Raport Białoruś

Białoruś: minister w KPRM spotyka się z metropolitą mińsko-mohylewskim i Polakami na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 15:00
Od spotkania w Mińsku z abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem, zwierzchnikiem białoruskich katolików, rozpoczęła wizytę na Białorusi minister Anna Schmidt-Rodziewicz, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego. Minister Schmidt-Rodziewicz odwiedza Mińsk, Grodno i Lidę
Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz  jest metropolitą mińsko-mohylewskim od 2007 roku. W latach 20022007 był  arcybiskupem metropolitą moskiewskim
Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz jest metropolitą mińsko-mohylewskim od 2007 roku. W latach 2002–2007 był arcybiskupem metropolitą moskiewskimFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Sytuacja Kościoła katolickiego na Białorusi - to główny temat rozmów minister Anna Schmidt-Rodziewicz z arcybiskupem Tadeuszem Kondrusiewiczem. Spotkanie ze zwierzchnikiem zwierzchnikiem białoruskich katolików było pierwszym punktem wizyty pełnomocnika premiera do spraw dialogu międzynarodowego.

Minister Anna Schmidt-Rodziewicz ma w planie również spotkania z przedstawicielami białoruskich władz i kierownictwem Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez władze w Mińsku.

Sprawy nierozwiązane

Anna Schmidt-Rodziewicz powiedziała Polskiemu Radiu, że w trakcie rozmów z przedstawicielami białoruskich władz chce poruszyć problemy, które od lat pozostają nierozwiązane. Chodzi między innymi o kwestię legalizacji Związku Polaków, sprawy mienia ZPB czy kwestie edukacyjne.

- Spotkanie z mniejszością polską to najważniejsza część wizyty – powiedziała w piątek minister.

W programie wizyty są także spotkania z działaczami ZPB w Lidzie oraz odwiedzenie polskich miejsc pamięci na Grodzieńszczyźnie. 

Polska delegacja będzie w sobotę uczestniczyć w uroczystościach z okazji 75. rocznicy bitwy o Surkonty (obwód grodzieński), którą stoczyły oddziały AK z siłami NKWD. Była to pierwsza regularna bitwa pomiędzy oddziałami AK a zajmującymi tereny II RP oddziałami radzieckimi. 

Spotkania z przedstawicielami władz

W programie wizyty minister Schmidt-Rodziewicz są również spotkania z władzami białoruskimi. M.in. w Mińsku spotkała się ona z pełnomocnikiem rządu ds. religii i mniejszości narodowych Leanidem Hulaką, a w Grodnie odbędzie rozmowy z władzami miasta i gubernatorem obwodu. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja mniejszości polskiej. 

- Jeśli mamy rozwijać relacje bilateralne, to jednym z najważniejszych elementów jest stosunek władz Białorusi do naszych rodaków, do polskiej mniejszości – powiedziała minister. 

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: objazd polskich miejsc pamięci w obwodzie mińskim

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 10:02
Działacze Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze, odwiedzili w niedzielę polskie groby i miejsca pamięci. To część białoruskich obchodów związanych z Dniem Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń