Raport Białoruś

Będzie nowy ambasador na Białorusi. Jest odpowiedź MSZ

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 11:20
Procedura mianowania ambasadora RP w Republice Białorusi jest obecnie w toku –  poinformowało  biuro rzecznika prasowego MSZ w odpowiedzi przysłanej portalowi PolskieRadio.pl. Kandydatem na to stanowisko jest Artur Michalski, były dyrektor Departamentu Wschodniego MSZ.
Artur Michalski
Artur MichalskiFoto: MSZ, Ambasada RP w Kiszyniowie

W tym momencie Artur Michalski został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Spraw Zagranicznych Sejmu RP jako kandydat na ambasadora w Mińsku – napisało również buro prasowe MSZ. Miało to miejsce w zeszłym tygodniu.

Ministerstwo zastrzegło, że „procedura powoływania Ambasadorów Nadzwyczajnych i Pełnomocnych RP jest złożona i wieloetapowa”.

Jak podaje notka na stronie ambasady RP w Kiszyniowie Artur Michalski do 30 czerwca 2017 roku był Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Mołdawii. Misję rozpoczął 11 października 2012 roku.

Urodził się w 1962 roku w Warszawie. Ukończył studia filozoficzne na Akademii Teologii Katolickiej. Pracował w katolicko-społecznym tygodniku "Ład", interesował się głównie regionem Europy Środkowej i Wschodniej. Jak podaje MSZ w biografii dyplomaty, śledził  i opisywał wówczas procesy demokratyzacji i walki o wolność, których efektem był koniec komunizmu. Jak zaznaczono, jako dziennikarz pisał reportaże i przeprowadzał wywiady z osobami z Czechosłowacji, Węgier, ZSRR, które brały udział w procesie przemian. W wyniku tych rozmów powstała książka: ”Na gruzach totalitaryzmu - rozmowy o odradzaniu się chrześcijaństwa”.

W 1990 Artur Michalski rozpoczął pracę w MSZ, pracował m.in. jako rzecznik ambasady w Moskwie. Następnie był kierownikiem działu rosyjskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich, a potem naczelnikiem wydziału rosyjskiego w Departamencie Europy Wschodniej MSZ. Był również rzecznikiem prasowym w ambasadzie w Waszyngtonie Pracował w Departamencie Ameryki, był zastępcą ambasadora w Kanadzie. 

Artur Michalski po zakończeniu misji w Kiszyniowie był dyrektorem departamentu wschodniego MSZ. Jest żonaty i ma troje dzieci.

Poprzedni Ambasador RP na Białorusi, Konrad Pawlik, zakończył swoją misję 31 stycznia 2018 roku. Jak informował wcześniej rzecznik MSZ Artur Lompart, w grudniu 2017 roku taką decyzję podjął szef MSZ na wniosek samego dyplomaty.

***

Opr. Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio.pl (głównie na podst. materiałów msz.gov.pl)


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

MSZ: ambasador RP na Białorusi kończy misję na własny wniosek

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 13:41
Ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik skończy swoją misję z końcem stycznia br. - poinformował PAP szef biura prasowego MSZ Artur Lompart. Jak dodał, decyzję w tej sprawie podjął b. szef MSZ Witold Waszczykowski na prośbę samego Konrada Pawlika.
rozwiń zwiń