Raport Białoruś

Białoruś: Polacy mieszkający w Mińsku rozpoczęli Narodowe Czytanie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 20:45
Helena Marczukiewicz - prezes stołecznego oddziału Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez białoruskie władze - powiedziała Polskiemu Radiu, że to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Mińsku.
Audio
  • Narodowe Czytanie w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Narodowe Czytanie w Mińsku
Narodowe Czytanie w MińskuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Polacy mieszkający na Białorusi przyłączyli się do Narodowego Czytania. Jako pierwsi czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego rozpoczęli nasi rodacy na spotkaniu w Mińsku.

- Takie czytanie dla nas jest nowe i ciekawe. Jest bardzo dużo ludzi zainteresowanych zarówno czytaniem, jak i słuchaniem. Daj Boże, aby takich inicjatyw było jak najwięcej - powiedziała Helena Marczukiewicz. 

Emerytowana nauczycielka Bernarda Iwanowa po raz pierwszy przeczytała "Przedwiośnie" 35 lat temu, gdy była studentką. W czasach Związku Radzieckiego istniała w Mińsku księgarnia, gdzie sprzedawano zagraniczną klasykę w językach oryginału.

- Był taki sklep Drużba. Tam były takie niedrogie wydania. Okładka była niezła, ale w środku papier był słabej jakości. Z tamtych czasów mam całą polską klasykę - dodała Bernarda Iwanowa. 

W Narodowym Czytaniu w Mińsku wzięło odział około stu osób, w tym ambasador Polski na Białorusi Artur Michalski.

Jutro "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego będą czytać Polacy mieszkający w Grodnie.

IAR / agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak