X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Białoruś: demonstracja opozycji przeciw manewrom Zapad. "Możemy mieć okupację"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 22:51
Demonstracja białoruskiej opozycji z okazji Dnia Niepodległości odbyła się poniedziałek w centrum Mińska. W akcji zwołanej przez opozycjonistę Mikołę Statkiewicza wzięło udział ok. 300- 400 osób; milicja tym razem nie interweniowała.
Demonstracja opozycji demokratycznej w Mińsku
Demonstracja opozycji demokratycznej w MińskuFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Jednym z celów akcji zwołanej za pośrednictwem sieci społecznościowych było wyrażenie sprzeciwu wobec planowanych na wrzesień białorusko-rosyjskich manewrów wojskowych Zapad-2017. "Tysiące zagranicznych wojskowych z kraju, który prowadzi wojnę, będzie się znajdować u nas. I zamiast okupacji wewnętrznej możemy mieć zewnętrzną" – oświadczył opozycjonista Mikoła Statkiewicz, cytowany przez portal TUT.by.Polityk wzywał do "wyzwolenia Białorusi" i zapowiedział: "Odbierzemy władzy to święto (Dzień Niepodległości)".

Na czele protestu niesiono transparent z napisem "Basta!", demonstrujący wznosili hasła: "Niech żyje Białoruś!" oraz "Hańba!" pod adresem władz i KGB, odpowiedzialnego za areszty aktywistów opozycji w ramach tzw. sprawy Białego Legionu. W ostatnich dniach wypuszczono ich na wolność, jednak na razie nie wycofano wobec nich zarzutów "tworzenia nielegalnej organizacji zbrojnej".Uczestnicy demonstracji przeszli nie niepokojeni od placu Październikowego do placu Niepodległości w centrum stolicy. Statkiewicz nie uzyskał od władz zgody na zorganizowanie akcji. Pięć dni przed jej rozpoczęciem poinformował jednak mińską administrację o zamiarze jej przeprowadzenia.

W poniedziałek rano odbyła się w Mińsku defilada wojskowa w ramach oficjalnych obchodów Dnia Niepodległości – najważniejszego święta państwowego, które jest na Białorusi dniem wolnym od pracy.

Od 1991 r. Dzień Niepodległości był obchodzony 27 lipca – w rocznicę ogłoszenia deklaracji suwerenności przez Białoruską SRR (z 1990 r.).

W 1996 r. w referendum zainicjowanym przez Aleksandra Łukaszenkę, przeniesiono święta na 3 lipca, by upamiętnić wyzwolenie Mińska spod okupacji hitlerowskiej w 1944 r. Decyzja ta jest do dzisiaj przedmiotem krytyki środowisk opozycyjnych i niezależnych.

Zwyczajowo, opozycja i kręgi niezależne świętują w Dzień Woli, 25 marca.

W pierwszej połowie dnia w Mińsku odbyła się oficjalna parada, z udziałem m.in. rosyjskich wojskowych.

PAP/agkm

3 lipca w przeglądzie Radia Swaboda. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson powinszował Białorusinom z okazji święta Niepodległości. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził, że Aleksander Łukaszenka odwiedzi Ukrainę

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak