Raport Białoruś

Białoruś: ograniczenia liczby obserwatorów wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 19:00
Białoruska Centralna Komisja Wyborcza podjęła decyzję o ograniczeniu liczby obserwatorów na wyborach prezydenckich rozpisanych na 9 sierpnia. Niezależne media zwracają uwagę, że jedna trzecia już zarejestrowanych obserwatorów krajowych nie będzie mogła śledzić wyborów w lokalach wyborczych.
Wiec poparcia dla Swiatłany CIchanouskiej
Wiec poparcia dla Swiatłany CIchanouskiej Foto: Svetlana Turchenick / Shutterstock.com

Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyn powołując się na sytuację epidemiczną w kraju w związku z koronawirusem zaproponowała zmniejszenie do 5 liczby obserwatorów w lokalach wyborczych w dniu głosowania.

Podczas głosowania przedterminowego, które rozpoczyna się pięć dni przed wyborami, w lokalach wyborczych może być tylko trzech obserwatorów. Priorytet w obserwacji głosowania mają mieć ci obserwatorzy, którzy akredytowali się najwcześniej.


Posłuchaj
00:54 Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR) ogr.mp3 Obserwatorzy na wyborach. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)

 

Radio Swaboda zauważa, że większość spośród prawie 43 tysięcy zarejestrowanych obserwatorów to członkowie prorządowych ugrupowań. 

Opozycyjnym partiom udało się wystawić tylko 4 obserwatorów, a Białoruskiemu Komitetowi Helsińskiemu 52 specjalistów. Na białoruskie wybory nie przyjadą obserwatorzy OBWE i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak