Polskie Radio
Section05
wybory na Białorusi

Wybory na Białorusi zakończone. Jaką rolę odegrali w nich obserwatorzy?

– Obserwujemy, notujemy to wszystko, potem sporządzamy raporty, na których podstawie zostanie sporządzona ocena wyborów. To bardzo ważny element tego, by zachować neutralność w czasie procesu wyborczego – tak funkcję niezależnego obserwatora OBWE opisuje Marek Kuberski, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żakowski pomoc Piotr Łodej Białoruś wybory na Białorusi

Białoruś: opozycja protestuje przeciw niedemokratycznym wyborom

Przedstawiciele białoruskiej opozycji przed jutrzejszymi wyborami parlamentarnymi przeprowadzili w centrum Mińska akcję protestacyjną. Demonstranci protestowali przeciwko sposobowi przeprowadzania wyborów parlamentarnych. Białoruska opozycja zarzuca władzom, że wybory nie są demokratyczne. Spalono kilkanaście poświadczeń kandydatów na deputowanych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Białoruś Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi

Wybory bez alternatywy. Kandyduje tylu, ilu ma być wybranych

W czwartek na Białorusi odbywają się wybory do wyższej izby parlamentu – Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego. 64 senatorów wybierają lokalne rady deputowanych i prezydent Aleksander Łukaszenka. "Wybory bez alternatywy” – tak o czwartkowej elekcji pisze portal Naviny.by, ponieważ w każdym z obwodów Białorusi kandyduje po osiem osób, a więc dokładnie tyle, ile ma zostać wybranych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Białoruś Raport Białoruś Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi wybory parlamentarne