Polskie Radio
Section05
azyl

Polska udzieliła azylu Silje Garmo i jej córce

Polska udzieliła azylu Silje Garmo i jej córce. Kobieta uciekła z Norwegii, w obawie przed odebraniem jej dziecka przez urząd Barnevernet. O przyznaniu azylu poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. "Zasada ochrony rodziny, jako zasada konstytucyjna, jest istotnym elementem polityki państwa zarówno w sferze polityki wewnętrznej jak i zagranicznej" - napisał na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Norwegia dyplomacja rodzina azyl

Ucieczka Rahaf. Dwa oblicza Arabii Saudyjskiej

Młoda Saudyjka Rahaf Mohammed Alkunun uciekła do Tajlandii i poprosiła o azyl, twierdząc że w kraju grozi jej śmierć z rąk rodziny. Do ucieczki doszło w czasie wprowadzania w Arabii Saudyjskiej reform dających kobietom więcej wolności, przynajmniej tej w rozumieniu zachodniego świata. Ten medal ma też drugą stronę: kobiety w nowej roli są potrzebne królestwu ze względów ekonomicznych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Arabia Saudyjska azyl Azja islam

Zbiegła Saudyjka prosi o azyl polityczny

Młoda Saudyjka, która uciekła z kraju i jest w Bangkoku, zaapelowała o azyl polityczny w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii lub Wielkiej Brytanii. Nastolatka, która zwróciła na siebie uwagę świata dzięki ostatnim wpisom w mediach społecznościowych, ponowiła prośbę o azyl. Saudyjka jest teraz w Bangkoku pod opieką przedstawicieli agendy do spraw uchodźców ONZ. 
Zobacz więcej na temat:  Arabia Saudyjska Australia azyl ŚWIAT Bliski Wschód