Krukowska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowe odżywianie zdrowie dziecka wegetarianizm radio dla rodziców radio bez reklam Joanna Ficińska