Polskie Radio
Section05
Związek Polaków na Białorusi

Białoruś: działacz mniejszości i dziennikarz Andrzej Poczobut spędza kolejne święta w więzieniu

Andrzej Poczobut, dziennikarz i aktywista Związku Polaków na Białorusi, spędza kolejne święta w białoruskim więzieniu. Więzień polityczny jest w areszcie od ponad roku, postępowanie karne w jego sprawie jest owiane tajemnicą. W sobotę Poczobut obchodził 49. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś mniejszości narodowe Andrzej Poczobut Andżelika Borys areszt Związek Polaków na Białorusi Polacy na Białorusi Ministerstwo Spraw Zagranicznych prawa człowieka dziennikarze więźniowie polityczni

"Z myślą o Polsce". Działaczka społeczna na Białorusi odebrała Order Krzyż Polonii

Działaczka społeczna na Białorusi Anna Paniszewa odebrała Order Krzyż Polonii, nadany przez Światową Radę Badań nad Polonią. - Chcę jeszcze podkreślić, że jak byłam w więzieniu, zawsze starałam się zrobić tak, żeby żadnej plamy na Polskę nie przyłożyć. To się udało - powiedziała wzruszona laureatka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś POLSKA opozycja Związek Polaków na Białorusi

Wigilijny talerz dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

Do wzięcia udziału w akcji "Wigilijny talerz dla Andżeliki i Andrzeja" zachęca pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak. Jak podkreśla, wydarzenie ma być wyrazem solidarności wobec więzionych od dziewięciu miesięcy działaczy Związku Polaków na Białorusi, Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, oraz prawie tysiąca osób zatrzymanych przez dyktatorski reżim Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  Andżelika Borys Andrzej Poczobut Białoruś Jan Dziedziczak Związek Polaków na Białorusi Polonia

Anna Paniszewa: społeczeństwo obywatelskie to wspólnota wspólnot

- Powinniśmy pochylić się nad tym, żeby każdy człowiek miał możliwość zdobyć w swoim życiu, przy tych przeróżnych ludziach, obok których przyszło mu żyć, gdzie on się rozwija, gdzie jest szczęśliwy. Pod tym względem poszukiwałam możliwości rozwoju indywidualnego, dla tych wszystkich Polaków, którzy przychodzili do nas i chcieli takiego wspólnego rozwoju - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Paniszewa, działaczka na rzecz mniejszości polskiej na Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Związek Polaków na Białorusi Polacy na Białorusi

Działacz mniejszości polskiej na Białorusi trafi do kolonii karnej. Przedłużono też jego wyrok

Muzyk i działacz mniejszości polskiej z Grodna Igor Bancer będzie odbywał karę w surowszych warunkach. Przyczyną jest to, że podczas odbywania wyroku w otwartym zakładzie karnym w Witebsku na wschodniej Białorusi został ukarany pobytem w karcerze. Między innymi za to, że spóźnił się na zbiórkę i za to, że - w opinii kierownictwa zakładu - źle się ogolił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś więźniowie polityczni mniejszości narodowe Witebsk Związek Polaków na Białorusi areszt Polacy na Białorusi igor bancer

KARPACZ 2021 Andżelika Borys i Andrzej Poczobut uhonorowani Nagrodą Polonijną na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut zostali wyróżnieni Nagrodą Polonijną podczas gali kończącej jubileuszową XXX edycję Forum Ekonomicznego w Karpaczu na Dolnym Śląsku. Nagrody odebrały przedstawicielki Związku Polaków na Białorusi. Wręczył je premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2021 Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi Andżelika Borys Andrzej Poczobut premier Mateusz Morawiecki