X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: inicjatywa w sprawie ulicy Kościuszki w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 02:00
Niezależne Towarzystwo Języka Białoruskiego wystąpiło z inicjatywą uczczenia urodzonego 270 lat temu na terenie obecnej Białorusi Tadeusza Kościuszki.
Tadeusz Kościuszko
Tadeusz KościuszkoFoto: Albert Schule (1801-1875) / Biblioteka Narodowa / domena publiczna

To niezależne towarzystwo chce uczcić Kościuszkę poprzez nazwanie jego nazwiskiem jednej z ulic w Mińsku. W tym celu prosi Białorusinów o podpisywanie przygotowanych przez siebie elektronicznych apeli do ministerstwa kultury oraz władz miasta o godne uczczenie przywódcy insurekcji kościuszkowskiej.

W liście do władz Mińska podkreślono, że ulice Kościuszki są w Polsce, USA, Rosji i na Ukrainie oraz w niektórych miastach Białorusi – np. w Brześciu czy Grodnie – natomiast nie ma żadnej w stolicy kraju.

W apelu do resortu kultury wystąpiono z postulatem rozpisania konkursu na pomnik Kościuszki w Mińsku, Brześciu oraz w Kosowie, w pobliżu którego Kościuszko przyszedł na świat na Mereczowszczyźnie. Zwrócono uwagę, że Kościuszko ma setki pomników na całym świecie, ale żadnego na Białorusi.

Podpisy zostaną przekazane w dniu urodzin Tadeusza Kościuszki

Podpisane apele Towarzystwo zamierza skierować do adresatów 4 lutego, czyli w dzień urodzin Kościuszki.

Według szefa Towarzystwa Aleha Trusaua akcja ta”pozwoli całemu światu dowiedzieć się, z jakiego kraju pochodzi Tadeusz Kościuszko i że obywatele tego kraju – Białorusi – nie zapominają o swoich prawdziwych bohaterach”.

Na Mereczowszczyźnie działa od 2004 r. muzeum w odtworzonym na podstawie fotografii dawnym dworku Kościuszków. Co roku 4 lutego w muzeum odbywają się z tej okazji uroczystości.

Tadeusz Kościuszko zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego w 1793 r. w Dreźnie, po ogłoszeniu drugiego rozbioru Polski. Po przystąpieniu Stanisława Augusta do Targowicy, 24 marca 1794 r. w Krakowie pod dowództwem Kościuszki wybuchło powstanie, a on sam objął władzę jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Powstanie kościuszkowskie trwało do 16 listopada 1794 r. i objęło swym zasięgiem prawie wszystkie

Kościuszko przyjechał do Ameryki w 1776 roku, miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, która zapoczątkowała wojnę o wyzwolenie kolonii amerykańskich spod panowania brytyjskiego. Zaprojektował forty w West Point, późniejszą Akademię Wojskową, a także odegrał kluczową rolę w bitwie pod Saratogą - jednej z przełomowych bitew w wojnie.

Uznawano go za najbardziej utalentowanego inżyniera w armii rewolucyjnej. W 1783 roku uchwałą Kongresu został awansowany na stopień generała brygady.Otrzymał także obywatelstwo amerykańskie.

Zmarł w 1817 r. Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata życia. Został pochowany na Wawelu.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kula spod Maciejowic w muzeum Kościuszki na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 11:00
Muzeum Tadeusza Kościuszki w miejscu jego urodzenia w Mereczowszczyźnie na terenie obecnej Białorusi odwiedzają goście z całego świata.
rozwiń zwiń