Raport Białoruś

Będzie pochówek mecenatki Magdaleny Radziwiłł na Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 14:22
Czy dojdzie do przewiezienia prochów księżnej Magdaleny Radziwiłłowej na Białoruś? Przedstawiciele rodu Radziwiłłów prowadzą w tej sprawie rozmowy w Mińsku. Spotkali się już między innymi z przedstawicielami Kościoła katolickiego.
Audio
  • Rozmowy o pochówku Magdaleny Radziwiłł na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie Magdaleny Radziwiłł z lat 30. XX wieku
Zdjęcie Magdaleny Radziwiłł z lat 30. XX wiekuFoto: Wikimedia Foundation/Public Domain

Reprezentant rodu Maciej Radziwiłł powiedział Polskiemu Radiu, że najpierw należy poradzić się jak największej liczby ważnych osób na Białorusi, czy jest to dobry moment. - Nie chcemy, aby ten pochówek stał się powodem jakiś napięć czy konfliktów. Nie zajmujemy się polityką - podkreślił Maciej Radziwiłł. Dodał, że chce aby to było wydarzenie ważne i łączące Białorusinów oraz ludzi, dla których Białoruś jest krajem bliskim i ważnym.

- Tak jak dla mnie. Czuję się tu dobrze i często przyjeżdżam. Chcę działać na rzecz dobrych relacji polsko-białoruskich i zachowania dziedzictwa kulturowego Białorusi - powiedział potomek rodu Radziwiłłów, który na stałe mieszka w Polsce.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że Magdalena Radziwiłłowa miała duże zasługi dla Białorusi. Sponsorowała wydawnictwo i gazetę, gdzie pisało wielu klasyków literatury białoruskiej XX wieku. Pomagała też w szkolnictwie i działaniach charytatywnych. Zmarła w 1945 roku w Szwajcarii i tam została pochowana.

Według mińskich mediów zawsze chciała powrócić na Białoruś.

IAR/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś odmawia pomocy IPN. Chodzi o obławę augustowską

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 16:10
Strona białoruska nie udzieli pomocy prawnej w śledztwie IPN dotyczącym obławy augustowskiej - poinformował Instytut, który chciał przeprowadzenia na Białorusi prac archeologicznych w poszukiwaniu potencjalnych miejsc pochówku ofiar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najnowszy stan badań o obławie augustowskiej w albumie IPN

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 06:00
Najbardziej aktualne informacje o próbach wyjaśnienia tzw. obławy augustowskiej, w której zaginęło około 600 działaczy podziemia niepodległościowego z Suwalszczyzny, zawiera wydany właśnie przez IPN album "Nowe zniewolenie. Obława Augustowska Lipiec 1945".
rozwiń zwiń