Polskie Radio
Section05
Mikoła Statkiewicz

TYLKO U NAS "Ten proces przywodzi na myśl stalinowskie trojki". Cichanouski, Statkiewicz, Łosik z karami 14-18 lat więzienia

Na kary od 14 do 18 lat więzienia skazano w Homlu działaczy białoruskiej opozycji i blogerów Mikołę Statkiewicza, Siarhieja Cichanouskiego, Ihara Łosika, Uładzimira Cyhanowicza, Dmitrija Popowa i Arcioma Sakaua. Wyroki potępili przedstawiciele polskich władz, w tym prezydent Andrzej Duda i minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, instytucje Unii Europejskiej, sekretarz stanu USA Antony Blinken, szefowie dyplomacji różnych państw europejskich.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś TYLKO U NAS Rosja opozycja demokratyczna Mikoła Statkiewicz

TYLKO U NAS "Wolności dla Statkiewicza, Cichanouskiego, sankcji wobec Rosji". Demonstracja Białorusinów w Warszawie

 – To symboliczny proces nad białoruskim narodem – mówiła portalowi Polskiego Radia Elena Dawydowa, współorganizatorka akcji Białorusinów w Warszawie. 14 grudnia ogłoszone mają być wyroki w zamkniętym procesie opozycjonisty Mikoły Statkiewicza, znanych blogerów Siarhieja Cichanouskiego, Ihara Łosika i kilku innych działaczy. Wszyscy oni przebywają za kratami już ponad rok. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś TYLKO U NAS Rosja opozycja demokratyczna Mikoła Statkiewicz

NASZ WYWIAD Białoruski opozycjonista: Łukaszenka sprzedaje Białoruś po kawałku

Aleksander Łukaszenka za dotacje, bez których państwo nie funkcjonuje, oddawał cząstki niepodległości Białorusi. Teraz Rosja chce za mniejsze pieniądze – kupić więcej suwerenności. I stopniowo zmniejsza dotacje – mówi Mikoła Statkiewicz, białoruski opozycjonista, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Aleksander Łukaszenka Mikoła Statkiewicz Rosja

TYLKO U NAS Białoruscy opozycjoniści proszą o pomoc prezydenta i premiera. Chodzi o portal Karta’97

Opozycyjni politycy Białorusi w tym syngatariusz porozumień białowieskich Stanisław Szuszkiewicz, zwracają się o pomoc do Prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Białoruski niezależny portal Karta’97, który po represjach chroni się i pracuje w Polsce, ma problem z uzyskaniem finansowania, może być zmuszony do zaprzestania działalności.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś media TYLKO U NAS premier Mikoła Statkiewicz Aleś Bialacki

Białoruś: skazany powtórnie, bo rodzina czekała pod aresztem

Białoruski opozycjonista Mikoła Statkiewicz, odbywający karę pięciu dni aresztu, został ukarany kolejnym wyrokiem, tym razem w wymiarze 10 dni. Poinformowała o tym jego żona Marina Adamowicz. Kara została wymierzona przez sąd zaocznie 26 października. Statkiewicza skazano za to, że bliscy czekali na niego przed więzieniem, gdy wychodził po odbyciu poprzedniego wyroku.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Mikoła Statkiewicz ŚWIAT opozycja demokratyczna Zapad 2017

NASZ WYWIAD Łukaszenka konserwuje bolszewickie idee "homo sovieticus"

Bolszewicy potrzebowali punktów zerowych, fundamentów, na których budowało się nową jakość, homo sovieticus. Te fundamenty betonuje się i sztucznie konserwuje do dziś u nas na Białorusi. Już tylko tutaj dniem wolnym od pracy jest Dzień Wielkiej Rewolucji Październikowej – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Wincuk Wiaczorka, filolog, działacz, polityk demokratyczny.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Mikoła Statkiewicz opozycja demokratyczna Zapad 2017

NASZ KOMENTARZ "Ten areszt to test Łukaszenki na reakcję Zachodu"

Aleksander Łukaszenka, idąc w sukurs woli Władimira Putina, przeprowadza na Białorusi ”zaczystkę” z białoruskich patriotów – mówił portalowi PolskieRadio.pl białoruski opozycjonista Wiaczesław Siwczyk w związku z wyrokiem aresztu dla Mikoły Statkiewicza. Mikoła Statkiewicz dostał wyrok 15 dni aresztu za demonstrację m.in. przeciw manewrom Zapad 2017.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś TYLKO U NAS opozycja demokratyczna Mikoła Statkiewicz Zapad 2017

Białoruś: opozycjonista zniknął bez wieści, jest w areszcie?

Jeden z liderów białoruskiej opozycji Mikoła Statkiewicz znowu znajduje się w areszcie – taką informację dostała od organów ścigania jego żona Marina Adamowicz. Nie dopuszczono jednak do niego adwokata. Co więcej - nie poinformowano kobiety o miejscu osadzenia jej męża. W piątek Statkiewicz zniknął bez wieści, nikogo nie poinformowano, że jest zatrzymywany.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mikoła Statkiewicz Raport Białoruś Białoruś opozycja demokratyczna

Statkiewicz wolny. "Władza na Białorusi się nie utrzyma"

Lider białoruskiej opozycji Mikoła Statkiewicz wezwał swoich zwolenników do kontynuowania protestów- na przykład 1 i 9 maja, w dniu oficjalnych świąt, tak by ludzi znów nie bito i nie chwytano do więzień.  Działacz, o którym nie było wieści od trzech dni, opowiedział, że zamknięto go w więzieniu KGB - i dziś został uwolniony. Kampania na rzecz jego uwolnienia zaangażowała w sieci wiele osób. Jak mówił, w KGB przebywał w charakterze podejrzanego w sprawie kryminalnej, z tego samego paragrafu, za który skazano go wcześniej na 5 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Mikoła Statkiewicz Uładzimir Niaklajeu opozycja demokratyczna ŚWIAT

TYLKO U NAS Po co Rosji bazy? "Tę historię już znamy"

Już same zapowiedzi sojuszu Międzymorza, państw regionu, budzą w Rosji strach. Nie przypadkiem rosyjska baza powstaje w Klińcach, przy białoruskiej granicy. Wojska z tej bazy mogą zająć ten fragment białorusko-ukraińskiej granicy, przez który można udzielić pomocy wojskowej. Dalsza część granicy, od Mozyrza, to nadprypeckie błota – mówił w Warszawie Mikoła Statkiewicz, były wojskowy, opozycjonista, były więzień polityczny. W niezależnej Białorusi zakładał Białoruskie Zjednoczenie Wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Mikoła Statkiewicz Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Cena walki. Dom zburzą, obedrą z majątku

Grzywny o wartości rzędu 500 dolarów dostają proeuropejscy działacze - za protest przeciw fałszerstwom wyborczym, akcję pamięci ofiar stalinizmu i temu podobne. - Mam zasądzonych co najmniej 12 kar za demonstracje. Na ich spłatę zabierana jest połowa mojej wojskowej emerytury podpułkownika – mówi portalowi PolskieRadio.pl Mikoła Statkiewicz, były więzień polityczny, były kandydat białoruskiej opozycji demokratycznej na prezydenta. Co jakiś czas próbują konfiskować część majątku. A teraz - mówi opozycjonista - zburzony ma zostać dom.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Białoruś Mikoła Statkiewicz opozycja demokratyczna prawa człowieka Raport Białoruś