X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: w Mińsku kongres demokratycznej opozycji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 09:00
Kongres ma na celu zjednoczenie sił proeuropejskiej, prodemokratycznej opozycji. W komitecie organizacyjnym są czołowe postaci białoruskiej opozycyjnej sceny politycznej - Stanisław Szuszkiewicz, Mikoła Statkiewicz, Andrej Sannikau, Wiaczesław Siwczyk, Źmicier Daszkiewicz i wiele innych ważnych postaci niezależnych, prozachodnich środowisk Białorusi.
Święto białoruskiej opozycji - 25 marca, Dzień Woli
Święto białoruskiej opozycji - 25 marca, Dzień WoliFoto: PAP/EPA/Mikalai Anishchanka / Anadolu Agency

Kongres odbywał się w parku Janki Kupały w centrum Mińska – ponieważ żadna instytucja nie chciała wynająć pomieszczenia na to zgromadzenie – poinformował opozycjonista Mikoła Statkiewicz. Przyjechali na niego delegaci z różnych miejsc Białorusi.

Opozycja proeuropejska i demokratyczna jest na Białorusi silnie represjonowana – w ostatnim czasie działacze opozycyjni dostają olbrzymie grzywny za udział w pokojowych akcjach protestu, których nie są w stanie spłacać.

Dość często zdarza się, że organizacje niezależne na Białorusi mają problem z wynajęciem pomieszczeń na organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Dotyczy to również np. wystaw czy koncertów niezależnych artystów – czasem właściciele lokali rezygnowali z wynajmu po telefonach od przedstawicieli władz, KGB, czy milicji. Tak stało się i tym razem – nikt nie zgodził się na wynajęcie sali, w której można byłoby przeprowadzić to duże zgromadzenie.

Komitet organizacyjny wezwał mieszkańców Mińska, by przyszli pod pomnik Janki Kupały i wsparli delegatów na kongres w ich walce o prawo obywateli Białorusi do pokojowych zgromadzeń.

Białoruski niezależny portal rozgłośni RadiaSwaboda (Svoboda.org) prowadziła wideorelację na żywo z części Kongresu:

Najważniejsze postaci białoruskiej opozycji za Kongresem

Przeprowadzenie Kongresu zainicjowała w grudniu zeszłego roku grupa czołowych działaczy społecznych Białorusi. Pierwszy szef białoruskiego państwa Stanisław Szuszkiewicz, byli kandydaci opozycji na prezydenta i więźniowie polityczni Uładzimir Niaklajeu i Mikoła Statkiewicz. Obecnie oprócz wyżej wymienionych, w skład komitetu wchodzą inni znamienici działacze proeuropejskiej i prodemratycznej białoruskiej opozycji: Wiaczesław Siwczyk, Źmicier Daszkiewicz, Andrej Sannikau, Hennadij Fedynicz i Michaił Pastuchow.

Po południu spotykają się zwolennicy Ruchu Solidarności Razem

W Mińsku odbędzie się także w niedzielę II Zjazd Przyjaciół i Zwolenników Ruchu Solidarności Razem, partii kierowanej przez Wiaczesława Siwczyka. Zapowiadano, że odbędzie się w drugiej połowie dnia, po kongresie, w udostępnionej na tę okazję siedzibie opozycyjnego Białoruskiego Frontu Ludowego (BNF), przy ulicy Czarnyszeuskiego 3.

Svaboda.org/Charter97.org/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europarlamentarzyści wezmą udział w okrągłym stole z opozycją w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 16:57
W poniedziałek 16 maja w Mińsku ma mieć miejsce otwarty okrągły stół na temat Europejskiej Polityki Sąsiedztwa z udziałem przedstawicieli białoruskich środowisk prodemokratycznych i posłów europarlamentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Biało-czerwono-biała znów będzie flagą Białorusi”

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 18:25
W demonstracji w centrum Mińska uczestniczyła białoruska opozycja prodemokratyczna i proeuropejska. Milicja zapisywała sporządziła protokoły na uczestników demonstracji, co oznacza, że zapewne czekają ich procesy, a jeśli tak - to znów dotkliwe kary. Ukarano też dziennikarza niezależnego Radia Swaboda Aleha Grudzinowicza.
rozwiń zwiń