Polskie Radio
Section05
Mikoła Statkiewicz

TYLKO U NAS "Reżim boi się jego słów". Od roku brak z nim kontaktu. Kim jest człowiek, którego Łukaszenka trzyma w pełnej izolacji?

Mikoła Statkiewicz to opozycjonista białoruski, skazany na wieloletnie więzienie z przyczyn politycznych. Od przeszło roku reżim stosuje wobec niego pełną blokadę informacyjną. Bliscy nie mogą mieć pewności, czy żyje. Nie docierają do niego leki. - Reżim zamknął w więzieniu tych najlepszych, najwybitniejszych, którzy działali na Białorusi przez 20-30 lat i którzy mogliby zrobić wiele dobrego dla kraju - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Dźmitry Sałaujeu z Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna. - Rozgłos w pewnym stopniu chroni takich więźniów. Trzeba walczyć o ich uwolnienie - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wojna 2024 USA NASZ WYWIAD Raport Białoruś Mikoła Statkiewicz

NASZ WYWIAD Marina Adamowicz, żona legendy opozycji za kratami. "O jej mężu nie ma wieści od 11 miesięcy, walczyła o niego"

Marina Adamowicz, żona Mikoły Statkiewicza, była nieformalną liderką rodzin więźniów politycznych ma Białorusi. Ona się nie poddała, nie bała się, nie milczała. Stale walczyła o informacje o mężu, z którym brak kontaktu od 11 miesięcy - przekazała portalowi PolskieRadio24.pl Natalia Radzina. Redaktor naczelna białoruskiego portalu niezależnego Karta’97 mówi, że docierały do niej niepokojące doniesienia na temat Mikoły Statkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wojna 2024 USA NASZ WYWIAD Raport Białoruś Mikoła Statkiewicz

NASZ WYWIAD Nowa fala zbrodniczych działań reżimu Łukaszenki. Raport: ten rodzaj tortur może podlegać trybunałowi w Hadze

Zbrodnia wymuszonego zniknięcia, przetrzymywania w więzieniu w całkowitej izolacji, lub incomunicado, czyli z blokadą wszelkiej komunikacji na długie miesiące, połączona z innymi formami tortur i szykan, jest popełniana systemowo przez reżim białoruski wobec setek, tysięcy osób, w tym także polskiego dziennikarza i działacza Andrzeja Poczobuta. Wielu więźniów, wobec których jest stosowana ta praktyka, ma poważne problemy ze zdrowiem. Autorzy nowego raportu iSANS wzywają do pilnej reakcji, dodając, że to sprawa życia i śmierci. Wskazują, że należy wszcząć dochodzenie w sprawie zbrodni wymuszonego zniknięcia przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, i jest to obecnie jedno z najskuteczniejszych działań, które można podjąć, by pomóc więźniom.
Zobacz więcej na temat:  represje więźniowie polityczni reżim Białoruś Aleksander Łukaszenka prawa człowieka kolonia karna komunizm ŚWIAT Mikoła Statkiewicz Andrzej Poczobut prawo Międzynarodowy Trybunał Karny

TYLKO U NAS Anna Fotyga dla Polskiego Radia: sankcje UE wobec Białorusi powinny być ostrzejsze i szybciej nakładane

Eurodeputowana PiS Anna Fotyga w rozmowie z Polskim Radiem oceniła, że nacisk na Mińsk powinien być wszechstronny i ze wszystkich możliwych kierunków nie tylko za współudział białoruskiego reżimu w wojnie na Ukrainie, ale również za nieludzkie represje wobec społeczeństwa obywatelskiego. Jej zdaniem sankcje wobec Białorusi powinny być ostrzejsze i szybciej nakładane.
Zobacz więcej na temat:  Anna Fotyga Bruksela UE Unia Europejska Beata Płomecka Białoruś ŚWIAT sankcje Unii Europejskiej sankcje Rosja Mikoła Statkiewicz

TYLKO U NAS 111 dni bez wieści, trzy lata od aresztu Statkiewicza. "Zawsze protestował przeciw rosyjskiej ekspansji na Białorusi"

W środę 31 maja mijają trzy lata od aresztowania Mikoły Statkiewicza, jednego z liderów białoruskiej opozycji demokratycznej. Od 111 dni nie ma z nim kontaktu. Choć z pewnością pisze listy do krewnych i przyjaciół, korespondencja od niego jest blokowana. - Od zawsze widział miejsce Białorusi w Europie i protestował przeciw ekspansji Rosji w naszym kraju - mówił Wiaczesław Siwczyk.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Rosja Ukraina serwis wschodni NASZ WYWIAD Raport Białoruś Mikoła Statkiewicz opozycja demokratyczna Wiaczesław Siwczyk

TYLKO U NAS Brak wieści od b. wojskowego, więźnia Łukaszenki. Ostrzegał, że Białoruś w planie Putina to "balkon" i mięso armatnie

Niepokoi brak znaku życia od jednego z nestorów opozycji białoruskiej, skazanego na 14 lat więzienia Mikoły Statkiewicza, dawniej inicjatora wojskowej przysięgi na wierność Białorusi. Rodzina nie otrzymuje od niego żadnych informacji od ponad 70 dni. Wojskowy i polityk spędził już w łukaszenkowskich więzieniach około dziesięciu lat, o czym opowiadał wcześniej portalowi PolskieRadio24.pl. Tym razem jednak odbywa wyrok w kolonii o szczególnie surowym reżimie, mającej bardzo złą sławę
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Rosja Ukraina serwis wschodni NASZ WYWIAD relacje polsko-ukraińskie Raport Białoruś Czarnobyl Mikoła Statkiewicz opozycja demokratyczna

