Raport Białoruś

Białoruś: apel o nieprześladowanie niezależnych dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 12:00
Ponad 200 białoruskich dziennikarzy podpisało się pod listem do władz i struktur siłowych o zaprzestanie prześladowania ich kolegów z niezależnych mediów. W apelu zwrócono uwagę, że w trakcie trwającej obecnie kampanii prezydenckiej doszło do zatrzymania 43 dziennikarzy, którzy wykonywali swoje obowiązki służbowe.
Wiec poparcia dla Swiatłany CIchanouskiej 19 lipca
Wiec poparcia dla Swiatłany CIchanouskiej 19 lipcaFoto: Svetlana Turchenick / Shutterstock.com

W apelu wymieniono nazwiska zatrzymanych dziennikarzy pracujących między innymi dla BBC, Biełsatu, Radia Swaboda i niezależnych mediów białoruskich. Jego autorzy przypominają funkcjonariuszom struktur siłowych, że zatrzymywanie dziennikarzy w trakcie wykonywania przez nich obowiązków służbowych jest naruszeniem prawa.

Pod apelem podpisali się, m.in. redaktorzy największych niezależnych mediów: gazety "Nasza Niwa", portali internetowych TUT.by i Onliner.by oraz agencji prasowej BiełaPAN.


Posłuchaj
00:50 10535977_1.mp3 Białoruś: apel o zaprzestanie prześladowań niezależnych dziennikarzy. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)

 

Tymczasem białoruscy obrońcy praw człowieka poinformowali, że od 6 maja, czyli od momentu rozpoczęcia kampanii prezydenckiej, w całym kraju zatrzymano w sumie 1140 osób. Połowa z nich już została skazana na areszt lub karę grzywny.


IAR/dad/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak