Raport Białoruś

Na Białorusi zakończono rejestrację kandydatów do parlamentu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 00:05
Białoruska Centralna Komisja Wyborcza dopuściła do udziału w tegorocznych wyborach parlamentarnych 521 osób. 93 odmówiono udziału w wyborach. Izba Niższa białoruskiego parlamentu liczy 110 deputowanych. To oznacza, że średnio o mandat będzie walczyć niemal 5 kandydatów. Rejestracja zakończyła się 12 sierpnia.
Audio
  • Na Białorusi zarejestrowano kandydatów do parlamentu. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Mińsk. Budynek rządu i parlamentu
Mińsk. Budynek rządu i parlamentuFoto: pixabay.com

Na Białorusi od 12 sierpnia można prowadzić kampanię wyborczą. Lidia Jarmoszyn, szefowa Centralnej Komisji Wyborczej powiedziała, że kandydaci na deputowanych będą mogli agitować nawet nie mając pieniędzy. Każdy z nich dostanie bezpłatny czas na wystąpienia w telewizji i radiu. Będzie mógł też opublikować swój program w gazetach. - Kandydatom pozostaje tylko organizacja mityngów, spotkań czy pikiet wyborczych - podkreśliła Jarmoszyn.

Niezależni obserwatorzy zastanawiają się czy do parlamentu trafi chociaż jeden opozycjonista. Do wyborów dopuszczono co prawda około 170 przedstawicieli partii opozycyjnych, jednak w poprzednich wyborach do parlamentu trafiali wyłącznie ludzie popierający politykę Aleksandra Łukaszenki.

Białoruska opozycja od lat zarzuca władzy, że nie może kontrolować przebiegu liczenia głosów i że w obecnym systemie wyborczym w żaden sposób nie może dojść do zmiany władzy drogą wyborów.

IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rosja i jej sojusznicy ćwiczą u granic NATO. Wkrótce manewry na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 08:03
W Rosji rozpoczęły się w sobotę 13 sierpnia ćwiczenia wojskowe "Współpraca 2016" - pierwsze z serii zaplanowanych na najbliższe tygodnie wspólnych manewrów Rosji z jej sojusznikami z ODKB, które odbywać się będą w pobliżu granic państw NATO.
rozwiń zwiń