TYLKO U NAS "Ten proces przywodzi na myśl stalinowskie trojki". Cichanouski, Statkiewicz, Łosik z karami 14-18 lat więzienia

Na kary od 14 do 18 lat więzienia skazano w Homlu działaczy białoruskiej opozycji i blogerów Mikołę Statkiewicza, Siarhieja Cichanouskiego, Ihara Łosika, Uładzimira Cyhanowicza, Dmitrija Popowa i Arcioma Sakaua. Wyroki potępili przedstawiciele polskich władz, w tym prezydent Andrzej Duda i minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, instytucje Unii Europejskiej, sekretarz stanu USA Antony Blinken, szefowie dyplomacji różnych państw europejskich.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś TYLKO U NAS Rosja opozycja demokratyczna Mikoła Statkiewicz

TYLKO U NAS "Wolności dla Statkiewicza, Cichanouskiego, sankcji wobec Rosji". Demonstracja Białorusinów w Warszawie

 – To symboliczny proces nad białoruskim narodem – mówiła portalowi Polskiego Radia Elena Dawydowa, współorganizatorka akcji Białorusinów w Warszawie. 14 grudnia ogłoszone mają być wyroki w zamkniętym procesie opozycjonisty Mikoły Statkiewicza, znanych blogerów Siarhieja Cichanouskiego, Ihara Łosika i kilku innych działaczy. Wszyscy oni przebywają za kratami już ponad rok. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś TYLKO U NAS Rosja opozycja demokratyczna Mikoła Statkiewicz

NASZ WYWIAD Białoruski opozycjonista: Łukaszenka sprzedaje Białoruś po kawałku

Aleksander Łukaszenka za dotacje, bez których państwo nie funkcjonuje, oddawał cząstki niepodległości Białorusi. Teraz Rosja chce za mniejsze pieniądze – kupić więcej suwerenności. I stopniowo zmniejsza dotacje – mówi Mikoła Statkiewicz, białoruski opozycjonista, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Aleksander Łukaszenka Mikoła Statkiewicz Rosja

TYLKO U NAS Białoruscy opozycjoniści proszą o pomoc prezydenta i premiera. Chodzi o portal Karta’97

Opozycyjni politycy Białorusi w tym syngatariusz porozumień białowieskich Stanisław Szuszkiewicz, zwracają się o pomoc do Prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. Białoruski niezależny portal Karta’97, który po represjach chroni się i pracuje w Polsce, ma problem z uzyskaniem finansowania, może być zmuszony do zaprzestania działalności.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś media TYLKO U NAS premier Mikoła Statkiewicz Aleś Bialacki

Białoruś: skazany powtórnie, bo rodzina czekała pod aresztem

Białoruski opozycjonista Mikoła Statkiewicz, odbywający karę pięciu dni aresztu, został ukarany kolejnym wyrokiem, tym razem w wymiarze 10 dni. Poinformowała o tym jego żona Marina Adamowicz. Kara została wymierzona przez sąd zaocznie 26 października. Statkiewicza skazano za to, że bliscy czekali na niego przed więzieniem, gdy wychodził po odbyciu poprzedniego wyroku.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Mikoła Statkiewicz ŚWIAT opozycja demokratyczna Zapad 2017

NASZ WYWIAD Łukaszenka konserwuje bolszewickie idee "homo sovieticus"

Bolszewicy potrzebowali punktów zerowych, fundamentów, na których budowało się nową jakość, homo sovieticus. Te fundamenty betonuje się i sztucznie konserwuje do dziś u nas na Białorusi. Już tylko tutaj dniem wolnym od pracy jest Dzień Wielkiej Rewolucji Październikowej – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Wincuk Wiaczorka, filolog, działacz, polityk demokratyczny.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Mikoła Statkiewicz opozycja demokratyczna Zapad 2017

NASZ KOMENTARZ "Ten areszt to test Łukaszenki na reakcję Zachodu"

Aleksander Łukaszenka, idąc w sukurs woli Władimira Putina, przeprowadza na Białorusi ”zaczystkę” z białoruskich patriotów – mówił portalowi PolskieRadio.pl białoruski opozycjonista Wiaczesław Siwczyk w związku z wyrokiem aresztu dla Mikoły Statkiewicza. Mikoła Statkiewicz dostał wyrok 15 dni aresztu za demonstrację m.in. przeciw manewrom Zapad 2017.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś TYLKO U NAS opozycja demokratyczna Mikoła Statkiewicz Zapad 2017

Białoruś: opozycjonista zniknął bez wieści, jest w areszcie?

Jeden z liderów białoruskiej opozycji Mikoła Statkiewicz znowu znajduje się w areszcie – taką informację dostała od organów ścigania jego żona Marina Adamowicz. Nie dopuszczono jednak do niego adwokata. Co więcej - nie poinformowano kobiety o miejscu osadzenia jej męża. W piątek Statkiewicz zniknął bez wieści, nikogo nie poinformowano, że jest zatrzymywany.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mikoła Statkiewicz Raport Białoruś Białoruś opozycja demokratyczna