Raport Białoruś

Mińsk: spotkanie poświęcone 20 rocznicy poszerzenia NATO

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 20:00
Przyjęcie z okazji 20-lecia wstąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier zorganizowali we wtorek, w białoruskiej stolicy ambasadorzy tych krajów. "Każde państwo ma prawo do swobodnego wyboru sojuszy” – podkreślali dyplomaci Polski, Czech, Węgier. Na spotkanie przybyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, wojskowi attache, białoruscy politycy rządowi i opozycyjni oraz dziennikarze.
Audio
  • Ambasador Michalski o spotkaniu w 20. rocznicę wejścia do NATO (źr. IAR)
Spotkanie z okazji rocznic NATO
Spotkanie z okazji rocznic NATOFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

W Mińsku odbyło się spotkanie poświęcone 20. rocznicy wstąpienia Polski, Węgier i Czech do NATO. Uroczystość zorganizowały ambasady tych trzech krajów na Białorusi. 

Artur Michalski, ambasador Polski na Białorusi powiedział Polskiemu Radiu, że ważna była obecność Andreja Dapkiunasa, wiceministra spraw zagranicznych Białorusi.

- Myślę, że znaleźliśmy sposób komunikowania się, wskazując na nasze sąsiedztwo, które dla dwóch stron jest bardzo ważne i powinno ono być źródłem pewnej refleksji, w jaki sposób to sąsiedztwo pogłębiać, pomimo że przynależymy do różnych struktur - powiedział ambasador Michalski. 

Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą historii przynależności Polski do NATO. 

"Każde państwo ma prawo do swobodnego wyboru sojuszy” 

"Rozszerzenie NATO nigdy nie jest prowokacją, a przystąpienie do sojuszu jest zawsze wolnym wyborem niezależnego państwa” – mówił ambasador Węgier Zsolt Chutora.

Ambasador RP Artur Michalski wskazał, że spotkanie odbywa się na terytorium państwa, które należy do innego sojuszu polityczno-wojskowego, co nie przeszkadza we wspólnym świętowaniu rocznicy.

Dyplomaci podkreślali, że dla ich krajów przystąpienie do sojuszu 20 lat temu było politycznym przełomem, który jeszcze dekadę wcześniej wydawał się niemożliwy.

W uroczystości wziął udział wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Andrej Dapkiunas.  - Strona białoruska podkreśla poszanowanie dla prawa każdego kraju do określenia najlepszych dróg do zapewnienia własnego bezpieczeństwa, w ramach sojuszy, lub poza nimi – mówił Dapkiunas.

Wiceminister oświadczył, że od logiki „odstraszania poprzez siłę” należy przejść do „siły empatii”, a kraje „z różnych końców podziałów geopolitycznych” powinny pracować na rzecz pokoju.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, urzędnicy białoruscy, politycy opozycji, aktywiści i dziennikarze.

IAR/PAP/agkm

Fot. Włodzimierz Pac, Polskie RadioTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak