X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: obchody 270 rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki. ”Jednoczy narody wokół wspólnej historii”

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 01:00
Uroczystości odbyły się w czwartek 4 lutego w miejscu urodzin Tadeusza Kościuszki, na Mereczowszczyźnie w obwodzie brzeskim Białorusi, z udziałem m.in. przedstawicieli korpusu dyplomatycznego.
Audio
  • Rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Portret Tadeusza Kościuszki datowany na 1838 r.
Portret Tadeusza Kościuszki datowany na 1838 r.Foto: Biblioteka Narodowa/polona.pl/domena publiczna

Dyplomaci, w tym chargé d’affaires ambasad Polski i USA, Michał Chabros i Scott Rauland, a także przedstawiciele białoruskich władz lokalnych i Polacy z obwodu brzeskiego złożyli wieńce przy kamieniu upamiętniającym Kościuszkę, stojącym przy wejściu do jego muzeum.

Wśród zebranych byli także przedstawiciele białoruskiej opozycji, w tym liderzy ruchów „O Wolność” Aleksander Milinkiewicz i ruchu "O państwowość i niepodległość Białorusi" Uładzimir Niaklajeu.

Jak podkreślił w rozmowie z Chabros, Kościuszko to jedna z postaci, które „jednoczą Polaków, Białorusinów, jednoczą wokół wspólnej historii, wspólnych wysiłków, wspólnej walki” i powinny być jak najszerszej obecne w świadomości zarówno Polaków, jak i Białorusinów. - To postać dużego formatu nie w wymiarze polsko-białoruskim ale szerszym .To też bohater Stanów Zjednoczonych - powiedział dyplomata.

W drewnianym dworku, w którym odtworzono wygląd pomieszczeń z czasów Kościuszki – m.in. gabinetu jego ojca, pokoju matki czy kuchni - przygotowano dla zwiedzających teatralizowane scenki z udziałem m.in. ubranych w stroje z epoki uczniów białoruskiej szkoły z Kosowa Poleskiego, do którego Mereczowszczyzna administracyjnie należy.
Jak powiedziała dyrektorka muzeum Kościuszki Natalla Suszko, nowością ekspozycji jest zaprezentowana na ścianach kolekcja około 100 zabytkowych pocztówek, kopert i znaczków pocztowych poświęconych wydarzeniom w życia Kościuszki.

Do najcenniejszych eksponatów należy niewielka kula spod Maciejowic, gdzie 10 października 1794 wojska powstańcze poniosły klęskę w bitwie z armią rosyjską.

Muzeum na Mereczowszczyźnie działa od 2004 r. Uroczystości z okazji urodzin Kościuszki odbywają się tu co roku 4 lutego. Według Suszko w zeszłym roku placówkę zwiedziło około 14 tys. osób. Często są to uczniowie, ale nie brakuje także gości z zagranicy.

Przywódca insurekcji

Tadeusz Kościuszko zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego w 1793 r. w Dreźnie, po ogłoszeniu drugiego rozbioru Polski. Po przystąpieniu Stanisława Augusta do Targowicy, 24 marca 1794 r. w Krakowie pod dowództwem Kościuszki wybuchło powstanie, a on sam objął władzę jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Powstanie kościuszkowskie trwało do 16 listopada 1794 r. i objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego.

Bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych

Kościuszko przyjechał do Ameryki w 1776 roku, miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, która zapoczątkowała wojnę o wyzwolenie kolonii amerykańskich spod panowania brytyjskiego. Zaprojektował forty w West Point, późniejszą Akademię Wojskową, a także odegrał kluczową rolę w bitwie pod Saratogą - jednej z przełomowych bitew w wojnie. Uznawano go za najbardziej utalentowanego inżyniera w armii rewolucyjnej. W 1783 roku uchwałą Kongresu został awansowany na stopień generała brygady. Otrzymał także obywatelstwo amerykańskie.

Zmarł w 1817 r. Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata życia. Został pochowany na Wawelu.

W związku z rocznicą na Białorusi pojawiły się propozycje wzniesienia pomnika Tadeusza Kościuszki i nazwania jego imieniem jednej z ulic w stolicy kraju

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: inicjatywa w sprawie ulicy Kościuszki w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 02:00
Niezależne Towarzystwo Języka Białoruskiego wystąpiło z inicjatywą uczczenia urodzonego 270 lat temu na terenie obecnej Białorusi Tadeusza Kościuszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: niezależni działacze wnioskują o dwa pomniki Tadeusza Kościuszki

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 02:00
Niezależne Towarzystwo Języka Białoruskiego zwróciło się do ministra kultury Barysa Swiatłowa z wnioskiem o rozpisanie konkursu na pomniki Tadeusza Kościuszki w Mińsku oraz Kosowie, w pobliżu którego się urodził. W tym roku przypada 270. rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń