Raport Białoruś

Białoruś: obchody 270 rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki. ”Jednoczy narody wokół wspólnej historii”

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 01:00
Uroczystości odbyły się w czwartek 4 lutego w miejscu urodzin Tadeusza Kościuszki, na Mereczowszczyźnie w obwodzie brzeskim Białorusi, z udziałem m.in. przedstawicieli korpusu dyplomatycznego.
Audio
  • Rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Portret Tadeusza Kościuszki datowany na 1838 r.
Portret Tadeusza Kościuszki datowany na 1838 r.Foto: Biblioteka Narodowa/polona.pl/domena publiczna

Dyplomaci, w tym chargé d’affaires ambasad Polski i USA, Michał Chabros i Scott Rauland, a także przedstawiciele białoruskich władz lokalnych i Polacy z obwodu brzeskiego złożyli wieńce przy kamieniu upamiętniającym Kościuszkę, stojącym przy wejściu do jego muzeum.

Wśród zebranych byli także przedstawiciele białoruskiej opozycji, w tym liderzy ruchów „O Wolność” Aleksander Milinkiewicz i ruchu "O państwowość i niepodległość Białorusi" Uładzimir Niaklajeu.

Jak podkreślił w rozmowie z Chabros, Kościuszko to jedna z postaci, które „jednoczą Polaków, Białorusinów, jednoczą wokół wspólnej historii, wspólnych wysiłków, wspólnej walki” i powinny być jak najszerszej obecne w świadomości zarówno Polaków, jak i Białorusinów. - To postać dużego formatu nie w wymiarze polsko-białoruskim ale szerszym .To też bohater Stanów Zjednoczonych - powiedział dyplomata.

W drewnianym dworku, w którym odtworzono wygląd pomieszczeń z czasów Kościuszki – m.in. gabinetu jego ojca, pokoju matki czy kuchni - przygotowano dla zwiedzających teatralizowane scenki z udziałem m.in. ubranych w stroje z epoki uczniów białoruskiej szkoły z Kosowa Poleskiego, do którego Mereczowszczyzna administracyjnie należy.
Jak powiedziała dyrektorka muzeum Kościuszki Natalla Suszko, nowością ekspozycji jest zaprezentowana na ścianach kolekcja około 100 zabytkowych pocztówek, kopert i znaczków pocztowych poświęconych wydarzeniom w życia Kościuszki.

Do najcenniejszych eksponatów należy niewielka kula spod Maciejowic, gdzie 10 października 1794 wojska powstańcze poniosły klęskę w bitwie z armią rosyjską.

Muzeum na Mereczowszczyźnie działa od 2004 r. Uroczystości z okazji urodzin Kościuszki odbywają się tu co roku 4 lutego. Według Suszko w zeszłym roku placówkę zwiedziło około 14 tys. osób. Często są to uczniowie, ale nie brakuje także gości z zagranicy.

Przywódca insurekcji

Tadeusz Kościuszko zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego w 1793 r. w Dreźnie, po ogłoszeniu drugiego rozbioru Polski. Po przystąpieniu Stanisława Augusta do Targowicy, 24 marca 1794 r. w Krakowie pod dowództwem Kościuszki wybuchło powstanie, a on sam objął władzę jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Powstanie kościuszkowskie trwało do 16 listopada 1794 r. i objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego.

Bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych

Kościuszko przyjechał do Ameryki w 1776 roku, miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, która zapoczątkowała wojnę o wyzwolenie kolonii amerykańskich spod panowania brytyjskiego. Zaprojektował forty w West Point, późniejszą Akademię Wojskową, a także odegrał kluczową rolę w bitwie pod Saratogą - jednej z przełomowych bitew w wojnie. Uznawano go za najbardziej utalentowanego inżyniera w armii rewolucyjnej. W 1783 roku uchwałą Kongresu został awansowany na stopień generała brygady. Otrzymał także obywatelstwo amerykańskie.

Zmarł w 1817 r. Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata życia. Został pochowany na Wawelu.

W związku z rocznicą na Białorusi pojawiły się propozycje wzniesienia pomnika Tadeusza Kościuszki i nazwania jego imieniem jednej z ulic w stolicy kraju

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: inicjatywa w sprawie ulicy Kościuszki w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 02:00
Niezależne Towarzystwo Języka Białoruskiego wystąpiło z inicjatywą uczczenia urodzonego 270 lat temu na terenie obecnej Białorusi Tadeusza Kościuszki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: niezależni działacze wnioskują o dwa pomniki Tadeusza Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 02:00
Niezależne Towarzystwo Języka Białoruskiego zwróciło się do ministra kultury Barysa Swiatłowa z wnioskiem o rozpisanie konkursu na pomniki Tadeusza Kościuszki w Mińsku oraz Kosowie, w pobliżu którego się urodził. W tym roku przypada 270. rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń