Raport Białoruś

W Warszawie powstał "dom wszystkich Białorusinów"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 15:24
Dom Białoruski ma być miejscem, które będzie otwarte dla wszystkich emigrantów i przyjezdnych z Białorusi. Będzie też źródłem informacji o Białorusi, dla wszystkich, którzy jej poszukują.
Audio

Dom Białoruski tworzą trzy organizacje: Białoruski Dom Informacyjny, kierowany przez Alesia Zarembiuka, działacza ruchu „O Wolność”, Europejska Białoruś, której liderem jest Źmicier Borodka, były współpracownik Andreja Sannikaua, a także Ambasada Kultury, założona przez Igora Znyka.

Białorusini będą mogli szukać tutaj pomocy prawnej, spotykać się i dyskutować, przychodzić na koncerty i spotkania z artystami, działaczami białoruskimi. Placówka będzie pomagać również wszystkim, którzy potrzebują informacji o Białorusi.

Aleś Zarembiuk z Białoruskiego Domu Informacyjnego mówił, że dom powstał dzięki polskiej pomocy, wsparciu polityków, działaczy, studentów, zwykłych ludzi. - Ten dom nie jest polityczny. Ma być domem wszystkich Białorusinów – powiedział. Jak mówi, chce zjednoczyć wszystkie środowiska białoruskie mieszkające w Polsce. Źmicier Barodka z Europejskiej Białorusi dodaje, że w planach jest portal informacyjny. Plany na najbliższą przyszłość? Dla Białorusinów w Polsce zostanie przygotowana „choinka”, ma też powstać szkółka niedzielna dla dzieci białoruskich. Dom chce organizować też cykliczne spotkania dla Białorusinów, "przy białoruskiej herbacie".

/

Aleś Zarembiuk, Stanisław Szuszkiewicz, Źmicier Barodka

 

Igor Znyk, szef Ambasady Kultury mówi, że planów  związanych z muzyką, sztuką białoruską jest bardzo dużo:  będą koncerty, wystawy, mają pojawić się street-artowcy z Białorusi, szykuje się projekt z Pawłem Althamerem. Podkreśla, że kultura białoruska działa w podziemiu, władze ją represjonują. Ambasada Kultury zamierza z jednej strony wspierać niezależnych artystów, z drugiej informować o nich i Białorusinów, i polskie społeczeństwo. Polacy nie znają często białoruskich twórców, lub też nie potrafią odróżnić ich od twórców „reżimowych”. Również sami Białorusini nie znają zbyt dobrze kultury niezależnej od reżimu. – Chcemy zmienić markę Białorusi, która obecnie kojarzy się z czymś złym – powiedział Igor Znyk.

/

 

Andrzej Halicki, Igor Znyk

 

Na otwarciu Domu Białoruskiego był obecny szef sejmowej komisji ds. zagranicznych Andrzej Halicki,  działacze fundacji Wolność i Demokracja, wiele znanych osób z kręgów białoruskiej opozycji, wśród nich Stanisław Szuszkiewicz, były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi. Wystąpiła artystka Nasta Niakrasawa, zwyciężczyni Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

/

 

 

Nasta Niakrasawa

 

Białorusini za wsparcie polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych, Fundacji Wolność i Demokracja, Inicjatywie Wolna Białoruś i Wschodnioeuropejskiemu Centrum Demokratycznemu  – Aleś Zarembiuk podkreślał, że od kiedy przyjechał tutaj do Polski, nigdy nie spotkał się z odmową pomocy w przypadku problemów. – Teraz polski orzeł swoim białym skrzydłem przygarnął nas Białorusinów tutaj w Warszawie – powiedział.

Dom mieści się przy ulicy Wiejskiej 13/3.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak