Raport Białoruś

W Mińsku zaprezentowano oryginalne listy Ogińskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 21:45
W Mińsku pokazano cztery oryginalne listy słynnego polskiego rodu Ogińskich. Wśród nich są pisma kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego, autora m.in. słynnego poloneza "Pożegnanie z ojczyzną". Nabył je na aukcjach Piotr Krauczanka, były minister spraw zagranicznych Białorusi (w latach 1990-1994).
Audio
  • Oryginalne listy Ogińskiego w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Listy rodziny Ogińskich
Listy rodziny OgińskichFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Tłumaczenia z języka polskiego na język białoruski dokonano staraniem ambasady Polski w Mińsku. Elżbieta Iniewska, sekretarz do spraw kultury ambasady Polski w Mińsku, powiedziała, że spośród czterech zaprezentowanych listów dwa są odręcznie napisane przez Michała Kleofasa Ogińskiego. - To są unikatowe dokumenty, wcześniej nigdzie nie prezentowane - podkreśliła.

Były szef białoruskiego MSZ Piotr Krauczanka, który prywatnie jest znanym mecenasem sztuki, powiedział Polskiemu Radiu, że listy rodu Ogińskich nabył na aukcjach w Polsce i Niemczech. - Ogiński jest kompozytorem, który należy zarówno do Polaków, Litwinów jak i Białorusinów. Jesteśmy dumni z tego, że zawsze należycie traktujemy nasze wspólne wartości, które powinny nas łączyć, a nie dzielić - powiedział Piotr Krauczanka.

Listy kompozytora i jego krewnych

Jeden z listów napisał kuchmistrz litewski Ksawery Ogiński, ale są też „dwa listy odręczne Michała Kleofasa Ogińskiego i jedno pismo: upoważnienie do administrowania majątkiem Balla Kownacka (obecnie na Białorusi przy granicy z Polską), o który toczył się spór sądowy.

Jak zaznaczyła Elżbieta Iniewska, Michał Kleofas pisał w tych listach do swojego wuja, informował go o swoich zamiarach dotyczących przyjazdu, administrowania majątkiem Balla Kownacka, a także sporu z rejentem, który wcześniej nim administrował.

Krauczanka powiedział, że jego zainteresowanie pamiątkami po Ogińskim ma związek z pracą na stanowisku ministra spraw zagranicznych.

Ogiński przyszedł na świat w 1765 r. w Guzowie pod Żyrardowem. Był nie tylko kompozytorem, ale też podskarbim wielkim litewskim, senatorem rosyjskim, konspiratorem niepodległościowym, dyplomatą i działaczem emigracyjnym.

Przez 20 lat (1802-1822) mieszkał w Zalesiu (obecnie obwód grodzieński na zachodzie Białorusi), które wcześniej należało do jego stryja. Siedziba została w tym roku otwarta po renowacji.

Ogiński zmarł w 1933 r. Został pochowany we Florencji w tamtejszym kościele Santa Croce obok takich osobistości, jak Galileusz, Michał Anioł czy Gioacchino Rossini.

Prezentacja listów jest częścią obchodów 250. rocznicy urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Czesław Niemen wspominany na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 19:00
Uroczystości poświęcone 75 rocznicy urodzin piosenkarza organizowane są na Białorusi od kilku dni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Białorusi upamiętniono polskiego organistę, Bronisława Rutkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2014 23:45
Uroczystości z okazji 50. rocznicy śmierci jednego z najbardziej znanych polskich organistów, dyrygenta i pedagoga Bronisława Rutkowskiego odbyły się w Komajach na północy Białorusi. W tej miejscowości muzyk przyszedł na świat.
rozwiń zwiń