Polskie Radio
Section05
wybory na Białorusi

Przywódcy UE o sytuacji na granicy. Wyraźne potępienie reżimu Łukaszenki

Unijni przywódcy potępili białoruski reżim za instrumentalne wykorzystywanie migrantów i wywołany kryzys humanitarny. We wnioskach ze szczytu w Brukseli napisano, że Unia Europejska z determinacją będzie kontynuowała walkę z atakiem hybrydowym przeprowadzonym przez Białoruś.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rada Europejska Białoruś granica kryzys na granicy Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi represje

Straż Graniczna: Polska udzieliła pomocy około 20 tysiącom obywateli Białorusi po sfałszowanych wyborach

Polska udzieliła pomocy około 20 tysiącom obywateli Białorusi po ostatnich sfałszowanych wyborach w tym kraju. Jak informuje rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska "z danych Straży Granicznej wynika, że od 18 sierpnia ubiegłego roku większość z tych osób poszukiwała ochrony na terenie Polski".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś pomoc wybory na Białorusi azyl polityczny społeczeństwo

Dr Marcin Kędzierski: Łukaszenka chciał przełamać izolację, kryzys migracyjny ma skłonić Europę do ustępstw

- Począwszy od jesieni ubiegłego roku i od początku tego roku, Aleksander Łukaszenka zastanawiał się, w jaki sposób przełamać tę izolację międzynarodową i już wiosną tego roku zapowiedział pośrednio, że mogą pojawić pewne ruchy migracyjne, które mogą skłonić Europę do ustępstw - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA granica kryzys na granicy migracja służby i bezpieczeństwo kryzys migracyjny polityka konflikty międzynarodowe wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka

Białoruś rok po wyborach. Dr Adam Eberhardt: Łukaszenka odzyskał pewność siebie

- Wśród Białorusinów jest poziom niezadowolenia, również strachu przed represjami, ale system nie daje możliwości, by ta para uszła. To jest pewien problem, że złość społeczna będzie się gromadzić i kiedyś pewnie ponownie wybuchnie, ale już ze zdwojoną siłą - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Adam Eberhardt Mateusz Drozda Rosja Białoruś Europa Wschodnia Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Europa

"Chodzi o to, żeby utrzymać mobilizację społeczną". Adam Eberhardt o sytuacji białoruskiej opozycji

- Kluczowe jest rozbudzenie ducha narodowego, świadomość tego, że są w większości i mają wszyscy Łukaszenki dość, choć na tym etapie - jak widzimy - są zbyt słabi, żeby efektywnie przeciwstawić się jemu i sektorowi bezpieczeństwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Eberhardt z OSW, podsumowując dotychczasowy przebieg protestów na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Aleksander Łukaszenka Europa wybory na Białorusi Paweł Lekki Adam Eberhardt

Dr Olchowski: 2020 jest rokiem zmierzchu Alaksandra Łukaszenki

- Powrotu do stanu sprzed tych wydarzeń już nie będzie. To gigantyczna zmiana - powiedział o protestach na Białorusi na antenie Polskiego Radia 24 dr Jakub Olchowski, kierownik Zespołu Europy Wschodniej w Instytucie Europy Środkowej. Zdaniem eksperta zmiana na Białorusi dokona się "prędzej czy później" a rok 2020 to rok "zmierzchu" prezydenta tego kraju, Alaksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi demokracja opozycja demokratyczna

"W tym roku świat zobaczył przebudzenie Białorusi". UE reaguje na działania władz w Mińsku

Sankcje wobec reżimu w Mińsku i plan wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi - tak Unia Europejska zareagowała na sfałszowanie wyborów prezydenckich w tym kraju i brutalne represje wobec obywateli. Na wniosek polskiego premiera, 10 dni po wyborach, szef Rady Europejskiej zwołał nadzwyczajną naradę unijnych przywódców. W kolejnych miesiącach zapadały konkretne decyzje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś demokracja prawa człowieka Unia Europejska Europa wybory na Białorusi

Cichanouska: do końca 2021 r. nowe wybory i narodowe referendum, bez Łukaszenki

- W 2020 roku powiedzieliśmy, że nie uważamy go za prezydenta. To oznacza, że nie przyjmiemy żadnych jego fałszywek zamiast konstytucji, żadnych tajnych zjazdów i inscenizowanych referendów. A już tym bardziej żadnych nowych ustaw, dopóki on utrzymuje władzę przy pomocy broni - powiedziała Swiatłana Cichanouska o Alaksandrze Łukaszence.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Swiatłana Cichanouska Białoruś polityka Europa wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka

"Żywe łańcuchy" pamięci dla Ramana Bandarenki. Białorusini uczcili pamięć zmarłego opozycjonisty

Na Białorusi odbyły się akcje upamiętniające śmierć Ramana Bandarenki. 31-letni mężczyzna zmarł wczoraj w szpitalu, do którego został przewieziony z milicyjnego komisariatu ze śladami pobicia. Został wcześniej zatrzymany przez funkcjonariuszy na tak zwanym Placu Przemian, gdzie zbierają się zwolennicy zmian.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa Rosja protest demonstracje manifestacje Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi społeczeństwo

Cichanouska o sytuacji na Białorusi: reżim jest bliski paraliżu, walka będzie kontynuowana

- Białorusini nie ustaną w swej walce z reżimem Łukaszenki, ale może ona przybrać inną formę, bardziej partyzancką – powiedziała Swiatłana Cichanouska, rywalka Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich z 9 sierpnia. W jej przekonaniu "oczywistym jest, że reżim jest bliski paraliżu".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa Rosja protest demonstracje manifestacje Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Swiatłana Cichanouska