X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Czeczeni zawróceni z granicy w Terespolu. Ubiegali się o status uchodźcy

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 20:37
Czternaście czeczeńskich rodzin ubiegających się o status uchodźcy zostało zawróconych na przejściu granicznym w Terespolu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Rafamiga/Wikimedia Commons/CC

Ich pełnomocnicy - grupa warszawskich adwokatów - nie mogła skontaktować się ze swoimi klientami, aby pomóc im przy formalnościach. Do hali, w której byli Czeczeni, Straż Graniczna wpuściła tylko dwóch adwokatów.

Marta Górczyńska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zapowiada, że sprawa zakończy się w sądzie. Wyjaśnia, że fundacja ma dowody na to, że odesłanie tych osób na Białoruś było bezprawne. Przypomina, że Czeczenów zawrócono do kraju, skąd mogą być deportowani do Rosji, gdzie bezpośrednio grozi im niebezpieczeństwo.

Wśród dowodów, są też według Marty Górczyńskiej, świadectwa potwierdzające, że funkcjonariusze, wbrew przepisom ignorowali składane przez cudzoziemców prośby o udzielenie ochrony międzynarodowej

Czeczeni, wśród których były też dzieci, zaraz po przybyciu do Terespola zostali odprowadzeni do pociągu na Białoruś. Nie pozwolono im złożyć wniosków o nadanie statusu uchodźcy.

Tymczasem, zdaniem Sylwii Gregorczyk-Abram z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, jeżeli na granicy ktoś prosi o udzielenie ochrony międzynarodowej, to Straż Graniczna nie ma prawa oceniać tego wniosku, tylko powinna wszcząć procedurę ochrony międzynarodowej.

Adwokat podkreśliła, że wszyscy niewpuszczeni do Polski Czeczeni mieli własnoręcznie podpisany wzór wniosku wypełniony po polsku, a w pierwszym zdaniu do funkcjonariusza powiedzieli, że poszukują ochrony międzynarodowej.

Dyrektor Zarządu do spraw Cudzoziemców z Komendy Głównej Straży Granicznej, pułkownik Andrzej Jakubaszek, powiedział Polskiemu Radiu, że w Terespolu odbywała się odprawa graniczna i to funkcjonariusze decydują czy osoba spełnia warunki wjazdu.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak