Raport Białoruś

Białoruś: w Mińsku kongres demokratycznej opozycji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 09:00
Kongres ma na celu zjednoczenie sił proeuropejskiej, prodemokratycznej opozycji. W komitecie organizacyjnym są czołowe postaci białoruskiej opozycyjnej sceny politycznej - Stanisław Szuszkiewicz, Mikoła Statkiewicz, Andrej Sannikau, Wiaczesław Siwczyk, Źmicier Daszkiewicz i wiele innych ważnych postaci niezależnych, prozachodnich środowisk Białorusi.
Święto białoruskiej opozycji - 25 marca, Dzień Woli
Święto białoruskiej opozycji - 25 marca, Dzień WoliFoto: PAP/EPA/Mikalai Anishchanka / Anadolu Agency

Kongres odbywał się w parku Janki Kupały w centrum Mińska – ponieważ żadna instytucja nie chciała wynająć pomieszczenia na to zgromadzenie – poinformował opozycjonista Mikoła Statkiewicz. Przyjechali na niego delegaci z różnych miejsc Białorusi.

Opozycja proeuropejska i demokratyczna jest na Białorusi silnie represjonowana – w ostatnim czasie działacze opozycyjni dostają olbrzymie grzywny za udział w pokojowych akcjach protestu, których nie są w stanie spłacać.

Dość często zdarza się, że organizacje niezależne na Białorusi mają problem z wynajęciem pomieszczeń na organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Dotyczy to również np. wystaw czy koncertów niezależnych artystów – czasem właściciele lokali rezygnowali z wynajmu po telefonach od przedstawicieli władz, KGB, czy milicji. Tak stało się i tym razem – nikt nie zgodził się na wynajęcie sali, w której można byłoby przeprowadzić to duże zgromadzenie.

Komitet organizacyjny wezwał mieszkańców Mińska, by przyszli pod pomnik Janki Kupały i wsparli delegatów na kongres w ich walce o prawo obywateli Białorusi do pokojowych zgromadzeń.

Białoruski niezależny portal rozgłośni RadiaSwaboda (Svoboda.org) prowadziła wideorelację na żywo z części Kongresu:

Najważniejsze postaci białoruskiej opozycji za Kongresem

Przeprowadzenie Kongresu zainicjowała w grudniu zeszłego roku grupa czołowych działaczy społecznych Białorusi. Pierwszy szef białoruskiego państwa Stanisław Szuszkiewicz, byli kandydaci opozycji na prezydenta i więźniowie polityczni Uładzimir Niaklajeu i Mikoła Statkiewicz. Obecnie oprócz wyżej wymienionych, w skład komitetu wchodzą inni znamienici działacze proeuropejskiej i prodemratycznej białoruskiej opozycji: Wiaczesław Siwczyk, Źmicier Daszkiewicz, Andrej Sannikau, Hennadij Fedynicz i Michaił Pastuchow.

Po południu spotykają się zwolennicy Ruchu Solidarności Razem

W Mińsku odbędzie się także w niedzielę II Zjazd Przyjaciół i Zwolenników Ruchu Solidarności Razem, partii kierowanej przez Wiaczesława Siwczyka. Zapowiadano, że odbędzie się w drugiej połowie dnia, po kongresie, w udostępnionej na tę okazję siedzibie opozycyjnego Białoruskiego Frontu Ludowego (BNF), przy ulicy Czarnyszeuskiego 3.

Svaboda.org/Charter97.org/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Europarlamentarzyści wezmą udział w okrągłym stole z opozycją w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 16:57
W poniedziałek 16 maja w Mińsku ma mieć miejsce otwarty okrągły stół na temat Europejskiej Polityki Sąsiedztwa z udziałem przedstawicieli białoruskich środowisk prodemokratycznych i posłów europarlamentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Biało-czerwono-biała znów będzie flagą Białorusi”

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 18:25
W demonstracji w centrum Mińska uczestniczyła białoruska opozycja prodemokratyczna i proeuropejska. Milicja zapisywała sporządziła protokoły na uczestników demonstracji, co oznacza, że zapewne czekają ich procesy, a jeśli tak - to znów dotkliwe kary. Ukarano też dziennikarza niezależnego Radia Swaboda Aleha Grudzinowicza.
rozwiń zwiń